سالم باش
زمان مطالعه : 7 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 11 بار

0

کمک‌های اولیه موقع خونریزی

خونریزی اتفاقی است که ممکن است موقع سفر، کار کردن، آشپزی و در حوادث گوناگون، رخ بدهد. خون‌ریزی ممکن است ارگان‌های مختلفی را درگیر کند و موجب از دست رفتن خون زیاد باشد در این مقاله از راه‌های کنترل خونریزی برای‌تان گفته‌ایم

مقدمه

چگونه جلوی خونریزی را بگیریم؟

خون‌ریزی ممکن است برای هر کسی در هر سنی رخ دهد. اتفاقی که باعث از دست دادن مایع مهم بدن که همان خون است می‌شود. کمبود خون می‌تواند ارگان‌های حیاتی را با خطرات بسیاری مواجه کند. به‌همین دلیل لازم است اقدامات اولیه برای چگونگی جلوگیری از وخیم شدن خونریزی را بدانیم و جلوی آن‌را بگیریم. در این مقاله از سالم باش بیشتر برای‌تان دراین‌باره گفته‌ایم.

 

زخم و توجه به آن

زخم ممکن است هرجایی از بدن و به دلایل گوناگون رخ بدهد. برخی زخم‌ها سطحی هستند و بدن سریع آن‌را می‌پوشاند. بعد هم به‌مرور ترمیم می‌شوند و شاید حتی جای آنها هم نماند. اما برخی زخم‌ها عمق و شدت جراحات بیشتری دارند. آنها ممکن است توسط شکسته شدن استخوان، له شدن بافت‌ها یا برخورد با اجسام نوک‌تیز اتفاق افتاده باشند. در این شرایط خون‌ریزی رخ می‌دهد و این مایع مهم شروع به بیرون ریختن می‌کند. خون تقریبا 8 درصد از وزن ما را شکل داده است. هر انسان بزرگسال تقریبا 5 تا 6 لیتر خون دارد. این خون حاوی ذرات مهمی است و وجودش می‌تواند اکسیژن و مواد ضروری را در بدن جابه‌جا کند. وقتی کسی خون می‌دهد، حدود 450 میلی‌لیتر از او خون می‌گیرند. این مقدار برای انسان سالم استاندارد است. پس از تکمیل فرآیند انتقال خون، پلاسما حدود 24 ساعت بعد جایگزین می‌شود و گلوبول‌های قرمز 4 تا 6 هفته بعد تولید شده‌اند. اما اگر مقدار خون بیشتر باشد، بدن دچار شوک می‌شود.

پس با بروز زخم نیز باید این نکته را درنظر داشته باشید. از دست دادن خون زیاد، شاید قابل جبران نباشد و مرگ فرد را رقم بزند. به‌همین دلیل بر هر انسانی واجب است که بداند چگونه تا جای ممکن روند خون‌ریزی را کند کرده و نگذارد بیمار ازدست برود.

 

با خون‌ریزی چه کنیم؟

نخست آنکه باید بررسی کنید چرا خون‌ریزی رخ داده است.

مثلا اگر فرد از جایی افتاده، ممکن است سر یا کمرش هم آسیب دیده باشد. در این شرایط نباید بیمار را خیلی تکان دهید. فقط جایی که خون‌ریزی دارد را بالاتر نگه دارید و با یک پارچه تمیز، روی زخم را محکم کنید.

اگر یک جسم خارجی مثل شیشه موجب برش شده، باید چک کنید که آن جسم داخل زخم نباشد. اگر چوب، شیشه یا تکه‌های سنگ در زخم بماند، فشار دادن روی زخم می‌تواند عمق آسیب و خون‌ریزی را بیشتر کند. علاوه بر این مهم است که برای جلوگیری از عفونت تا جای ممکن زخم را تمیز کرده و حتی آن‌را با شوینده‌های مخصوص زخم باز بشویید. بعد روی آن‌را فشار دهید تا خون‌ریزی کم شود. 

اگر استخوان شکسته می‌بینید که از زخم بیرون زده، هرگز تلاش نکنید آن‌را جابه‌جا کرده یا به جای خودش بازگردانید. این ترمیم فقط در محیط بیمارستان قابل انجام است. تنها کاری که باید انجام دهید فیکس کردن زخم و جلوگیری از انتشار خون‌ریزی به قسمت‌های دیگر است.

اگر جایی از بدن‌تان زخم شده و خودتان باید آن‌را ببندید، زخم را بالاتر از سطح بدن‌تان نگه دارید. سپس بانداژ کنید و روی زخم را با دست دیگر فشار دهید. یادتان باشد نباید روی زخم را ماساژ دهید بلکه فشار باید نقطه‌ای و بدون حرکت باشد تا خونریزی از محل زخم بند بیاید.


خون‌ریزی‌هایی که بند نمی‌آیند

 

کاهش تولید پلاکت می‌تواند کاری کند که خون‌ریزی بند نیاید. این مشکل ممکن است در هر سن و جنسی باشد یا افراد را بدون آنکه اطلاع داشته باشند، درگیر کرده باشد. مثلا کسانی که مشکل کبدی دارند، طحال آنها بزرگ شده، دیابت دارند و با مشکلات دیگری دست و پنجه نرم می‌کنند، در معرض این مشکل هستند. کمبود پلاکت یا ترومبوسیتوپنی می‌تواند ارثی هم باشد. گاهی هم بیماری‌ها از جمله مشکلات خودایمنی، کمبود پلاکت‌ها را رقم می‌زنند. در صورت بروز این مشکل باید بیمار را سریع به مراکز درمانی برسانید تا بتوانید با کمک آنها مشکل خود را حل کنید.

 

بستن درست زخم

نوع و شیوه بستن زخم هم بسیار مهم است. درواقع اگر اشتباه پانسمان کنید، ممکن است زخم دچار مشکل شود و حتی ارگانی از دست برود. نخست آنکه از پنبه برای بستن روی زخم استفاده نکنید. پنبه می‌تواند وارد زخم شود و بعد از خشک شدن زخم، برداشتن آن خیلی سخت و دردناک است. تا جای ممکن از گاز استریل و بانداژهای مناسب کمک بگیرید تا زخم را تمیز نگه دارید. در برخی موارد زخم‌ها را با بتادین شستشو می‌دهند و بعد روی آنها را می‌پوشانند. اما بتادین گاهی  خودش آسیب‌زاست. برخی مردم به بتادین آلرژی دارند. ضمنا مصرف بتادین ممکن است موجب بالا رفتن سدیم و مشکلاتی در کلیه باشد. با این حال اگر حساسیت ندارید، بتادین می‌تواند گزینه خوبی باشد.

اگر هیچ ماده شستشویی ندارید زخم را کمی زیر اب تمیز بگیرید تا آلودگی سطحی وارد آن نشده و مشکل را بیشتر نکند.

بانداژ را خیلی محکم نبندید. اگر خیلی محکم بسته باشید، آن عضو احساس سرما می‌کند یا دچار بی‌حسی می‌شود. ضمنا ممکن است با بستن جریان خون موجب آسیب جدی به ارگان‌های حیاتی مثل دست و پا شوید.

 

ویزیت آنلاین و فوری پزشک

در سالم باش با مجموعه‌ای کامل از پزشکان همراه شما هستیم. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را بگیرید و اجاره رشد و گسترش بیماری‌ها را ندهید، سالم باش با بهترین پزشکان کنارتان خواهد بود. کافی است مشکل و بیماری خود را جستجو کنید تا درمانی سریع و عالی برای آن بیابید. با سالم باش، سالم‌ترین باشید.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید