سالم باش
زمان مطالعه : 8 دقیقه ۱۴۰۳ اردیبهشت ۵, چهارشنبه بازدید : 13 بار

0

پسوریازیس و بیماری‌های قلبی

محققان گزارش می دهند که پسوریازیس با افزایش خطر بیماری قلبی مرتبط است. آنها می گویند که التهاب در این امر نقش دارد، اما مکانیسم دقیق آن نامشخص است.

مقدمه

در سراسر جهان، پسوریازیس حدود 125 میلیون نفر از مردم را تحت تاثیر قرار داده است. علیرغم شیوع آن، این بیماری پوستی با واسطه ایمنی هنوز اسرار بسیاری را در خود جای داده است.  به غیر از ضایعات پسوریازیس روی پوست، این وضعیت می‌تواند بر اندام‌های داخلی بدن نیز اثر داشته باشد. یکی از مثال‌های مهم پیوند آن با افزایش خطر حوادث قلبی عروقی است. این افزایش خطر مستقل ازعوامل خطردیگر قلبی عروقی مانند سیگار کشیدن، سن، دیابت و فشار خون بالا است. سبک زندگی، ارتباط ژنتیکی و ایمونولوژیک زیادی بین پسوریازیس و بیماری قلبی عروقی وجود دارد. دانشمندان سال‌هاست که این پیوند را می‌دانند و درباره ان تحقیق می‌کنند. هرچه پسوریازیس گسترده‌تر روی پوست باشد، خطر حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر در بیمار بیشتر است. یک مطالعه اخیر که در مجله تحقیقات پوستی منتشر شده است، از یک رویکرد جدید برای بررسی مکانیسم های دقیق پسوریازیس و بیماری های قلبی عروقی می‌گوید.

 

نظریه های فعلی در مورد پسوریازیس و بیماری قلبی

کارشناسان می‌گویند که التهاب مرتبط با پسوریازیس به ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی کمک می‌کند. این التهاب باعث رشد پلاک‌ها در رگ‌های خونی می‌شود و می‌تواند منجر به تصلب شرایین شود، عاملی مهم در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی. این شامل افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر است که در آن رگ های خونی تامین کننده قلب باریک‌تر می‌شوند. با این حال، هنوز شکاف‌هایی در درک ما وجود دارد. مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به پسوریازیس قبل از ظهور بیماری عروق کرونر خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی را افزایش می‌دهند. برخی از دانشمندان معتقدند که این ممکن است به دلیل اختلال عملکرد میکروواسکولار کرونر (CMD) باشد.

 

اختلال عملکرد عروق کرونر

CMD بر رگ‌های خونی کوچکی که عضله قلب را تامین می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. مانند بیماری عروق کرونر، التهاب منبع مورد اعتماد به نظر می رسد یک عامل محرک در CMD باشد. با این حال، در حالی که بیماری عروق کرونر و CMD مرتبط هستند، به گفته نویسندگان مقاله اخیر، آنها ممکن است نقش‌های متفاوتی در پاتوژنز بیماری عروقی ایفا کنند. برخی شواهد موجود نشان می‌دهد که افزایش خطر قلبی عروقی در افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است به دلیل CMD باشد، اما تحقیقات قبلی در مقیاس کوچک بوده‌اند. آخرین مطالعه با هدف تکرار این یافته ها در یک گروه بزرگتر انجام شد. از آنجایی که CMD کوچکترین رگ های خونی را تحت تأثیر قرار می دهد، اکثر روش های پزشکی استاندارد نمی توانند آن را تشخیص دهند. بنابراین، در این مطالعه، محققان از معیاری به نام ذخیره جریان کرونری استفاده کردند که می‌تواند هم بیماری عروق کرونر و هم CMD را تشخیص دهد.

 

ذخیره جریان کرونری

ذخیره جریان کرونری اندازه‌گیری میزان جریان خون در شریان های کرونر در طول فعالیت است. به عبارت دیگر، این عمل ارزیابی می‌کند که گردش خون کرونر چقدر می‌تواند گشاد شود تا ظرفیت آن افزایش یابد. در افراد سالم، ذخیره جریان کرونر بین 3 تا 6 است. اگر فردی امتیاز 3 داشته باشد، به این معنی است که در صورت نیاز می تواند جریان خون را سه برابر کند. نمره 2.5 یا کمتر نشان دهنده CMD یا بیماری عروق کرونر است. بنابراین، اگر یک آنژیوگرافی معمولی عروق کرونر هیچ بیماری عروق کرونر را نشان دهد، این امر باعث CMD می‌شود.

 

یافته‌های حاصل از مطالعه پسوریازیس و بیماری قلبی

محققان داده های 448 فرد مبتلا به پسوریازیس را شامل شدند. از این تعداد، آنها دریافتند که 31 درصد دارای ذخیره جریان کرونری 2.5 یا کمتر بودند، اما هیچ نشانه‌ای از بیماری عروق کرونر در اسکن پیگیری وجود نداشت. بنابراین، تقریباً 1 از 3 CMD داشتند.

در مقایسه با شرکت کنندگان بدون CMD، افراد مبتلا به CMD احتمال بیشتری داشتند:

بزرگتر باشد
شاخص توده بدنی (BMI) بالاتری دارند
فشار خون بالا دارند
آرتریت پسوریاتیک دارند
آنها همچنین احتمال بیشتری داشت که پسوریازیس شدیدتری داشته باشند و مدت بیشتری با این بیماری زندگی کنند. بنابراین، با افزایش مدت و شدت بیماری، خطر ابتلا به CMD نیز افزایش یافت.

 

اهمیت مطالعه پسوریازیس

محققان می‌گویند نتایج نشان می‌دهد که مدت و شدت بیماری با CMD مرتبط است. از آنجا که CMD در افراد مبتلا به سایر بیماری‌های التهابی شایع است، این نظریه را تایید می کند که التهاب سیستمیک باعث ایجاد CMD می‌شود. همچنین، تجزیه و تحلیل آنها هیچ ارتباطی بین CMD و عوامل خطر معمول قلبی عروقی، مانند سیگار کشیدن، سطح چربی خون، یا دیابت نوع 2 پیدا نکرد که همگی با CMD در جمعیت عمومی مرتبط هستند. مطالعات در جمعیت عمومی و افراد مبتلا به پسوریازیس نشان می‌دهد که ذخایر کم جریان کرونری پیامدهای قلبی عروقی ضعیف تری را پیش بینی می‌کند. نویسندگان نتیجه می گیرند که سطوح بالای CMD "احتمالاً به طور قابل توجهی به افزایش خطر پیامدهای نامطلوب [قلبی عروقی] در بیماران مبتلا به پسوریازیس کمک می‌کند، مستقل از عوامل خطر سنتی [قلبی عروقی]. نویسندگان همچنین خاطرنشان می‌کنند که برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که درمان پسوریازیس با کاهش سطح CMD مرتبط است.

منبع : medicalnewstoday
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید