سالم باش

مجله اینترنتی سلامت سلامت

زمان مطالعه : 7 دقیقه 1402/06/27 13:00:43 بازدید : 10 بار

0

طب کار چیست؟

طب کار مجموعه‌ای از آزمایش‌هاست که می‌تواند سلامتی فرد و محیط‌های کاری را تضمین کند

مقدمه

اگر قصد استخدام شدن در شرکت‌ها و کارخانه‌ها را دارید و یا مدتی است که مشغول به‌کار هستید، احتمالا درباره طب کار شنیده‌اید. طب کار مجموعه‌ای از آزمایش‌هاست که به‌منظور سنجش سلامت فرد در آزمایشگاه‌های تایید شده انجام می‌شوند. طب کار در تلاش است تا به بهبود وضعیت سلامتی در محیط‌های کار کمک کند و ضمنا نقشی در حفاظت از نیروها نیز داشته باشد. اگر می‌خواهید بیشتر درباره طب کار بدانید، در این مقاله از سالم باش، همراه‌مان باشید.

طب کار از کجا آمده؟

طب کار یک شاخه جدید از پزشکی است که  در بسیاری از کشورهای جهان مورد توجه است. این رشته به اقدامات بالینی و مجموعه‌ای از فعالسیت‌ها می‌پردازد که می‌توانند به اعتلای سطح سلامتی فرد و محیط کار بیانجامند. طب کار در تلاش است که سلامت نیروی کار را تضمین کند و خدمات سلامت شغلی را بر عهده دارد.

چرا طب کار مهم است؟

در سال بیش از 160 میلیون بیماری مرتبط با کار در سطح جهان شکل می‌گیرد. درواقع محیط‌های کاری زیان‌آور به مرور باعث بیماری پرسنل خود می‌شوند. بیماری نیروی کار، علاوه بر مشکلات روحی و جسمی فرد، بر اقتصاد خرد و کلان نیز تاثیر دارد. وقتی جامعه‌ای نیروهای کارش را در اثر وجود محیط کارهای غیراستاندارد از دست بدهد، نه‌تنها باید هزینه آسیب‌های روانی و جسمی زیادی را بپردازد بلکه باید منتظر افول اقتصادی خود نیز باشد.
به‌همین دلیل لازم است که طب کار جدی گرفته شود و به‌صورت دوره‌ای کارفرماها به آن بپردازند.

طب کار شامل چه مواردی است

در بدو استخدام برخی از شرکت‌ها درخواست انجام آزمایش‌های طب کار را می‌دهند. این آزمایش‌ها به‌صورت پایه شامل سنجش، بینایی، شنوایی، سلامتی بدن و آزمایش اعتیاد هستند.
اما برخی ازشرکت‌ها و سازمان‌ها، آزمایش‌های بیشتر از جمله قند، چربی، هپاتیت و مشکلات کلیوی را نیز درخواست می‌کنند. درواقع طب کار می‌تواند یک آزمایش کاملا تخصصی نیز باشد و یک چک‌آپ کامل را شامل شود.
برخی از شرکت‌ها و برخی کسب‌وکارها، در طول دوره خدمت نیز باید به طب کار مراجعه کنند. معمولا مشاغلی که با دستگاه‌های حساس در ارتباط هستند، راننده‌های جاده‌ها و افرادی که در کسب‌وکارهای حساس مشغول هستند، به‌سراغ طب کار می‌روند.
جالب است بدانید که طب کار از گذشته در برخی ارگان‌ها مانند ارتش برقرار بوده است. برای مثال خلبان‌ها باید به‌صورت دوره‌ای آزمایش‌هایی را بدهند و سلامتی آنها مورد سنجش قرار می‌گیرد.
این مهم، نه‌تنها به اعتلای سطح سلامتی آنها کمک می‌کند بلکه می‌تواند ضامن عملکرد مناسب نیز باشد.

جواب طب کار کی می‌آید؟

اگر برای استخدام نیاز به ارائه گواهی سلامتی طب کار دارید، نگران نباشید. جواب این آزمایش معمولا در همان روز آماده می‌شود و به‌شما داده می‌شود. برخی آزمایشگاه‌ها شما را در جریان وضعیت سلامتی‌تان می‌گذارند اما در نهایت آزمایش را به‌صورت پلمپ شما ارائه می‌کنند تا محل کارتان از صحت آن اطمینان داشته باشد.

آزمایش بازگشت به کار چیست؟

طب کار وظیفه‌‎ی دیگری هم دارد و آن حفاظت از سلامتی محیط کار است. مثلا در زمانی که ویروس کرونا همه‌گیر شده بود، برخی شرکت‌ها در پایان مدت قرنطینه از کارمند خود می‌خواستند که به طب کار مراجعه کرده و گواهی بازگشت به‌کار بگیرد. درواقع پزشک طب کار با بررسی آزمایش‌ها و شرایط بالینی شما تشخیص می‌دهد که آیا دوره بیماری به پایان رسیده یا شما باید هنوز در خانه بمانید. این گواهی نیز در صورت نبود مشکل، به‌سرعت صادر می‌شود و شما می‌توانید پس از دریافت آن به محل کارتان بازگردید.

مراکز طب کار کجاست؟

در تهران و دیگر شهرها، مراکز مشخصی برای انجام آزمایش‌های طب کار در نظر گرفته شده است. برای انجام آزمایش‌ها، باید حتما به این مراکز مراجعه کنید و نمی‌توانید طب کار را در دیگر آزمایشگاه‌ها انجام دهید. پس از رفتن به این مراکز، مسئول آزمایشگاه با توجه به درخواست‌های محل کار شما، آزمایش‌های مربوطه را انجام و درنهایت جواب آنها را به شما یا محل کارتان ارائه می‌کند.

سخن آخر

اگر فکر می‌کنید در محیط کار خود به بیماری‌های زمینه‌ای دچار شده‌اید یا نیاز دارید توسط یک پزشک خبره معاینه شوید، لازم نیست نگران گرفتن مرخصی باشید یا منتظر بمانید تا ساعات کارتان تمام شود. در سایت سالم باش به‌صورت آنلاین می‌توانید با بهترین پزشکات گفتگو کنید، نسخه بگیرید و درمان خود را آغاز کنید. با سالم باش در هر لحظه و هرجا، دسترسی به تیم پزشکی خبره برای‌تان مهیا خواهد بود.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید