سالم باش
زمان مطالعه : 12 دقیقه ۱۴۰۳ اردیبهشت ۵, چهارشنبه بازدید : 11 بار

0

چربی شکم و آلزایمر

محققان دریافتند مردان میانسال با خطر ابتلا به آلزایمر که دارای مقادیر بیشتری از چربی لوزالمعده هستند، قدرت شناخت و حجم مغز کمتری دارند.

مقدمه

حدود 47 میلیون نفر در سراسر جهان با بیماری آلزایمر (AD) زندگی می کنند که انتظار می رود این تعداد تا سال 2030 به 76 میلیون نفر برسد. 

بیماری آلزایمر شایع ترین نوع زوال عقل است.

در حال حاضر هیچ درمانی برای بیماری آلزایمر وجود ندارد. در حالی که هر کسی ممکن است به آلزایمر مبتلا شود، عوامل متعددی ممکن است بر خطر ابتلای فرد به این بیماری تأثیر بگذارد. این شامل:

سن

ژنتیک

سیگار

ورزش نکردن

مصرف الکل

دیابت نوع دوم

و البته چاقی

اکنون، محققان دانشگاه راتگرز شواهدی را ارائه می‌کنند که نشان می‌دهد میزان و محل چربی شکمی یک فرد می‌تواند بر سلامت مغز و شناخت آن‌ها تأثیر بگذارد.

 

چربی شکم چه تاثیری بر سلامت مغز دارد؟

چربی شکم شامل چربی زیر جلدی یا احشایی است که در عمق حفره شکمی بدن قرار دارد و اندام هایی مانند پانکراس و کبد را احاطه کرده است.

چربی احشایی یک فرد را می توان با استفاده از یک متر نوار برای اندازه گیری دور کمر آنها تعیین کرد.

در حالی که سطح سالم چربی احشایی برای محافظت از این اندام‌ها استفاده می‌شود، اما مقدار زیادی از آن با مشکلات سلامتی مانند:

مشکلات قلبی

فشار خون بالا

کبد چرب

برخی سرطان‌های مرتبط به روده

 

مطالعه ای که در نشست سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی در نوامبر 2023 ارائه شد، گزارش داد که چربی احشایی می تواند تا 15 سال قبل از تشخیص، تغییرات مغزی مرتبط با آلزایمر را ایجاد کند. تحقیقات منتشر شده در آگوست 2018 نشان داد که سطوح بالاتر چربی شکمی در افراد مسن با زوال شناختی مرتبط است.

 

چربی شکمی خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می‌دهد

دکتر میکال اشنایدر بیری، مدیر مرکز تحقیقات آلزایمر هربرت و ژاکلین کریگر کلاین در موسسه سلامت مغز راتگرز و نویسنده ارشد این مطالعه، به مدیکال نیوز تودی توضیح داد که چرا آنها تصمیم گرفتند تاثیر چربی شکمی بر سلامت مغز و شناخت را مطالعه کنند. افرادی که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری آلزایمر هستند. دکتر اشنایدر بیری توضیح داد: "آسیب شناسی که در مغز بیماران آلزایمر ایجاد می شود از میانسالی شروع می شود." همچنین، ارتباط عوامل خطر - مانند چاقی - با آلزایمر زمانی قوی‌تر است که عوامل خطر در میانسالی تکامل پیدا کنند. بنابراین ما علاقه زیادی به تمرکز (روی) میانسالی به عنوان یک دوره حیاتی برای پیشگیری بالقوه از بیماری آلزایمر داریم.

 

چربی بالای شکم با زوال شناختی مرتبط است

برای این مطالعه، دکتر اشنایدر بیری و تیمش 204 فرد سالم میانسال با سابقه بیماری آلزایمر را در خانواده‌هایشان انتخاب کردند. میانگین سنی شرکت کنندگان در مطالعه حدود 60 سال بود و 60 درصد از گروه زن بودند. شرکت‌کنندگان برای اندازه‌گیری چربی احشایی و زیر جلدی و اندازه‌گیری حجم شناختی و مغزی تحت تصویربرداری تشدید مغناطیسی شکم (MRI) قرار گرفتند. پس از تجزیه و تحلیل، محققان دریافتند که مقدار بیشتری از چربی شکمی در استخر شرکت کنندگان آنها با حجم کل ماده خاکستری کمتر در مغز و شناخت مرتبط است. آنها همچنین دریافتند که مردان میانسال در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر با مقادیر بالاتر چربی لوزالمعده، در مقایسه با شرکت کنندگان زن، با قدرت شناخت و حجم مغز کمتر مرتبط هستند. دکتر اشنایدر بیری گفت: «یافته‌های مربوط به چربی پانکراس را نمی‌توان غافلگیرکننده نامید، زیرا این احتمالاً تنها مطالعه‌ای است که نقش بالقوه چربی پانکراس را در مغز و شناخت بررسی کرده است. دیابت و پیش دیابت - که به دلیل اختلال در عملکرد لوزالمعده رخ می‌دهد - به طور مداوم با خطر بالاتر زوال عقل همراه است و مطالعه ما نشان می دهد که چربی پانکراس در این ارتباط نقش دارد. او افزود: «با توجه به یافته‌های قوی‌تر در زنان، این برای ما غافلگیرکننده بود و ما در حال بررسی علل چنین تفاوت‌هایی هستیم». با این حال، یافته های ما قویاً نشان می دهد که تحقیقات در مورد نقش چربی در پیری مغز باید در زمینه تفاوت های جنسی انجام شود.

 

چگونه چربی شکم را کاهش دهیم

دکتر میرعلی، جراح چاقی و مدیر پزشکی مرکز کاهش وزن جراحی MemorialCare در مرکز پزشکی Orange Coast در Fountain Valley، کالیفرنیا، گفت که دلایل اصلی چاقی شکمی رژیم غذایی نامناسب است - در درجه اول قند، الکل، چربی های ترانس و غیره. دکتر علی به MNT گفت: «متاسفانه، شما نمی توانید کاهش وزن را در نواحی خاصی مانند شکم هدف قرار دهید. با این حال، کاهش وزن به طور کلی منجر به کاهش چاقی تنه می شود. یک رژیم غذایی سرشار از فیبر و پروتئین و همچنین قند کم نقطه شروع خوبی است.

استرس مزمن می‌تواند به تجمع چربی در ناحیه شکم کمک کند، او با اشاره به تکنیک‌های کاهش استرس زیر توضیح داد:

مراقبه
تمرینات تنفس عمیق
یوگا
گذراندن وقت در طبیعت

 

دکتر پورتر گفت: نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز می تواند به حمایت از متابولیسم و تقویت احساس سیری کمک کند و به طور بالقوه باعث کاهش پرخوری و تجمع چربی در ناحیه شکم شود.

 

سخن آخر

در این مقاله از اتاقک به بررسی نقش چربی شکم در ایجاد مشکلات زوال عقل پرداختیم. اگر شما نیاز به رژیم اصولی دارید می‌توانید در سالم باش با بهترین پزشکان گفتگو کرده و رژیمی مناسب با وضعیت خود دریافت کنید.

منبع : medicalnewstoday
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید