سالم باش
زمان مطالعه : 7 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 8 بار

0

نکات نگهداری از مسواک

مسواک یک وسیله ضروری است و باید با دقت مراقب بهداشت آن باشید چرا که می‌تواند آلودگی‌ها را وارد بدن‌تان کند

مقدمه

رعایت بهداشت مسواک نقش مهمی در سلامت بدن دارد. نه فقط بهداشت دهان و دندان بلکه ممکن است سلامت دیگر ارگان‌های بدن هم به‌خاطر آلودگی مسواک به‌خطر بیافتد. پس اگر دوست دارید سالم و پرنشاط باشید، این مطلب از سالم باش را از دست ندهید و بیشتر درباره بهداشت مسواک بخوانید.

 

ار قاب مسواک استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین کارها این است که مسوالک شما قاب داشته باشد و بتوانید از آن استفاده کنید. این قاب نمی‌گذارد آلودگی‌های محیطی روی برس مسواک بنشیند و از آن دربرابر باکتری‌های محیط مراقبت می‌کند. البته این نکته را در نظر داشته باشید که بعضی قاب‌ها نمی‌گذارند مسواک خیلی خوب خشک شود و خود سبب آلودگی می‌شوند. پس باید مسواک استانداردی داشته باشید که قاب آن رطوبت را در خود نگه ندارد و بتوانید از سلامت آن مطمئن باشید.

 

مسواک را در سرویس بهداشتی نگذارید

خیلی مهم است که مسواک را در سرویس بهداشتی نگهداری نکنید. نخست آنکه، باکتری‌های مدفوع تا دو متر می‌توانند جابه‌جا شوند و خودشان را به سطح مسواک شما برسانند. از سوی دیگر موجوداتی در فاضلاب زندگی می‌کنند که ممکن است در تاریکی شب بیرون بیایند و خودشان را به مسواک شما برسانند. قطعا شما دوست ندارید از مسواکی که سوسکی از روی آن عبور کرده استفاده کنید. علاوه بر تمام این‌ها سرویس بهداشتی معمولا چراغش خاموش است و مسواک شما نور نمی‌خورد. رطوبت نیز نمی‌گذارد مسواک‌تان از شر قارچ‌ها دور باشد. پس لازم است که جای مناسب در جایی که نور و هوای خوبی دارد و از آلودگی‌ها دور است برای مسواک‌تان در نظر بگیرید.

 

مسواک را خیلی خوب تمیز کنید

پس از آنکه دندان‌های خود را مسواک کردید، مسواک را زیر آب داغ بگیرید تا کاملا تمیز شود. اجازه دهید تمام خمیردندان‌ها و ذرات غذا از مسواک جدا شوند. یادتان باشد که باقی ماندن این‌ها و استفاده دوباره از مسواک می‌تواند به بدن‌تان آسیب‌های جدی بزند. پس مسواک را خوب بشورید و در این مورد صبور باشید.

 

مسواک خود را تعویض کنید

پزشکان می‌گویند بین 3 تا 5 ماه بعد باید مسواک خود را عوض کنید. چراکه با تمام کارهایی که گفتیم باز هم مسواک محل رشد باکتری می‌شود و از سوی دیگر ممکن است دیگر قدرت تمیزکنندگی سابقش را نداشته باشد. پس با در نظر گرفتن تمام این‌ها، پس از یک دوره، مسواک جدید را جایگزین کنید تا بیشتر و بهتر مراقب سلامتی خود باشید.

 

مسواک مسافرت داشته باشید

اگر زیاد سفر می‌کنید حتما یک مسواک برای مسافرت درنظر بگیرید. این مسواک باید مناسب و نرم باشد و حتما با یک محفظه بتوان از قست برس آن مراقبت کرد. مسواک را دور از وسایل و لباس‌های خود بگذارید و حتما آن‌را خیلی خوب تمیز کنید. مراقب باشید که مسواک حتما خشک شود و بعد از آن برای روز بعد استفاده کنید. اگر به آب زیادی دسترسی ندارید، با آب جوش مسواک را بشورید تا سریع‌تر ضدعفونی شود. ذکر این نکته ضروری است که مسواک مسافرت را هم باید هر سه ما تعویض کنید و آن‌را زیاد نگه ندارید.

 

سخن آخر

در این مقاله از سالم باش برای‌تان از نکات مهم برای نگهداری مسواک گفتیم. اگر به‌خاطر استفاده از مسواک آلوده دچار مشکل شده‌اید، می‌توانید در سالم باش نوبت بهترین پزشکان و دندان پزشکان را به‌سهولت بگیرید. به‌یاد داشته باشید که بیماری و مشکلات دهان و دندان باید خیلی سریع رفع شوند. چراکه یک عفونت کوچک در صورت عدم دمان موجب مشکلات بزرگ نه فقط در دهان بلکه در گوارش، قلب و ارگان‌های دیگر است. با سالم باش، برای بهبودی خود گام‌های مهم بردارید.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید