سالم باش
زمان مطالعه : 7 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 12 بار

0

علائم سرطان خون

سرطان خون یا لوسمی از بیماری‌های تقریبا خاموش است اگر زودتر بتوانید وجوداین بیماری را تشخیص دهید، شانس بیمار بیشتر می‌شود

مقدمه

سرطان خون چیست و چه علائمی دارد؟

سرطان خون ازجمله بیماری‌هایی است که ممکن است خیلی سریع اما خاموش پیش‌روی کنید. این سرطان در سنین گوناگون و به‌دلایل مختلفی ممکن است حادث شود. از آنجا که گسترش سرطان خون زیاد است، باید سریع تشخیص داده شود تا بتوان به‌سرعت مراحل درمانی را آغاز کرد. امروزه با پیشرفت علم پزشکی مبتلایان به سرطان خون حداقل 5 سال عمر می‌کنند. امید است که پژوهش‌های بیشتر بتواند به درمان‌های موثرتر و حتی ریشه‌کن شدن سرطان خون منجر شود. در این مقاله از سالم باش، بیشتر برای‌تان درباره علائم سرطان خون گفته‌ایم.

 

سرطان خون چیست؟

سرطان خون درواقع یک بیماری خونی است. این سرطان در مغز استخوان ساخته شده و با خون به‌همه جای بدن منتقل می‌شود. مبتلایان به سرطان خون، درواقع سیستم ایمنی خیلی ضعیفی دارند که به‌دلیل تغییر در ماهیت گلوبول‌های سفید رخ داده است. گلوبول‌های سفید خون در این نوع سرطان خلی سریع تکثیر شده و کارکرد دیگر اعضای بدن را مختل می‌کنند. درنهایت وضعیتی پیش می‌آید که به آن لوسمی یا لوکمی می‌گویند. این دو کلمه به‌معنای سرطان خون هستند. سرطان خون در کودکان و بزرگسالان امکان ایجاد و گسترش دارد. درنتیجه باید به علائم آن هشیار باشید و در صورت نیاز خیلی سریع با یک پزشک متخصص خون گفتگو کنید.

 

علائم سرطان خون چیست؟

بسته به اینکه سرطان خون در چه مرحله‌ای است، علائم آن می‌تواند متفاوت باشد. با این حال نمی‌توان با قطعیت گفت که علائم شما برای سرطان خون است. تنها آزمایش خون به‌خصوص آزمایشی که پزشک برای تعیین فاکتورهای خونی درخواست بدهد، می‌تواند تعیین کند مشکلی در بدن‌تان وجود دارد یا نه؟ با این حال اگر این علائم را بدون دلیل، ناگهانی و برای مدت طولانی تجربه کرده‌اید حتما به پزشک متخصص مراجعه بفرمایید.

- کبودی بی‌دلیل در بدن

- خستگی، تب و لرز

- وجود نقطه‌های کوچک قرمز پوست

- از دست دادن اشتها

- علائمی شبیه آنفولانزا اما برای طولانی مدت بدون علائم بهبود

- بزرگ شدن طحال و کبد

- خون دماغ شدن مداوم

- عزق کردن شدید در شب بدون دلیل خاص

- درد استخوان

- درد در سمت چپ زیر قفسه سینه

 

علائم سرطان خون در کودکان

همان‌طور که گفتیم سرطان خون علاوه بر بزرگسالان می‌تواند برای کودکان را نیز پیش بیاید. پس لازم است که بدانیم علائم سرطان خون در بچه‌ها چگونه است؟ اینجا از نشانه‌هایی گفته‌ایم که وجود آنها در بچه‌ها باید جدی گرفته شود

- رنپ پریدگی و خستگی مداوم

- خستگی

- تب و لرز

- سرگیجه، سردرد

- کبودی‌ها و خون‌ریزی‌های مداوم و طولانی

- درگیر شدن با بیماری‌های متعدد

 

چرا سرطان خون رخ می‌دهد؟

سرطان خون ممکن است به دلایلی گوناگونی رخ دهد. اما برخی فاکتورها مهم است و باید بیشتر به آنها توجه کنید.

- وجود سرطان خون در سابقه خانوادگی

- استعمال سیگار و خانیات

-در معرض مواد سمی از جمله بنزن بودن

-وجود اختلال‌های خونی دیگر

-در مواجه بودن با انواع تششعات

 

ویزیت فوری پزشک با سالم باش

اگر علائم ذکر شده را دارید باید هرچه سریع‌تر برای درمان خود اقدام کنید. این علائم ممکن استا ناگهانی  ظاهر شوند و اگر به فکر درمان آنها نباشید، بدن‌تان نمی‌توند خیلی با مشکل پیش آمده مبارزه کند. برای حل این مشکل حتما با پزشک متخصص گفتگو کرده و آزمایش‌های مورد نیاز را خیلی سریع انجام دهید. با سالم باش در صف ویزیت پزشکان نمانید و سریع برای درمان خود اقدام کنید.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید