سالم باش
زمان مطالعه : 7 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 15 بار

0

آب مروارید، علائم و درمان

درمیان بیماری‌ها چشمی، آب‌مروارید از نوع پرتکرار است. این بیماری معمولا با بالارفتن سن خودش را نشان می‌دهد و می‌تواند سبب تار شدن دید باشد. این بیماری اگرچه خطرناک نیست اما اگر گسترش پیدا کند یا تشدید شود، با جراحی قابل درمان خواهد بود. در این مقاله از سالم‌باش برای‌تان از آب مروارید بیشتر گفته‌ایم.

مقدمه

آب مروارید چیست؟

یک بیماری چشمی تقریبا شایع، آب مروارید است. این بیماری می‌تواند در زنان و مردان بروز پیدا کرده و مشکلاتی را در دید بیمار ایجاد کند. آب مروارید با ایجاد تیرکی و لکه روی عدسی، دید را تار می‌کند و اختلال در بینایی را سبب می‌شود.
علاوه بر کهولت سن که مهم‌ترین دلیل آب مروارید است، گاهی ضربه به سر، استفاده از تلوزیون‌های قدیمی، در معرض آفتاب بودن طولانی، ضربه به چشم، بیماری‌های تیروئید، دیابت، سو تغذیه، استفاده طولانی از داروهای کورتون‌دار و نقص‌های مادرزادی نیز سبب این بیماری خواهند بود.

 

علائم آب‌مروارید چیست؟

تار بینی یا دوبینی از مهم‌ترین علل آب‌مروارید است. این بیماری در شب و موقع رانندگی خودش را بیشتر نشان می‌دهد. علاوه بر این اگر فضا خیلی روشن باشد نیز، چشمی که آب‌مروارید دارد، دچار تاربینی خواهد شد. دید گل آلود، وجود هاله نور و نیاز به عینک‌ها در فاصله زمانی کم از دیگر علائم آب مروارید است.
در مراحل بالاتر، کدر شدن مردمک مشخص است و وجود آب مروارید را به‌خوبی منعکس می‌کند. با تمام این‌ها، تنها پزشک متخصص می‌تواند وجود یا عدم وجود آب‌مروارید را تشخیص دهد. پس اگر تاربینی دارید، هرچه سریع‌تر با یک پزشک خوب در این باره مشورت کنید.

 

عینک‌های آفتابی بد و آب مروارید

استفاده از عینک افتابی غیراستاندارد خیلی بیشتر از عینک نزدن، برای چشم ضرر دارد. چرا که شیشه عینک فضا را تاریک کرده و کاری می‌کند که عدسی چشم باز شود. حال اگر عینک نتواند uv خورشید را جذب کند، تمام آن اشعه وارد چشم‌های شما خواهد شد. به‌مرور این اشعه مشکلات چشمی از جمله آب‌مروارید را سبب می‌شود. پس برای خرید عینک آفتابی فقط به مراکز معتبر مراجعه کنید و از محصولاتی بخرید که برای چشم شما آسیب‌زا نباشند.

 

باورهای اشتباه درباره آب مروارید

در بین عموم مردم باورهای اشتباهی درباره آب مروارید وجود دارد که باید درباره نادرستی آنها اینجا برای‌تان بگوییم.
نخست آنکه آب مروارید اگرچه نیاز به درمان دارد اما اگر به آن توجه کنید سبب کوری نمی‌شود. آب مروارید ربطی به سرطان چشم ندارد. ضمنا اگر یک چشم ما درگیر آب مروارید باشد، به چشم دیگر یا دیگران سرایت نمی‌کند.

 

درمان آب مروارید

اگر چشم به درمان دارویی پاسخندهد، باید چشم جراحی شود. این جراحی شامل خارج کردن عدسی چشم و جایگزین کردن آن با عدسی مصنوعی است. برای این کار عدسی‌ها با شرایط گوناگونی وجود دارند. برخی از آنها انعطاف‌پذیرند و می‌توانند با توجه به قالب چشم، اندازه شوند. با این حال پزشکان توصیه می‌کنند با کمک چک‌آپ‌ها و بررسی‌های مناسب، نگذارید عدسی آنقدر سفت شود که نیاز به تعویض آن باشد. با بررسی پزشک می‌توانید در مراحل اولیه بیماری را کنترل کنید و نگذارید چشم دچار آسیب‌های بیشتری شود.

 

رزرو نوبت چشم پزشکی

در سال باش با حضور مجموعه‌ای کامل از بهترین چشم پزشکان همراه شما هستیم. برای رزرو نوبت چشم پزشکی و مراجعه به دکتر، سالم باش همراه شماست.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید