سالم باش

مجله اینترنتی سلامت سلامت

زمان مطالعه : 5 دقیقه 1402/06/21 12:23:44 بازدید : 5 بار

0

آلرژی چیست و چگونه تشخیص داده می‌شود؟

آلرژی درواقع یک نوع بیماری خودایمنی است و افرادی که سیستم‌های ایمنی فوق حساس دارند، به آن مبتلا می‌شوند. تست آلرژی می‌تواند در درمان شما بسیار موثر باشد

مقدمه

با آغاز فصل پاییز، برخی از مردم درگیر مشکلی به‌نام آلرژی می‌شوند. آلرژی می‌تواند با آب‌وهوا تشدید شود، گرد و غبار روی آن تاثیر دارد و حتی برخی خوراکی‌ها و میوه‌ها نیز، آلرژی را تشدید می‌کنند. از سوی دیگر برخی افراد به حیوانات خانگی، برخی از الیاف پارچه، فلزات، شوینده‌ها و... نیز آلرژی دارند. درواقع آلرژی می‌تواند جنبه‌های گوناگونی داشته باشد و در مقاطع مختلفی، تاثیرهایی بر بدن انسان بگذارد. در این مقاله از سالم باش می‌خواهیم به بررسی آلرژی و نکات مهم برای تشخیص آن بپردازیم.

آلرژی چیست؟

حساسیت یا آلرژی درواقع پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک تغییر در محیط است. مثلا گرده گیاهان، گرد و غبار یا حضور حیوانات خانگی می‌تواند باعث شود فرد دچار مشکلات زیادی باشد. از جمله تنگی نفس، راش‌های پوستی، قرمزی و التهاب پوست، خارش و در مواردی حتی خفگی و مشکلات دیگر! افرادی که آلرژی دارند، بدن‌شن مجهز به سیستم ایمنی فوق‌هوشیار است. درواقع بدن این افراد به تغییرات، هرچند کوچک، واکنش نشان می‌دهد. آلرژی بیماری همه‌گیری است و آمارها می‌گویند از هر 10 نفر دو نفر به یک آلرژی مبتلا هستند.

آلرژی چگونه خود را نشان می‌دهد

تصور کنید پاییز یا بهار است و دارید از خیابانی که پر از درخت است می‌گذرید. چیزی نمی‌پاید که احساس می‌کنید دچار خارش گلو، آبریزش بینی و حتی مشکل تنفسی شده‌اید. گاهی حتی لازم نیست در محیط نزدیک به شرایط حساسیت‌زا باشید. یک نوع غذا یا تغییرات آب‌وهوایی نیز در بدن‌تان مشکلاتی را پدید می‌آورد.
گاهی آلرژی از کودکی شروع می‌شود. پوست خشک و قرمز، زخم‌های پوستی و حتی نازک شدن پوست بدن کودک می‌تواند نشانه‌هایی از آلرژی باشد
حساسیت معمولا در سال‌های ابتدایی زندگی بروز پیدا می‌کند. اما برخی آلرژی‌ها هم هستند که ممکن است در بزرگسالی و حتی ناگهان پیدا شوند.
امروزه پزشکان می‌گویند که آلرژی معمولا از یک ژن در خانواده به‌شما رسیده است. اگر فقط یک والد آلرژی داشته باشد، کودک هم 50 درصد ممکن است آن واکنش آلرژیک را نشان دهد. اگر هر دو والد مبتلا به آلرژی باشند، احتمال 75 درصد، کودک نیز آن آلرژی را خواهد گرفت.

نشانه‌های آلرژی چیست؟

آلرژی می‌تواند به شکل‌های گوناگونی خودش را نشان دهد. از خارش و قرمزی پوست گرفته تا ایجاد راش‌های پوستی، التهاب چشم، کاهش فشار خون و حتی تنگی نفس، از نشانه‌های آلرژی است.
آلرژی می‌تواند خطرآفرین باشد و حتی موجب بیهوشی فرد شود. برخی از افراد که مواد غذایی یا داروها آلرژی نشان می‌دهند نیاز به اقدامات فوری پزشکی دارند و باید سریع‌تر به آنها رسیدگی شود. با بررسی نشانه‌های آلرژی می‌توانید بدنی سالم‌تر داشته باشید و اگر مشکلی برای‌تان رخ دهد بدانید که چگونه آن‌را درمان کنید.

روش تشخیص آلرژی چگونه است؟

اگر بخواهید آلرژی را تشخیص دهید راه‌های گوناگونی دارید که بهترین و مهم‌ترین آن مراجعه به پزشک آلرژی است. دکتر متخصص آلرژی با توجه دانش خود و آزمایش‌هایی می‌تواند نوع بیماری و آلرژی شما را تشخیص دهید. برخی از تست‌های آلرژی تنفسی، برخی پوستی و تعدادی هم همراه با آزمایش خون هستند.
در تست پوستی پزشک تستر چندین ماده غذایی را با سوزن‌های نازک استریل به سطح رویی پوست‌تان وارد می‌کند. پس از مدتی اگر آلرژی وجود داشته باشد، واکنش بدن بررسی می‌شود. جالب است بدانید در بسیاری از کودکان این تست آلرژی بسیار نجات‌بخش بوده است. چرا که به‌صورت سنتی اکثر والدین فکر می‌کنند کودک آنها به گوجه، شکلات یا بادمجان آلرژی دارد. درحالی که ممکن است فرزند شما به نان، گندم یا شیرینی آلرژی داشته باشد. پس تنها با تست آلرژی می‌توانید مطمئن شوید که بیماری‌تان درست تشخیص داده شده است و بعد برای درمان خود اقدام کنید.

ویزیت آنلاین پزشک

اگر فکر می‌کنید آلرژی دارید و دچار مشکلات حاد شده‌اید می‌توانید با یک پزشک گفتگو کنید تا جای ممکن بدن‌تان را در شرایط آرامی قرار دهید. پس از آن اگر بیماری ادامه داشت حتما برای انجام تست آلرژی اقدام کنید تا بیماری‌تان حاد و مشکل‌زا نباشد. به‌یاد داشته باشید که آلرژی در رده بیماری‌های خودایمنی است. پس باید برای درمان یا کنترل آن بکوشید و اجازه ندهید که بیماری‌تان در زندگی شما اختلالی ایجاد کند.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید