سالم باش

مجله اینترنتی سلامت سلامت

زمان مطالعه : 8 دقیقه 1402/07/05 16:30:47 بازدید : 6 بار

0

باورهای اشتباه در رژیم

رژیم کار سختی نیست، به‌شرط آنکه با اصول درست پیش بروید و به باورهای اشتباه بی‌اهمیت باشید. در این مقاله از اشتباهاتی گفته‌ایم که رژیم‌های غذایی را به شکست می‌کشاند

مقدمه

این روزها، زندگی ماشینی، ما را بسیار کم‌تحرک کرده است. دیگر مثل قبل پیاده‌روی نمی‌کنیم، برای پختن غذا نیاز به انجام کارهای سخت نداریم و لباس‌ها و ظروف را هم به‌صورت مکانیزه شستشو می‌دهیم. تمام این‌ها باعث شده که چاقی به سراغ‌مان بیاید و اثرات منفی بسیاری را بر سلامت جسم و حتی روح‌مان بگذارد. اینجاست که به‌سراغ رژیم‌های لاغری می‌رویم و ممکن است اثری که آن می‌بینیم آنقدرها هم شگفت‌انگیز نباشد. یکی از دلایل جواب ندادن رژیم‌های ما، باورهای اشتباهست. در این مقاله از سالم باش به بررسی باورهایی پرداخته‌ایم که پافشاری بر آنها نمی‌گذارد به وزن ایده‌آل خود برسید.

اگر لاغر نمی‌شود، بی اراده‌اید!

بسیاری از مردمی که رژیم می‌گیرند در چند هفته اول تغییر محسوسی را مشاهده نمی‌کنند. معمولا اطرافیان یا ذهن خود فرد به او می‌گوید که به دلیل کمبود اراده نتوانسته لاغر شود. درحالی که عدم لاغری شما دلایل بسیاری دارد. گاه شیوه رژیم برای لدن‌تان مناسب نیست یا با نخوردن بعضی از وعده‌های غذایی، دارید کار را بدتر می‌کنید. پس اگر از رژیم‌تان نتیجه نمی‌گیرید، با یک متخصص تغذیه یا دکتر رژیم گفتگو کنید.

کالری بشمارید، لاغر شوید

از بارزترین باورهای اشتباه، رژیم‌های کم کالری است. از سوی دیگر جایگزینی غذاهای پرکالری با مواد غذایی مفید نیز متداول است. مثلا شما یک تکه کیک پرکالری می‌خورید و به‌جای آن از وعده ناهارتان می‌گذرید. در باور خودتان کالری یک کیک با یک یشقاب غذا برابری می‌کند اما واقعا این‌طور نیست. چراکه شما کربوهیدرات، قند و چربی را نیز باید در نظر بگیرید. پس هرگز با کم کردن کالری به دنبال لاغری نباشید و تحت نظر یک متخصص رژیم و لاغری، کم کردن وزن را پیش ببرید.

فقط ورزش کنید و رژیم نگیرید

هرگز با ورزش تنها، نمی‌توانید لاغر شوید. بلکه باید ورزش و رژیم را در کنار هم داشته باشید و این دو را با هم پیش ببرید. اگر رژیم خیلی سخت و غیراصولی بگیرید، توان ورزش کردن ندارید و اگر خیلی سنگین ورزش کنید و تغذیه‌تان نامناسب باشد، فقط عضله از دست می‌دهید و چربی‌هایتان سرجایش باقی می‌ماند.

رژیم کتوژنیک بهترین است

در رژیم کتوژنیک شما تمام منابع کربوهیدرات از جمله نان و برنج را حذف می‌کنید و به‌مصرف چربی روی می‌آورید. با این کار متابولیسم بدن‌تان تغییر می‌کند و دیگر نمی‌توانید آن‌را به سادگی به حالت قبل برگردانید یا حتی رژیم‌تان را ادامه دهید. درواقع رژیم کتوژنیک فقط برای افراد خاصی طراحی شده و پزشکان آن‌را در شرایط ویژه پیشنهاد می‌کنند. 

به‌جای فست‌فود غذای ایرانی سفارش می‌دهیم

درست است که نخوردن فست فود می‌تواند نقش مهمی در اعتلای سطح سلامتی‌تان داشته باشد اما جایگزین کردن آن با جوجه کباب یا کباب کوبیده نیز نکاتی دارد. چراکه در هر صورت غذای رستوران پرچرب‌تر و پرنمک‌تر از غذای خانه خودتان درست شده و شما نمی‌توانید نظارتی بر این دو موضوع داشته باشید. پس تا جای ممکن غذا خوردن در بیرون خانه را محدود کنید و با سبزیجات و مواد پروتئینی برای خودتان غذا بپزید.

هر زمان بخواهید لاغر می‌شوید

این باور اشتباه می‌تواند در سال‌های میان‌سالی مشکلات عجیبی را برای‌تان رقم بزند. چراکه متابولیسم شما کاهش پیدا می‌کند و از سوی دیگر توان بدن‌تان برای از دست دادن چربی، پایین می‌آید. در این سن کمتر می‌توانید ورزش کنید و شروع برخی امراض همچون دیابت، نگران‌تان خواهد کرد. پس همین امروز با یک متخصص تغذیه گفتگو کنید و رژیم مناسب خود را بگیرید.

به‌جای شام، میوه بخوریم

یکی از اشتباهات مهم در رژیم خوردن زیاد میوه‌هاست. شما در طول روز مجاز به خوردن تعداد محدودی میوه هستید و نباید به‌جای وعده‌های غذایی میوه بخورید. درواقع میوه‌ها، میان وعده شما هستند و قند آنها برایتان مشکلات بیشتری را رقم می‌زند. پس با یک رژیم اصولی پیش بروید و خودتان را درگیر باورهای غلط نکنید.

به‌جای برنج، نان بخوریم

درست است که در رژیم باید خوردن برنج را محدود کنید و در هر وعده نیز تعداد قاشق‌هایتان را بشمارید اما این به آن معنا نیست که باید آن‌را کلا کنار بگذارید یا فقط نان بخورید. درواقع نان هم مثل برنج شما را چاق می‌کند و اگر درآن زیاده‌روی کنید، فرقی در تجمع چربی بدن‌تان نخواهد داشت. پس با انتخاب رژیم مناسب، به‌جای سختی دادن زیاد به بدن‌تان، به مقدار مناسب از مواد غذایی گوناگون میل کنید.

نمک را کامل حذف کنید

بدن شما برای انجام عملکردهایش به نمک نیاز دارد. در نتیجه حدف کامل آن نمی‌تواند برای بدن‌تان مفید باشد. با حذف نمک نمی‌توانید سریع لاغر شوید، بلکه به بدن‌تان آسیب‌هایی را نیز خواهید زد.

در این مقاله از سالم باش به بررسی باورهایی پرداختیم که برخی فکر می‌کنند باعث لاغری‌شان می‌شود. درحالی که فرایند تناسب اندام یک برنامه علمی است و تنها افراد متخصص می‌توانند آن‌را به‌درستی پیش ببرند. اگر می‌خواهید لاغر شوید، در سایت یا اپ سالم باش با یک متخصص رژیم و تغذیه گفتگو کنید و بعد با برنامه‌ای که مناسب با شرایط بدنی‌تان است، به تناسب اندام برسید.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید