سالم باش
زمان مطالعه : 7 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 6 بار

0

بیماری خودایمنی در زنان

پژوهش‌های اخیر نشان می‌دهد به‌سبب وجود یک ژن، زنان بیشتر مبتلا به بیماری‌های خودایمنی می‌شوند این ژن مربوط به جنسیت است

مقدمه

بیماری خودایمنی از مشکلات شایع در جوامع گوناگون است. در این بیماری بدن علیه خودش عمل کرده و به‌طریقی موجب آسیب به آن می‌شود. حال پژوهش‌های جدید نشان داده است که وجود یک ژن مرتبط با جنسیت سبب این رویداد است. ژنی که در زنان وجود دارد و در نتیجه باعث شده زنان بیشتر از مردان بیماری‌های خودایمنی را تجربه کنند. در این مقاله از سالم باش به بررسی این پژوهش پرداخته‌ایم.

 

بیماری خودایمنی چیست؟

در بیماری خودایمنی بدن علیه خودش دفاعی را آغاز می‌کند. درواقع بدن برخی از سلول‌ها را مهاجم تشخیص داده و شروع به تخریب آنها می‌کند. تا پیش از این دانشمندان نمی‌دانستند که چرا بدن اینکار را می‌کند و بعد هم سوال این بود که چرا زنان بیش از مردان به این بیماری مبتلا می‌شوند. با گذر زمان پژوهش‌هایی جدید در علم ژنتیک انجام شد و پژوهش‌ها نشان داد که بیماری خودایمنی می‌تواند به ژن ایکس در زنان ارتباط‌هایی داشته باشد. به‌خصوص در بیماری‌های لوپوس و آرتریت روماتوئید این ژن اثر شگفتی داشته و توانسته سبب خطای سیستم ایمنی بدن و ایجاد مشکلات شود.

 

کوروموزم ایکس چیست؟

به‌طوز طبیعی مردان یک کوروموزم ایکس دارند. حال آنکه زنان دو کوروموزم ایکس را نشان می‌دهند. این مقاله از «زنان» و «مونث» برای توصیف افرادی با دو کروموزوم X و بدون کروموزوم Y استفاده می‌کند که منعکس کننده زبان مطالعه است، در حالی که اذعان می‌کند که هویت جنسیتی و آرایش کروموزومی همیشه همسو نیستند.غیرفعال‌سازی کروموزوم X فعالیت یک کروموزوم X را در اکثر سلول‌های XX خفه می‌کند و «دوز» ژن‌های مرتبط با X را برابر با سلول‌های XY معمولی در مردان می‌کند. این فرآیند بسیار فیزیکی است: رشته‌های طولانی RNA معروف به XIST (با تلفظ «وجود») در اطراف کروموزوم حلقه می‌زنند و ده‌ها پروتئین را جذب می‌کنند تا کمپلکس‌هایی را تشکیل دهند که به طور موثر ژن‌های داخل را مختل می‌کنند.

با این حال، همه ژن‌ها ثابت نمی‌مانند، و تصور می‌شود ژن‌هایی که از غیرفعال شدن X فرار می‌کنند، زیربنای برخی شرایط خودایمنی هستند. محققان در سال 20232 گزارش دادند، علاوه بر این، مولکول XIST خود می تواند پاسخ های ایمنی التهابی را آغاز کند.

 

نقش کوروموزم ایکس و بیماری خودایمنی

تقریبا یک دهه پیش، هاوارد چانگ، متخصص پوست و ژنتیک مولکولی در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا و یکی از نویسندگان مطالعه حاضر، متوجه شد که بسیاری از پروتئین‌هایی که با XIST تعامل دارند، هدف مولکول‌های ایمنی نادرست به نام اتوآنتی‌بادی‌ها هستند. این بازیگران سرکش می توانند به بافت ها و اندام ها حمله کنند و منجر به التهاب مزمن و آسیب مشخصه بیماری های خودایمنی شوند. از آنجا که XIST به طور معمول فقط در سلول‌های XX بیان می‌شود، منطقی به نظر می‌رسد که فکر کنیم اتوآنتی بادی‌هایی که به پروتئین‌های مرتبط با XIST حمله می‌کنند ممکن است مشکل بزرگ‌تری برای زنان نسبت به مردان باشد. این تیم مهندسی زیستی موش‌ها را برای تولید شکلی از XIST که بیان ژن را خاموش نمی‌کند اما RNA-پروتئین مشخصه را تشکیل می‌دهد، طراحی کردند. این تیم یک بیماری شبیه لوپوس را در موش‌ها ایجاد کرد و دریافت که حیواناتی که XIST را بیان می‌کنند، سطوح اتوآنتی‌بادی بالاتری نسبت به حیواناتی که این کار را نداشتند، داشتند. سلول‌های ایمنی آن‌ها نیز در حالت آماده‌باش بالاتر بودند، که نشانه‌ای از استعداد حملات خودایمنی بود، و آسیب بافتی وسیع‌تری را نشان دادند.

 

سیستم ایمنی بیش از حد

آلیسون بیلی، متخصص پوست در دانشگاه میشیگان می‌گوید: به‌طور قابل‌توجهی، همان اتوآنتی‌بادی‌ها در نمونه‌های خون افراد مبتلا به لوپوس، اسکلرودرمی و درماتومیوزیت نیز شناسایی شد - شواهدی مبنی بر اینکه XIST و پروتئین‌های مرتبط با آن «چیزی هستند که سیستم ایمنی ما در نادیده گرفتن آن مشکل دارد». مونتسرات آنگوئرا، متخصص ژنتیک در دانشگاه پنسیلوانیا در فیلادلفیا، به داده های انسانی به عنوان تاییدیه ای اشاره می کند که مکانیسم های مربوط به XIST مشاهده شده در موش ها ارتباط مستقیمی با شرایط خودایمنی انسان دارد و پیامدهایی برای مدیریت بیماری دارد. به عنوان مثال، تشخیص این اتوآنتی بادی ها می تواند به پزشکان در تشخیص و نظارت بر اختلالات خودایمنی مختلف کمک کند. درواقع این داده‌ها کمک می‌کند که بدانیم چگونه با بیماری خودایمنی رفتار کرده و راهی برای درمان آن پیدا کنین.

 

سخن آخر

در این مقاله از سالم باش برای‌تان از کورموزمی گفتیم که شاید نقش مهم در بالا بودن ضریب بیماری خودایمنی در زنان داشته باشد. این پژوهش کمک می‌کند راه درمانی برای این بیماری یافته و آن‌را بهبود ببخشد. اگر شما بیماری خودایمنی دارید باید تحت درمان پزشک باشید تا راه درمان موثری برای‌تان پیدا شود. برای رزرو نوبت بهترین پزشکان سالم باش کنار شماست تا بدون از دست دادن وقت بتوانید روند درمان خود را آغاز کنید.

منبع : the New York Times
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید