سالم باش

مجله اینترنتی سلامت سلامت

زمان مطالعه : 7 دقیقه 1402/07/23 15:06:58 بازدید : 4 بار

0

کمردرد چیست و چگونه درمان می‌شود؟

کمردرد از مشکلات شایع است که علت آن می‌تواند از پوشیدن کفش نامناسب، تا مشکلات روحی باشد. یک پزشک حاذق می‌تواند علت اصلی کمردرد شما را پیدا کند.

مقدمه

کمردرد از آن دردهایی است که بسیاری از مردم در طول زندگی حداقل یک بار آن‌را تجربه کرده‌اند. این درد می‌تواند در یک نقطه متمرکز باشد یا به بخش‌های دیگری از بدن از جمله پاها، مهره‌های دیگر و حتی پهلوها کشیده شود. منشا کمردرد می‌تواند رویدادهای بسیاری باشد. بنابر اینکه چرا کمردرد ایجاد شده، درمان آن انجام می‌شود. اگر کمردرد دارید و می‌خواهید راهی برای بهبود آن پیدا کنید، این مقاله از سالم باش را از دست ندهید. اینجا برای‌تان از درمان کمردرد گفته‌ایم.

 

چرا کمردرد می‌شویم؟

یک تغییر وضعیت ناگهانی بدن، بیماری‌ها، تغییرات هورمونی، ضعف و حتی مشکلات مرتبط با مغز و اعصاب، می‌تواند روی کمر اثر بگذارد.به‌همین دلیل است که کمردرد را دردی شایع می‌دانیم و ممکن است در طول زندگی، چندباری آن‌را تجربه کنیم. کمردرد گاهی به‌سبب بلند کردن اجسام سنگین، بد خوابیدن، بلند کردن اجسام سنگین، تصادف و ضربه‌های ناگهانی، کیف و کوله سنگین و حتی کارهای روزمره نیز اتفاق می‌افتد.

درواقع هرچیزی می‌تواند مهره‌های کمر را در حالت آسیب‌پذیر قرار دهید، موجب سایش بین آنها شود و حتی گاهی، مهره‌ها را از فضای خودشان جابه‌جا کند.

 

چگونه کمردرد را درمان کنیم؟

ابتدا باید بدانید چرا کمردرد شده‌اید. گاهی یک ضربه، زمین خوردن یا بلند کردن اجسام سنگین، می‌تواند موجب بروز کمردردتان باشد. ممکن است پس از مدتی مراقبت و استراحت این کمردرد بهبود پیدا کند اما بهتر است درصورت بروز ضربه، تصادف و یا احساس درد ناگهانی شدید، خیلی سریع، توسط یک پزشک معاینه شوید. چراکه بیشتر بیماری‌های مرتبط با کمر، باید درهمان لحظات اولیه درمان شوند. اگر از زمان طلایی بگذرید، حتی ممکن است نخاع آسیب ببینند و بعد دچار بیحسی در اندام‌ها یا حتی فلج شوید.

از سوی دیگر، برخی رفتارهای اشتباه ما سبب کمردرد است. از جمله آنها می‌توان به پوشیدن کفش‌های نامناسب اشاره کرد. کفشی که کفه خوبی ندارد یا اندازه پاشنه آن استاندارد نیست، به‌مرور سبب کمردرد و بیماری‌های دیگر خواهد بود. از سوی دیگر، بد نشستن موقع کار، ورزش نکردن، صندلی‌های غیراستاندارد و کم‌تحرکی نیز می‌تواند موجب کمردردهای آزاردهنده باشد.

برای حل این مشکلات باید عامل آن‌را پیدا و بعد اصلاح کنید. مثلا پوشیدن کفش‌های طبی، راه رفتن در استخر، ورزش‌های مناسب و توجه به شیوه درست نشستن، می‌تواند بدن‌تان را از دردهای طولانی و آزاردهنده رها کند.

 

اضطراب و کمردرد

شاید باورش سخت باشد اما اضطراب نیز می‌تواند موجب کمردرد باشد. پس اگر بدون هیچ دلیل فیزیکی کمردرد دارید، باید با کمک یک روان‌شناس برای بهبود درد خود اقدام کنید. درواقع احتمالا شما به یک درد روان‌تنی دچار هستید و مشکلات روحی دارد روی جسم‌تان اثر می‌گذارد. برای حل مشکل باید توسط یک روان‌شناس، مشکلات روحی‌تان را حل کنید.

 

اضافه وزن و کمردرد

یکی از قسمت‌های بدن که به‌شدت تحت تاثیر وزن بالاست، کمر است. چاقی می‌تواند روی کمرتان اثر بدی بگذارد و موجب درد و آسیب به آن شود. برای حل این مشکل، حتما باید رژیم غذایی و ورزش را آغاز کنید. با ورزش می‌توانید سبک زندگی سالم را به بدن‌تان بازگردانید و نگذارید بدن‌تان آسیب‌های بیشتری ببیند.

 

ورزش برای کمردرد

برای بهبود کمردرد، روش‌های خوبی وجود دارد که یکی از آنها ورزش‌های مخصوص است. این ورزش‌ها کمک می‌کنند فشار از روی مهره‌ها برداشته شود، عضلات‌تان قوی بشوند و بتوانند بهتر از مهره‌های کمرتان مراقبت کنند. با این روش‌ها، بدن‌تان سالم‌تر می‌ماند. گاهی پزشکان بهترین ورزش‌های رفع کمردرد را به‌شما معرفی می‌کنند. ضمنا مربی‌های یوگا و پیلاتس نیز، درمان‌های خوبی را برای کمردرد ارائه می‌کنند.

 

ویزیت دکتر برای کمردرد

اگر کمردرد دارید و می‌خواهید توسط یک پزشک خوب و خبره معالجه شوید، می‌توانید با کمک سایت سالم باش، هم‌اکنون به صدها پزشک خوب دسترسی داشته باشید. پزشکان حاذق توسط سالم باش شما را معاینه می‌کنند؛ می‌توانند نسخه الکترونیک برای‌تان صادر کنند و ضمنا به‌صورت آنلاین برای‌تان دارو بنویسند. با سالم باش، به بهترین پزشکان، در سریع‌ترین زمان، دسترسی خواهید داشت.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید