سالم باش
زمان مطالعه : 9 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 13 بار

0

شیارپوش کردن دندان چیست؟

شیارپوش کردن دندان یک فرآیند آسان و بدون درد است که با کمک آن دندان‌های عقبی با ماده‌ای پوشانده می‌شوند این کار حداقل تا 5 سال از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند

مقدمه

شیارپوش کردن دندان 

حفاظت از مینای دندان بسیار مهم است. چراکه اگر مینای دندان آسیب ببیند، حفره‌ای برای ورود عفونت باز شده و می‌تواند باعث تخریب و از بین رفتن بخشی از دندان باشد. پس لازم است که با روش‌هایی مراقب دندان خود باشیم که یکی از آنها، شیارپوش کردن دندان است. با این راهکار، حفره‌های طبیعی و کناره‌های دندان پر می‌شود. این شیارها محل جمع شدن غذاها، باکتری‌ها و موادی هستند که می‌توانند به دندان آسیب بزنند.

در نتیجه با پوشاندن شیارها، می‌توان شانس تجمع مواد و باکتری‌ها را کاهش داد تا سلامت دندان حفط شود.

 

چگونه شیارپوش کردن را انجام می‌دهند؟

برای این کار دندان پزشک یک ماده شفاف را روی دندان شما می‌ریزد تا تمام قسمت‌های آن‌را بپوشاند. پس از آن به وسیله یک نور مخصوص، مواد شیارپوش کاملا روی دندان سفت می‌شوند. دندان‌پزشک چک می‌کند که تمام قسمت‌های دندان پوشانده شده باشد و محلی برای ورود میکروب و تجمع باکتری‌ها نماند.

 

نکات مهم قبل از شیارپوش کردن

پزشک قبل از آنکه دندان شما را شیارپوش کند، سلامت دندان را چک می‌کند. دندان نباید هیچ پوسیدگی یا مشکلی داشته باشد. پس از آن مواد باید به‌صورت یکنواخت و کامل روی دندان را بپوشانند تا هیچ روزنه‌ای باقی نمانده باشد. در نهایت بسیار مهم است که پزشک از مواد مناسب استفاده کند. در غیر این صورت دندان شما ممکن است دچار مشکلاتی عجیب و برداشتن شیارپوش و ترمیم دندادن مشکلاتی را ایجاد کند.

 

چه کسانی باید شیارپوش کنند؟

شیارپوش کردن دندان می‌تواند برای کودکان و بزرگسالان انجام شود. می‌توان از این روش برای دندادن‌های دائمی و شیری استفاده کرد. اما بیشتر شیارپوش‌ها برای دندان‌های عقبی است. چراکه مسواک زدن این دندان‌ها دشوار است و معمولا نمی‌توان آن‌را خیلی خوب تمیز کرد. شیارپوش اینجا کارایی دارد و از اطراف دندان به‌خوبی مراقبت می‌کند. استفاده از شیارپوش می‌تواند برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان کاربرد داشته باشد.

 

نکات مهم درباره شیارپوش

شیارپوش هیچ رنگی ندارد اما ممکن است کمی ارتفاع داشته باشد. اگر بلندی آن آزارتان داد باید پزشک کمی آن‌را کوتاه کند. اما معمولا غشای شیارپوش آنقدر نازک است که شما آن‌را احساس نمی‌کنید. شیارپوش معمولا تا 5 سال به‌خوبی باقی مانده و از دندان شما مراقبت می‌کند. اما ممکن است برخی از شیارپوش‌ها تا 15 سال هم دوام بیاورند. این موضوع به شیوه استفاده شده، رعایت بهداشت و نوع مواد شیارپوش بستگی دارد. نکته دیگر اینکه پزشک برای اطمینان از وضعیت شیارپوش دندان‌ها ممکن است درخواست عکس رادیولوژی بدهد. با این عکس مطمئن می‌شوید که شیارپوش تمام دندان را پوشانده و کاملا و به‌درستی کار می‌کند.

 

سخن آخر

در این مقاله برای‌تان از شیارپوش کردن دندان و نکات مهم آن گفتیم. اگر دندان درد دارید یا می‌خواهید از وضعیت سلامت دندان خود مطمئن شوید، حتما از یک دندان پزشک وقت بگیرید و برای ویزیت مراجعه کنید. دندان پزشک با بررسی وضعیت دندان شما ممکن است اجازه شیارپوش کردن را نیز صادر کند. برای ثبت درخواست ویزیت کافی است از طریق سایت سالم باش اقدام کنید و نوبت بهترین پزشکان را بگیرید.

 

منبع :
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید