سالم باش
زمان مطالعه : 6 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 7 بار

0

چگونه چربی خون را پایین بیاوریم؟

بالا رفتن چربی خون می‌تواند به دلایل گوناگون بالا برود اما با راهکارهایی می‌توان آن را کنترل کرد یا روند صعودی آن‌را متوقف کرد

مقدمه

چربی خون چرا خطرناک است؟

چربی ممکن است به دلایل گوناگونی در بدن شما افزایش پیدا کند. اما اگر فکری به‌حال این چربی نکنید به مرور در رگ‌های شما رسوب می‌کند. مهم‌ترین رگ‌هایی که از تجمع چربی آسیب می‌بینند، قلب و مغز هستند. با وجود چربی در رگ‌های قلب احتمال سکته بالا می‌رود. چراکه این چربی جلوی حرکت شریان را می‌گیرد و به مرور سبب دردها، حمله‌ها و حتس سکته می‌شود. پس اگر کلسترول شما بالا رفته است باید سریع آن‌را درمان و پیگیری کنید.

 

چرا چربی خون می‌گیریم؟

ما به دلایل گوناگون ممکن است با مشکل چربی خون مواجه شویم. اینجا به برخی از مهم‌ترین‌های آنها اشاره کردیم.

1- مصرف پروتئین

شاید فکر کنید پروتئین عالی است و مصرف زیاد آن برای بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند. حال آنکه اینطور نیست و مصرف زیاد گوشت و لبنیات می‌تواند سبب بالا رفتن چربی بد خون باشد. پس به اندازه از مواد غذایی استفاده کنید و اجازه ندهید یک ماده غذایی مفید خودش تبدیل به مشکلی در بدن‌تان باشد.

 

2- مصرف غذاهای مضر

مصرف فست فودها، سس و غذاهای فراوری شده می‌تواند سبب افزایش چربی بد خون باشد. اگر این نوع غذاها را زیاد مصرف می‌کنید باید بدانید که دارید سمی خطرناک را به‌مرور در بدن ذخیره می‌کنید. پس مصرف این نوع غذاها را تا جایی که می‌توانید کاهش دهید و به‌جای آن غذاهای سالم و پرانرژی را بخورید. با این کار بدن‌تان می‌تواند چربی‌های مضر را مصرف کرده و به وضعیت سلامتی باز گردد.

 

3- عدم تحرکت

زندگی شهری ما را از تحرک بازداشته و باعث شده که بیماری‌های گوناگونی را تجربه کنیم. درواقع ما آنقدری که غذا می‌خوریم ورزش نمی‌کنیم. درنتیجه بخشی از انرژی غذاها در بدن‌ما رسوب می‌کند. این رسوب همان چربی است که اگر به‌موقع برای رفع آن اقدام نکنیم آسیب‌های جدی خواهیم دید.

 

4- مصرف سیگار و الکل

سیگار و الکل زوج بسیار خطرناکی هستند. هر دو این‌ها آسیب‌های بسیاری به بدن‌مان می‌زنند و درنتیجه موجب بیماری‌های گوناگون خواهند بود. یکی از این بیماری‌ها بالا رفتن چربی خون است. چربی که اگر در بدن بماند به قلب و مغز آسیب‌های بسیاری می‌زند. پس با کاهش مصرف این دو می‌توانید چربی را کم کرده و به سلامت خود کمک کنید. برای سلامت خود مصرف این دو را تمام کنید تا سالم و شاداب بمانید.

 

5- سبزیجات و میوه بخورید

با مصرف انواع میوه و سبزی می‌توانید به بدن‌تان مواد غذایی خوب برسانید. انواع کلم، کدو، سبزجیات، مرکبات، میوه‌ها و... می‌تواند مقدار چربی را کاهش دهد و از سوی دیگر کار کند که بخشی از چربی‌های مضر نیز بین بروند.

 

ویزیت پزشک با سالم باش

اگر علائم بالا رفتن چربی خون را دارید یا در آزمایش خون خود بالا رفتن چربی را دیده‌اید حتما خیلی سریع به پزشک غدد یا پزشک داخلی مراجعه کنید. اگر در مراحل اولیه متوجه مشکل شوید شاید با یک دارو حال‌تان خوب شود اما اگر این مورد را پشت گوشت بیاندازید، مشکلات بیشتر شده و بی‌شک با مشکلات دیگری مواجه می‌شوید. با سالم باش سریع و فوری با بهترین پزشکان صحبت کنید و درمان خود را پیگیری نمایید.


منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید