سالم باش
زمان مطالعه : 5 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 9 بار

0

بهترین ورزش‌ها برای کهنسالان

در سنین بالا نیاید ورزش کردن را کنار بگذاریم اما چه ورزش‌هایی برای سنین پیری مناسب هستند؟ اینجا برای‌تان از بهترین ورزش‌ها برای افراد مسن گفته‌ایم

مقدمه

بهترین ورزش برای کهنسالان

افراد کهنسال نیاز به انجام ورزش‌هایی دارند که بدن آنها را سالم و شاداب نگه دارد. فعالیت‌هایی که تا حدی بتواند مشکلات جسمی و حرکتی افراد را بهبود ببخشد. مثلا به هضم غذای آنها کمک کند، فشار خون‌شان را متعادل کند و گاهی چربی و قندشان را کاهش دهد. گاهی ورزش‌ها از پیشروی پوکی استخوان جلوگیری می‌کنند، سبب کاهش دردهای عضلانی و اسکلتی می‌شوند و دوره نقاهت پس از بیماری و جراحی‌ها را کاهش می‌دهند. اما اینکه چه ورزش‌هایی را در سن بالا انتخاب کنیم هم اهمیت دارد. چراکه برخی ورزش‌ها به بدن افراد مسن فشار زیادی وارد می‌کنند. در این شرایط قلب، ریه‌ها، کلیه‌ها و عروق در خطر هستند و ممکن است آسیب‌هایی متوجه بدن فرد باشد. پس لازم است که با انتخاب ورزش‌های مناسب، بیشتر و بهتر از بدن خود مراقبت کنیم.

 

چه ورزش‌هایی کنیم؟

در اینجا از ورزش‌هایی گفته‌ایم که برای افراد مسن می‌تواند مفید باشد.

شنا و راه رفتن در آب

یکی از بهترین ورزش‌هایی که می‌توانید تجربه کنید، شنا است. اگر شما بلد نیستید، در قسمت کم‌عمق یا مربوط به آب‌درمانی به‌آرامی راه بروید. با این کار درد و استرس شما کاهش پیدا می‌کند و تنش‌ها را کم می‌کند. اگر بدن‌تان درد می‌کند، آب‌درمانی می‌تواند به بهبود آن کمک کند. ضمنا عضلات‌تان قوی می‌شود تا بتواند اسکلت بدن را بهتر نگه دارد. علاوه بر این آب درمانی به گوارش بهتر، دفع سموم و داشتن ذهنی سالم کمک می‌کند. چراکه پزشکان معتقدند آب‌درمانی و شنا در راستای کاهش سرعت زوال عقل نیز نقش دارد و بدن را در حالتی بهینه قرار خواهد داد.

 

یوگا و حرکات کششی

حرکات یوگا برای بدن عالی هستند. با یوگا چربی و قندتان کنترل می‌شود، عضلات قوی خواهید داشت و یاد می‌گیرید چگونه درست تنفس کنید. یوگا برای هر سنی حرکاتی منظم و مناسب دارد تا بهتر و سریع‌تر نتیجه بگیرید. ضمنا با یوگا می‌توانید ذهنی سالم داشته باشید. از استرس و تنش دور بمانید و با این کار مشکلات روان‌تنی را در سنین بالا کاهش دهید. با کمک یوگا بدن‌تان قوی‌تر خواهد بود و یب‌شک کسانی که یوگا می‌کنند، از بسیاری دردها دور می‌مانند.

 

آرام پیاده‌روی کنید

اگر در سنین جوانی و میان‌سالی ورزش نکرده‌اید، انجام ورزش در سنین بالا ناگهان دشوار خواهد بود. پس بهتر است حرکات سبک‌تر مثل پیاده‌روی را امتحانکنید. برای این کار کفش مناسب و طبی بپوشید. مسیری صاف و مناسب را انتخاب کنید. جایی که باعث زمین خوردن یا افتادن‌تان نباشد. بهتر است در روز که نور کافی وجود دارد پیاده‌روی کنید. با خودتان یک بطری آب و کمی خوراکی‌های سالم ببرید تا در صورت افت ناگهانی قند بدن‌تان دچار مشکل نشود. مراقب باشید که در مسیر تردد دوچرخه پیاده‌روی نکنید. چراکه تصادف با این وسیله نقلیه ممکن است سبب آسیب‌های جدی در بدن‌تان باشد.

رقص و حرکات ریتمیک

رقصی که همراه با ورزش و حرکات منظم باشد برای دوران کهنسالی مفید است. شاید نتوانید همه حرکات را انجام دهید  یا برای اجرای برخی کارها نیاز به کمک داشته باشید اما موسیقی و حرکات ریتمیک کمک می‌کند، ذهن و بدنی قوی‌تر داشته باشید. شادی کلاس رقص به شما کمک می‌کند از تنش‌ها و اضطراب‌ها دور شوید. با این کار بی‌شک مقدار چربی و قند خونتان هم کاهش پیدا می‌کند. این نکته مهم را به‌یاد داشته باشید که رقص باید در زمین مناسب و همراه بامربی باشد تا بدن‌تا دچار گرفتگی و آسیب نشود.

 

دویدن آرام

در سنین پیری تند دویدن را فراموش کرده و به‌جای آن دویدن آرام را امتحان کنید. دویدن آرام متابولیسم را بالا می‌برد، کمک می‌کند قند و چربی کاهش پیدا کنند و عضلاتی قوی‌تر داشته باشید. با دویدن آرام بدن شما هرمون‌های شادی ترشح می‌کند. این هورمون‌ها ضد درد نیز هستند و برای کاهش مشکلات بدن سودمند. با اینکه دویدن خیلی خوب است اما همان نکات مهم در موقع پیاده‌روی را رعایت کنید تا بدن شما آسیب نبیند.

 

سخن آخر

در این مقاله از سالم باش برای‌تان از بهترین ورزش‌ها برای افراد مسن گفتیم. اگر شما سالمند هستید یا افراد کهنسالی اطراف‌تان هستند از ورزش غافل نشوید. حتی چند حرکت ورزشی آرام می‌تواند بدنی سالم‌تر برای‌تان بسازد و کمک کند، حال روحی و جسمی‌تان بهتر باشد. اگر برای انتخاب بهترین ورزش‌ها نیاز به کمک متخصص دارید، سالم باش با مجموعه‌ای کامل از بهترین پزشکان همواره همراه و در دسترس شماست.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید