سالم باش
زمان مطالعه : 7 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 7 بار

0

علت وز وز گوش چیست

وز وز گوش یک بیماری مزمن است و می‌تواند علاوه بر مشکلات شنوایی دلایل دیگری هم داشته باشد اگر وز وز گوش دارید باید حتما به پزشک مراجعه کنید

مقدمه

وز وز گوش چیست؟

در علم پزشکی به وز وز گوش، تینیتوس می‌گویند. این عارضه سن و سال نمی‌شناسد. علاوه بر آن، برای ایجاد آن دلایل گوناگون از جمله اضطراب، استرس، فشارهای روحی، مشکلات شنوایی و دیگر مشکلات وجود دارد. برای درمان وز وز گوش باید به پزشک مراجعه کنید تا برای‌تان درمان مناسبی را درنظر بگیرد. مثلا ممکن است با یک قطره و شستشوی گوش، حال‌تان یهتر شود.  اما گاهی انقدروضعیت وخیم است که باید جراحی کنید تا بتوانید وضعیت بهتری را برای گوش‌تان رقم بزنید.

 

وزوز گوش یا تینیتوس خطرناک است؟

شنیدن مداوم صدای زنگ در گوش، مشکلات بسیاری را ایجاد می‌کند. این حالت می‌تواند یک درد مزمن باشد و به‌مرور سبب از دست رفتن شنوایی خواهد شد. علاوه بر این، وز وز گوش می‌تواند برخی از اختلال‌ها در گردش خون را نیز نشان دهد. با همه این‌ها، وز وز گوش خیلی موضوع خطرناکی نیست. یعنی اگر بعد آزاردهنده آن‌را کنار بگذاریم، مشکلات دیگری که ایجاد می‌کندف در طول زمان و به‌کندی هستند.

 

وز وز گوش چگونه است؟

کسانی که از وز وز گوش شکایت می‌کنند، معمولا می‌گویند صدایی مثل زنگ زدن در گوش را می‌شوند. برخی صدای خر خر و غرش می‌گویند. عده‌ای هم می‌گویند صدایش مثل باد یا هیس هیس کردن است. برخی بیماران نیز صدای کلیک را در گوش خود می‌شوند. صداهای گوش ممکن است قطع  و وصل شوند. گاهی در گوش و گاهی در یک گوش احساس می‌شوند. گاهی چند صدا با هم در گوش ایجاد شده که برای بیمار آزاردهنده می‌شود.

 

شنیدن صدای گوش در خواب

موقع خواب وقتی سکوت محض می‌شود بیماران بشتر صدای گوش خود را می‌شوند. چراکه صداهای جانبی و اطراف خاموش شده‌اند و بدن ناخودآگاه بیشتر به صدای گوش توجه بیشتری دارد. به همین دلیل بیماران مبتلا به وز وز گوش خواب راحتی ندارند و نمی‌توانند به‌خوبی استراحت کنند. پس ممکن است مشکلات دیگری برای آنها رخ دهد. در نتیجه لازم است برای مداوای این مشکل اقدام کنید تا بتوانید زندگی راحت‌تری داشته باشید.

 

عفونت و وز وز گوش

اگر به تازگی دچار بیماری تنفسی شده‌اید، سینوس عفونی داشته‌اید یا گوش‌تان چرک کرده، ممکن است بعدها دچار وز وز گوش بشوید. این وز وز گاهی با کیپ شدن گوش همراه می‌شود و آزاردهنده است. این عارضه معمولا پس از مدتی بهبود پیدا می‌کند اما اگر حال‌تان پس از مدتی خوب نشد باید با دقت بیشتری عارضه و درمان آن‌را پیگیری کنید.

 

وز وز گوش و استفراغ

اگر وز وز گوش شما ناگهان آغاز شود یا در اثر ضربه باشد و پس از آن حالت تهوع و استفراغ داشته باشید، باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. این نشانه‌ها خطرناک است و باید قبل از آنکه موضوع خطرناک‌تر شود، به مراکز درمانی برسید.

 

موسیقی بلند و وز وز گوش

اگر از آن دسته افرادی هستد که با هدفون یا هندست‌فیری به موسیقی گوش می‌کنید باید بدانید که در طولانی‌مدت ممکن است گوش شما آسیب‌های جدی ببیند. پس لازم است که صدای وسیله خود را زیاد نکنید. به گوش‌تان استراحت بدهید و به پرده گوش کمک کنید که در سنین بالا بتواند همراهی‌تان کند.

 

بالا رفتن سن و وز وز گوش

هرچه سن ما بالا می‌رود، بدن‌مان باید با شرایط دشوارتری بسازد. درنتیجه ممکن است عارضه وز وز گوش نیز رخ دهد. اگر برای‌تان این اتفاق افتاد، در همان مراحل اولیه برای درمان آن نزد پزشک بروید. هرگز بدون تجویز پزشک از قطره یا دارو استفاده نکنید. تا جای ممکن از محیط‌های پر سر و صدا دور بمانید. اگر شغل‌تان به شکلی است که با دستگاه‌های پرصدا مثل اره‌برقی یا دستگاه‌های برش در کارخانه‌ها سر و کار دارید، حتما از گوش‌گیر استفاده کنید. با این کار گوش‌تان کمتر آسیب می‌بیند و کمتر دچار مشکلات خواهد شد.

 

ویزیت آنلاین پزشک در سالم باش

سالم باش یک مجموعه کامل برای دسترسی فوری به بهترین پزشکان است. شما می‌توانید بدون از دست دادن وقت، نوبت آنلاین پزشک بگیرید و گامی مهم در جهت سلامت خود و پیشگیری از روند بیماری بردارید. با سالم باش، در صحت و سلامت باشید

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید