سالم باش

مجله اینترنتی سلامت سلامت

زمان مطالعه : 12 دقیقه 1402/01/26 11:23:43 بازدید : 107 بار

4.5

0

چرا دست و پای ما خواب می‌رود؟

جالب است بدانید که خواب رفتن پا به هیچ وجه چیز بدی نیست و یک قابلیت برای بدن انسان به حساب می‌آید.

مقدمه
برای همه‌ی ما پیش آمده که بعد از زمان زیادی نشستن در یک جا یا خوابیدن روی دست‌ها، پایمان یا دست‌هایمان خواب رود. این موضوع احساس ناخوشایندی است و برای اینکه خیلی سریع از این احساس خلاصی پیدا کنید، لازم است دست یا پاها از خواب بیدار شوند، بنابراین به کمی ماساژ احتیاج دارند. با این حال جالب است بدانید که خواب رفتن پا به هیچ وجه چیز بدی نیست و یک قابلیت برای بدن انسان به حساب می‌آید.

به طور کلی باید بدانید که این قضیه در سیستم عصبی انسان خلاصه می‌شود. به طور کلی زمانی که سلول عصبی تحریک می‌شود فرآیندی به نام پتانسیل عمل را فعال می‌کند که طی آن پیام‌های الکتروشیمیایی را به سمت آکسون سلول عصبی حرکت می دهد که طی آن به سلول‌های عصبی مجاور هم انتقال پیدا می‌کند. درواقع این نوع از پیام‌ها می‌توانند اطلاعات حسی را به مغز و دستورالعمل‌های مغز را به اعضای بدن منتقل می‌کنند.

حال اگر به نقطه‌ی خاصی به عنوان مثال در پاها فشار وارد شود، انتقال‌دهنده‌های عصبی ممکن است مسدود شوند. در چنین حالتی ارتباط بین مغز و آن بخش از بدن قطع می‌شود. همچنین فشار وارده می‌تواند باعث انسداد سرخرگ‌ها و سیاهرگ‌های آن بخش از اندام شود و روی هم رفته با فعالیت غیرعادی سلول‌های عصبی، باعث حس گز گز در پا یا به عبارتی خوابیدن پاها شوند.

منبع : مشرق نیوز
به این مقاله امتیاز دهید
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید