سالم باش
زمان مطالعه : 8 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 7 بار

0

تاثیر دیابت بر پاها

دیایت می‌تواند بر گردش خون اثر داشته باشد و آن را ضعیف کرده و سبب بروز مشکلات در اعضای مختلف بدن شود

مقدمه

دیابت می تواند باعث آسیب عصبی و گردش خون ضعیف شود، به خصوص اگر فردی در مدیریت سطح قند خون مشکل داشته باشد. این می تواند منجر به زخم پا، تاول، درد و عفونت پا شود. در برخی موارد، آسیب می تواند شدید باشد. عفونت در پاها می تواند گسترش یابد، به سایر اندام ها آسیب برساند و حتی زندگی را تهدید کند. عفونت شدید پا ممکن است به این معنی باشد که پزشک باید پا را قطع کند. در حالی که اکثر افراد مبتلا به دیابت دچار عوارض شدید پا نمی‌شوند، دیابت یکی از علل اصلی قطع عضو است. دیابت معمولاً ناشی از کمبود انسولین منبع قابل اعتماد (دیابت نوع 1) یا مقاومت به انسولین (دیابت نوع 2) است. انسولین یک هورمون ضروری است که مسئول کمک به سلول‌ها برای جذب قند از خون برای استفاده برای انرژی است. هنگامی که این فرآیند به درستی کار نمی‌کند، قند در خون در گردش باقی می ماند و باعث مشکلات سلامتی می‌شود. دوره‌های طولانی‌مدت سطوح بالای قند در خون می‌تواند باعث آسیب عصبی و مشکلات گردش خون شود که می‌تواند به پا آسیب برساند. در این مقاله، ما به مشکلات پا که می‌تواند در افراد مبتلا به دیابت کنترل‌نشده یا بد مدیریت‌شده رخ دهد نگاهی می‌اندازیم و نحوه پیشگیری و مدیریت این عوارض را مورد بحث قرار می‌دهیم.

 

نوروپاتی دیابتی

راد مبتلا به دیابت در معرض خطر بیشتری برای بیماری عروق محیطی (PVD) هستند، به خصوص اگر داروهای خود را مصرف نکنند یا در کنترل قند خون مشکل داشته باشند. PVD زمانی رخ می‌دهد که رسوبات چربی رگ‌های خونی را باریک می‌کند و گردش خون را کاهش می‌دهد. دیابت تمایل دارد بر رگ‌های خونی منتهی به اندام و از اندام‌ها مانند دست‌ها و پاها تأثیر بگذارد و جریان خون را به هر دو کاهش دهد. کاهش جریان خون می‌تواند منجر به درد، عفونت و زخم‌هایی شود که به آرامی بهبود می‌یابند. با گذشت زمان، بیماری عروق محیطی می‌تواند باعث آسیب عصبی شود که منجر به بی‌حسی در پاها می‌شود. این روند می‌تواند احساس احساسات در اندام‌های بدن افراد مبتلا به دیابت را سخت کند. قند خون بالا همچنین به اعصاب آسیب می‌رساند و در توانایی آنها برای ارسال سیگنال اختلال ایجاد می‌کند.

این وضعیت همچنین احساس سوزش، درد یا عفونت در پاهای فرد مبتلا به دیابت را دشوار می کند. ممکن است فردی متوجه ساییدگی کفش هایش نشود. این کمبود حس می تواند خطر بریدگی، زخم و تاول را افزایش دهد. همچنین می‌تواند درمان عفونت را به تأخیر بیندازد، زیرا ممکن است فرد متوجه نباشد که به عفونت مبتلا شده است.

 

تاول در دیابت

دیابت از راه های مختلفی خطر ایجاد تاول را افزایش می دهد. اول، نوروپاتی دیابتی ممکن است تشخیص عدم تناسب کفش‌هایش را برای فرد دشوارتر کند. همچنین ممکن است نحوه حرکت فرد را تغییر دهد و خطر ایجاد تاول را افزایش دهد. افراد مبتلا به دیابت ممکن است به وضعیتی به نام منبع مورد اعتماد بولوز دیابتکوروم مبتلا شوند که به تشکیل خود به خود تاول اشاره دارد. پزشکان نمی‌دانند که چرا تاول‌ها ظاهر می‌شوند. تاول‌ها می‌توانند عفونی شوند و باعث درد شوند و خطر عفونت را افزایش دهند که در سراسر بدن پخش شود. 

 

زخم‌های دیابتی

حدود 7 درصد از افراد مبتلا به نوروپاتی محیطی هر ساله دچار زخم پای دیابتی می‌شوند. ترکیبی از گردش خون ضعیف و آسیب عصبی به این معنی است که فرد ممکن است تا زمانی که زخم‌ها شدید نشده باشند، متوجه زخم‌ها نشوند. گردش خون ضعیف نیز می‌تواند روند بهبود را کند کند. در صورت عدم درمان، زخم می‌تواند به پا آسیب برساند و عفونی شود. زخم‌ها همچنین ممکن است راه رفتن را بسیار دردناک کنند. کفش و جوراب هم ممکن است علائم زخم را تشدید کند.

 

پینه‌های دیابتی

پینه‌ها مناطقی از سلول‌های سخت و ضخیم پوست هستند. پینه‌های بزرگ روی پاها می‌تواند راه رفتن را سخت کند و ممکن است نحوه تناسب کفش را تغییر دهد. مشکل اصلی پینه‌ها این است که خطر زخم و عفونت را افزایش می‌دهند. تمیز نگه داشتن پینه ها و برداشتن آنها در صورت لزوم برای محافظت از پاها مهم است.

 

عفونت پا

زخم دیابتی منبع قابل اعتماد می‌تواند عفونی شود، به خصوص اگر فردی آنها را درمان نکند یا آنها را تمیز نگه ندارد. این عفونت‌ها ممکن است به جریان خون سرایت کرده و به اندام‌ها آسیب برساند و زندگی فرد را به خطر بیندازد. همچنین ممکن است یک فرد قانقاریا را تجربه کند که باعث مرگ بافت و ممکن است منجر به قطع عضو شود. عفونت پا می‌تواند به ساختارهای زیرین پا از جمله استخوان‌ها آسیب برساند. گردش ضعیف نیز به ساختارهای زیرین آسیب می رساند. این می‌تواند شکل پا را تغییر دهد و باعث درد بیشتر و مشکل در راه رفتن شود. پزشکان به این پای شارکو می‌گویند

 

قطع عضو

مشکلات پای دیابتی می‌تواند منجر به عفونت‌های جدی شود. برای جلوگیری از گسترش عفونت و به حداقل رساندن آسیب به نواحی مجاور مانند پاها، پزشک ممکن است قطع عضو را توصیه کند. AmputationTrusted Source به معنای برداشتن بخشی از بدن مانند انگشت پا، پا یا بخشی از ساق پا است. دیابت عامل اصلی قطع عضو است. یک مطالعه در سال 2020 تخمین می‌زند که در 25 تا 90٪ منبع مطمئن قطع عضو در گروه های مورد مطالعه از افراد رخ می‌دهد.

 

مرگ

مشکلات شدید پای دیابتی می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد، به خصوص زمانی که عفونت گسترش یابد. داشتن مشکلات پا به حدی شدید که نیاز به قطع عضو داشته باشد، یک عامل خطر عمده برای مرگ است، حتی زمانی که پزشک برای جلوگیری از گسترش عفونت، پا را قطع می‌کند. یک مطالعه در سال 2021 تخمین می زند که میزان بقای 5 ساله پس از قطع عضو به دلیل عفونت پا فقط 43٪ است.

 

علائم عفونت

علائم دیابت در پا از فردی به فرد دیگر متفاوت است و ممکن است به مشکلات خاصی که فرد در آن زمان تجربه می کند بستگی داشته باشد.

با این حال، علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

از دست دادن احساس
بی حسی یا سوزن سوزن شدن
تاول یا زخم های دیگر بدون درد
تغییر رنگ پوست و تغییرات دما
رگه های قرمز
زخم با یا بدون زهکشی
سوزن سوزن شدن دردناک
لکه بر روی جوراب
اگر عفونت ایجاد شود، فرد ممکن است برخی از موارد زیر را نیز تجربه کند:

تب
احساس بیماری بسیار
لرز
قند خون غیر قابل کنترل
تکان دادن
شوکه شدن
سرخی

هر فرد مبتلا به دیابت که علائم عفونت، به ویژه در پاها را تجربه می کند، باید به دنبال درمان اورژانسی باشد.

 

سخن آخر

در این مقاله از سالم باش به بررسی مشکلات زخم دیابت پرداختیم و آن‌را از جنبه‌های گوناگون بررسی کردیم. اگر شما یا اطرافیان‌تان دیابت دارید، باید نسبت به انتخاب کفش و جوراب بسیار حسای باشید. علاوه بر این، باید پاها، بین انگشتان و کف پاها را مدام بررسی کنید تا ناگهان با یک زخم دیابتی غافلگیر نشوید. اما اگر علائم زخم دیابتی را دارید، خیلی سریع به پزشک مراجعه کرده و نگذارید عفونت گسترش پیدا کند. برای رزرو نوبت بهترین پزشکان، سالم باش همراه شماست.

 

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید