سالم باش
زمان مطالعه : 5 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 6 بار

0

شواهد جدید درباره آلزایمر

محققان در حال بررسی شواهد و روند بیماری آلزایمر در افراد گوناگون هستند آنها معتقدند که آلزایمر اتفاقی نیست و می‌تواند مرتبط با اتفاق‌های گوناگون و حتی درمان برخی بیماری‌ها باشد

مقدمه

درباره بیماری آلزایمر دانشمندان مواردی مرتبط با روش‌های پزشکی قدیمی را ثبت و بررسی می‌کنند. چرا که به‌نظر می‌رسد نکاتی از گذشته وجود دارد که می‌تواند به ایجاد و گسترش بیماری آلزایمر کمک کند. در این مطلب از سالم باش به بررسی جدیدترین دستاوردها پیرامون آلزایمر پرداخته‌ایم. حال می‌دانیم، دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا برخی از روش‌های پزشکی می‌توانند پلاک‌های آمیلوئید مرتبط با بیماری آلزایمر را انتقال دهند یا خیر؟

تحقیقات جدید درباره آلزایمر

محققان گزارش می‌دهند که یک روش پزشکی که دهه‌ها پیش بر روی کودکان مبتلا به اختلالات مربوط به رشد انجام شد، ممکن است پلاک‌های آمیلوئید را منتقل کرده و باعث ایجاد بیماری آلزایمر در این بیماران شده باشد.کارشناسان خاطرنشان می‌کنند که روش پزشکی در این درمان‌ها به دلیل نگرانی از ایمنی دیگر استفاده نمی‌شود. اما می‌دانیم هیچ مدرکی مبنی بر اینکه بیماری آلزایمر می‌تواند به طور اتفاقی بین افراد منتقل شود وجود ندارد.
دانشمندان می‌گویند که برخی از افراد پس از درمان اختلالات مربوط به رشد با تزریق هورمون رشد مشتق شده از هیپوفیز آلوده به پروتئین‌های مغز مرتبط با بیماری آلزایمر، در سنین پایین دچار زوال عقل شدند. این تحقیق به نتایج مشابهی با مطالعات گذشته رسید که گزارش کردند برخی از کودکانی که هورمون رشد هیپوفیز مشتق از جسد (c-hGH) تزریق کرده بودند، بعداً به دلیل بیماری کروتزفلد-جاکوب به دلیل آلودگی تزریق‌ها با پروتئین‌های مغزی به نام پریون، جان خود را از دست دادند. البته که می‌دانیم اختلال عصبی دژنراتیو مرگبار است.

 

مطالعات سال 2024 درباره آلزایمر

مطالعه جدید که توسط محققان بیمارستان ملی مغز، اعصاب و جراحی مغز و اعصاب لندن انجام و در مجله Nature Medicine منتشر شد، نشان می‌دهد که بین سال‌های 1959 تا 1985، حداقل 1848 نفر در بریتانیا با c-hGH برای انواع بیماری‌ها تحت درمان قرار گرفتند. اختلالات مرتبط با رشد که از غده هیپوفیز منشا می‌گیرند، از جمله آنهایی که باعث قد کوتاه می‌شوند در همین زمینه هستند. با مطالعه داده‌های این جمعیت، محققان هشت مورد را شناسایی کردند که در آن بیمارانی که ظاهراً در معرض پروتئین‌های آمیلوئید بتا از طریق تزریق قرار داشتند، دچار زوال عقل و تغییرات نشانگرهای زیستی مطابق با بیماری آلزایمر شدند که در دهه 40 زندگی‌شان شروع می‌شود. این زمان بسیار زودتر از بسیاری از موارد زوال عقل است. پلاک‌های آمیلوئید در مغز مشخصه اصلی بیماری آلزایمر هستند و اعتقاد بر این است که در پیشرفت بیماری نقش دارند. این بیماران همچنین به رگه‌های نوروفیبریلاری پروتئین‌های تاو، نشانگر دیگری برای آلزایمر، مبتلا شدند.

شباهت در انتقال

مطالعات دیگر توسط همین گروه تحقیقاتی نشان داده است که بزرگسالان جوانی که c-hGH دریافت کردند و بعداً به دلیل بیماری کروتسفلد-جاکوب (CJD) جان خود را از دست دادند، همچنین دارای رسوبات آمیلوئیدی در مغز و رگ‌های خونی خود و همچنین پریون‌های CJD بودند که می‌توان آنها را در تزریق‌های آلوده ردیابی کرد. تحقیقات آنها نشان می‌دهد که دریافت‌کنندگان دچار زوال عقل و تغییرات نشانگر زیستی در طیف فنوتیپی [بیماری آلزایمر] شده‌اند، که نشان می‌دهد [آلزایمر]، مانند CJD، دارای اشکال محیطی اکتسابی (یاتروژنیک) و همچنین پراکنده و دیررس است. اشکال ارثی زودرس که باید بررسی شود. اگرچه بیماری آلزایمر ممکن است نادر باشد و هیچ پیشنهادی مبنی بر انتقال پلاک‌های آمیلوئید بین افراد در فعالیت‌های روزمره وجود ندارد، اما شناخت آن بر لزوم بازنگری اقدامات برای جلوگیری از انتقال تصادفی از طریق سایر روش‌های پزشکی و جراحی تاکید می‌کند. .
دکتر برایان بالین، مدیر مرکز اختلالات مزمن پیری و استاد علوم اعصاب و آسیب شناسی اعصاب در کالج پزشکی استئوپاتی فیلادلفیا که در این تحقیق شرکت نداشت، گفت: این مطالعه تجزیه و تحلیل جالبی از موارد احتمالی انتقال یاتروژنیک است. در مورد بیماری آلزایمر، اما او به Medical News Today گفت که تحقیقات بیشتری - از جمله مطالعات روی مغز شرکت کنندگان در مطالعه - برای روشن کردن چگونگی پیشرفت آلودگی با پروتئین های آمیلوئید به بیماری مورد نیاز است. وی تاکید کرد که در این مطالعه گزارشی مبنی بر اینکه این بیماری به طور اتفاقی بین افراد قابل انتقال است گزارش نشده است.
دکتر کلودیو سوتو، پروفسور نورولوژی و مدیر مرکز تحقیقات جرج و سینتیا میچل برای بیماری آلزایمر و اختلالات مغزی مرتبط در UT Health هوستون، به مدیکال نیوز تودی گفت که این مطالعه یک نمونه واقعی از یک نظریه را نشان می‌دهد. قبلا فقط در آزمایشات حیوانی نشان داده شده بود.

سخن آخر

در این مقاله از سالم باش به بررسی شواهدی درباره بیماری آلزایمر پرداختیم که به‌تازگی کشف شده است. توجه به این دستاوردهای علمی و بررسی آنها می‌تواند به جلوگیری از اشاعه آلزایمر کمک کرده و بعدها نیز درمان آن‌را تسهیل کند. آلزایمر در ابتدا بسیار کند پیش می‌رود و پس از آن پیشرفت سریع‌تری خواهد داشت. این بیماری می‌تواند خصوصیات فردی را دستخوش تغییر کند و مشکلاتی را برایش پدید آورد. پس اگر علائم آلزایمر را در خود یا اطرافیان‌تان می‌بینید، باید سریع اقدام کرده و نگذارید روند بیماری سرعت بگیرید. برای جلوگیری از سرعت زیاد آلزایمر، حتما به پزشک مراجعه کنید و پیش از آنکه وخامت اوضاع پیش بیاید قدمی برای درمان خود بردارید.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید