سالم باش
زمان مطالعه : 9 دقیقه ۱۴۰۳ اردیبهشت ۵, چهارشنبه بازدید : 12 بار

0

مزایای رژیم مدیترانه‌ای

یک مطالعه جدید نشان داد که رژیم غذایی مدیترانه ای یا MIND منجر به افزایش شاخص های سلامتی در زنان می‌شود اینجا بیشتر درباره این رژیم و مزایای آن بخوانید

مقدمه

برای کشف مزایای رژیم مدیترانه‌ای پژوهشی روی  509 دوقلو نشان داد افرادی که رژیم مدیترانه‌ای را دنبال می‌کنند، پس از 10 سال حافظه کاری اپیزودیک و فضایی-فضایی را بهتری را دارند. مکانیسم‌های احتمالی که در رژیم‌های غذایی به حفظ سلامت شناختی کمک می‌کنند، احتمالا باکتری‌های خاص روده و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه هستند. حال پژوهشی نشان داده زنان میانسال با رژیم مدیترانه‌ای می‌توانند از زوال شناختی و آسیب‌های احتمالی آن دور بمانند. اینجا بیشتر در این باره گفته‌ایم.

اهمیت رعایت رژیم غذایی سالم در میانسالی

میشل روتنشتاین، متخصص تغذیه متخصص در بیماری‌های قلبی در EntirelyNourished، می‌گوید: «این مطالعه خود را با توجه به دوقلوهای زن متمایز می‌کند و دیدگاهی منحصربه‌فرد در مورد تأثیر متقابل بین رژیم غذایی و سلامت شناختی ارائه می‌دهد. و اضافه کرد: «با فاکتورگیری در ژنتیک مشترک و تجربیات اولیه زندگی، به مزایای شناختی بالقوه مرتبط با رژیم‌های غذایی مدیترانه‌ای و MIND، به ویژه زمانی که افراد به میانسالی می‌رسند، عمیق‌تر می‌شود.» دکتر توماس هالند، از دپارتمان پزشکی داخلی، بخش بیماری‌های گوارشی و تغذیه در دانشگاه راش، که در این مطالعه شرکت نداشت، در مورد اهمیت آن برای اخبار پزشکی امروز اظهار نظر کرد.

او به ما گفت: "این مطالعه شواهد بیشتری ارائه می دهد که عادات غذایی ما در میانسالی می تواند به طور قابل توجهی بر سلامت شناختی ما تأثیر بگذارد." فراتر از این فرض است که چنین عاداتی فقط در مراحل بعدی زندگی مفید هستند، و بر ارتباط آنها در میانسالی تأکید می شود. او خاطرنشان کرد که وقتی به رشد شناختی فکر می کنیم، اغلب آن را به عنوان «مسیر بهبود از کودکی تا بزرگسالی و تا میانسالی، با انتظار کاهش کمی با افزایش سن می‌بینیم.

نکته مهم، او گفت: این مطالعه نشان می‌دهد که ما پتانسیل افزایش انعطاف پذیری شناختی و ایجاد ذخیره شناختی را در دوران میانسالی داریم. این مزایا ممکن است در سنین بالاتر گسترش یابد و ما را قادر می‌سازد تا توانایی‌های شناختی خود را در طول زمان بهتر حفظ کنیم. مزایای سلامت شناختی گزارش شده در این مطالعه کمتر از آنچه که گاهی در مطالعات افراد مسن دیده می شود، چشمگیر بود.

این ممکن است به این دلیل باشد که همانطور که دکتر هالند پیشنهاد کرد: «معمولاً فرض بر این است که افراد در این مرحله در حال حاضر در سطوح بالاتری از عملکرد شناختی عمل می‌کنند و به سقف نظری نزدیک می‌شوند. این پویایی به کاهش اثر قابل مشاهده در این جمعیت کمک می‌کند.

 

حافظه اپیزودیک و فضایی - فضایی چیست؟

منبع مورد اعتماد سلامت شناختی عموماً از طریق آزمایش عملکردهای مختلف اندازه گیری می‌شود که حافظه اپیزودیک و فضایی فضایی تنها دو مورد از آنهاست. دکتر هالند توضیح داد: «حافظه اپیزودیک به ظرفیت ما برای استفاده از تجربیات شخصی برای یادگیری اطلاعات جدید، حفظ آنها و یادآوری آنها در صورت لزوم اشاره دارد.» وی گفت: «در عین حال، حافظه دیداری فضایی شامل توانایی تشخیص اشیا و مکان‌های فضایی آنها، درونی کردن این اطلاعات و متعاقبا پردازش و حفظ جزئیات خاص در مورد اشیاء است.» 

روتنشتاین خاطرنشان کرد: «این کارکردهای شناختی شبه نشانگرهای حیاتی سلامت شناختی نهایی هستند، زیرا نقص در آنها اغلب در بیماری‌های تخریب‌کننده عصبی مانند آلزایمر ظاهر می‌شود و حفظ آن‌ها نشان‌دهنده خطر کمتر زوال شناختی است.» چنین توانایی‌های شناختی و سایرین، به طور جمعی به شناخت جهانی کمک می‌کنند. دکتر هالند گفت: «در حالی که کمبود در یک حوزه شناختی ممکن است لزوماً به معنای کاهش کلی در شناخت جهانی نباشد، می‌تواند به عنوان یک شاخص ارزشمند از سلامت شناختی یا مسیر حرکت باشد.»

 

چگونه رژیم ممکن است بر سلامت مغز تأثیر بگذارد؟

نویسندگان این مطالعه ممکن است یک سرنخ اضافی برای توضیح ارتباط مکانیکی بین این رژیم‌ها و ذخیره شناختی قوی ارائه دهند: Ruminococcaceae (فراوان ترین باکتری در میکروبیوم روده انسان بالغ سالم محسوب می‌شود) و اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه. باکتری Ruminococcaceae در روده اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه (SCFAs) مانند استات، پروپیونات و بوتیرات را از طریق تخمیر فیبر غذایی تولید می‌کند که به سلامت روده کمک می‌کند و اثرات ضد التهابی آن برای محافظت از عملکرد نورون‌ها بسیار مهم است.

«به‌علاوه، SCFAها به‌عنوان بسترهای انرژی برای سلول‌های اپیتلیال روده عمل می‌کنند و ممکن است از سد خونی مغزی عبور کنند، انرژی را به سلول‌های مغزی می‌رسانند و سطح انتقال‌دهنده‌های عصبی را تعدیل می‌کنند و به طور بالقوه عملکرد شناختی را افزایش می‌دهند». با این وجود، کارشناسان خاطرنشان کردند که افراد باید برای حفظ سلامت مغز با افزایش سن، بیش از عادات غذایی خود را در اولویت قرار دهند. البته که در کنار تغذیه باید مواردی که در ادامه آمده است را نیز درنظر داشته باشید:

درگیر شدن در فعالیت بدنی متوسط تا شدید
ایجاد یک حلقه اجتماعی فعال
شرکت در فعالیت‌های تحریک کننده ذهنی (مانند بازدید از موزه‌ها یا کشف سرگرمی‌های جدید)
اولویت‌بندی کیفیت و کمیت خواب
اجرای تکنیک‌های کاهش استرس

 

آیا رژیم مدیترانه‌ای می‌تواند خطر زوال عقل را کاهش دهد؟

تحقیقات قبلی نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه‌ای می تواند برای سلامت قلب مفید باشد و به کاهش وزن کمک کند. اکنون، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که ممکن است به کاهش خطر زوال عقل و زوال شناختی نیز کمک کند. اولین مورد از این پروتئین‌ها، پروتئین آمیلوئید، پلاک‌هایی را در مغز ایجاد می‌کند، در حالی که پروتئین دوم، پروتئین تاو، به هم پیچیده می‌شود. هر دو در مغز افراد مبتلا به آلزایمر وجود دارند، اگرچه در مغز افراد مسن سالم نیز غیرمعمول نیستند. این نتایج به مجموعه شواهدی اضافه می‌کند که نشان می‌دهد آنچه می‌خورید ممکن است بعداً بر مهارت‌های حافظه شما تأثیر بگذارد.

 

رژیم غذایی مدیترانه ای چگونه است؟

مطالعات سلامتی خوب را با غذاهایی که افراد ساکن در یونان، اسپانیا و ایتالیا قبل از منبع معتبر دهه 1960 مصرف می‌کردند مرتبط دانسته‌اند. رژیم مدیترانه‌ای بر اساس ترجیحات غذایی آنها است. این رژیم عمدتاً شامل سبزیجات و میوه‌ها، آجیل و دانه‌ها، حبوبات، سیب‌زمینی، غذاهای غلات کامل، غذاهای دریایی و روغن زیتون فوق بکر است. فردی که این رژیم را دنبال می‌کند می‌تواند گهگاه از مرغ، تخم مرغ و محصولات لبنی مانند ماست و پنیر نیز استفاده کند.

انواع غذایی که عمدتاً در رژیم مدیترانه‌ای وجود ندارد عبارتند از: گوشت قرمز، شکر اضافه شده، غلات و روغن‌های تصفیه شده و غذاهای فرآوری شده.

کریستین کرک پاتریک، متخصص تغذیه در کلینیک کلیولند، به مدیکال نیوز تودی گفت که محتویات یک رژیم غذایی مدیترانه‌ای به «اسیدهای چرب امگا 3، پلی فنول‌ها، مواد معدنی خاص، فیبر و پروتئین» کمک می‌کند که «ممکن است در طول سال‌ها از سلامت و محافظت از مغز حمایت کند».

طبق مقاله‌ای در سال 2017 در مجله Nutrition Today، تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه‌ای دارای مزایای سلامتی مختلفی است، از جمله کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، سرطان سینه و روده، بیماری‌های التهابی روده، و بیماری‌های عصبی.

 

سخن آخر

در این مقاله از اهمیت خوراکی‌ها و نقش آن بر عملکرد مغز گفتیم. اگر نیاز به یک رژیم مناسب و اصولی دارید، در سالم باش با بهترین پزشکان گفتگو کرده و رژیم مناسب با شرایط خود را دریافت کنید. سالم باش برای داشتن ذهن و تنی سالم همراه شماست.

 

منبع : medicalnewstoday
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید