سالم باش
زمان مطالعه : 7 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 15 بار

0

آیا این استخوان شکسته است؟

وقتی بخشی از بدن مورد صدمه و آسیب قرار می‌گیرد، ممکن است درد و مشکل شدیدی را احساس کنید و از خودتان بپرسید آیا این استخوان شکسته است؟ در این مقاله از سالم باش می‌خواهیم برای‌تان از نشانه‌هایی بگوییم که می‌گوید شاید استخوان شما شکسته است. بااین حال به‌یاد داشته باشید که تنها پزشک و عکس رادیولوژی می‌تواند مشخص کند که استخوان شما چقدر آسیب دیده است. در ادامه این مقاله برای اطلاع از نشانه‌های استخوانی که دچار مشکل شده، با ما همراه باشید.

مقدمه


 

چگونه استخوان می‌شکند؟

استخوان‌ها در مجموعی ساختاری قدرتمند هستند. آنها سبب حرکت‌اند و از ارگان‌های مهمی مراقبت می‌کنند. استخوان اگر دچار پوکی، عفونت یا سرطان نباشد در برابر ضربه‌ها از خود مقاومت بالایی نشان می‌دهد. با این حال گاه در تصادف‌ها، برخورد با اشیا، سقوط از بلندی و مواردی دیگر، برخی استخوان‌ها به‌خصوص آنها که ظریف‌تر هستند، ممکن است به‌سادگی بشکنند. اگر دور از مراکز درمانی، در طبیعت و... باشید، خوب است که علائم شکستگی استخوان را بدانید. چراکه استخوان شکسته نیاز به امور درمانی فوری دارد و نباید با حرکت یا درمان اشتباه سبب حادتر شدن مشکل شوید.


علائم استخوان شکسته

اگر ضربه شدیدی به شما وارد شد و درد استخوان بیشتر می‌شود، دچا ورم، خون‌مردگی، تورم و درد ضربان‌دار روی ناحیه آسیب دیده هستید، نمی‌توانید عضو ضربه دیده را تکان دهید یا اگر وزن‌تان روی آن بیافتد درد بیشتری دارد، احتمال دارد استخوان شما ترک برداشته یا شکسته باشد.

در برخی موارد استخوان آن‌قدر به‌شکل بدی شکسته که می‌توانید بیرون‌زدگی آن‌را ببینید. این مورد را باید خیلی جدی بگیرید و سریع به مرکز درمانی بروید.

در هرصورت عضو آسیب‌دیده را به‌شکل مناسبی فیکس کنید تا تکان نخورد. هر تکان می‌تواند وضعیت استخوان را بدتر کند. ضمنا درد بیشتری را تحمل خواهید کرد.

 

پزشک برای شما چه می‌کند؟

پس از آنکه به مرکز درمانی رفتید، ابتدا از عضو شکسته عکس می‌گیرند. بسته به اینکه کدام عضو شما شکسته، شیوه عکاسی فرق می‌کند. در مواردی نیاز به ام آر آی دارید. به همین دلیل در مرکز درمانی با انجام ام آر آی ناحیه آسیب دیده را پیدا می‌کنند.پس از آن پزشک باید برای درمان شما تصمیم بگیرد. گاهی باید آتل ببندید. در مواردی عضو آسیب دیده را باید گچ بگیرید. در شرایطی هم با کمک وزنه کاری می‌کنند که دو قسمت استخوان شکسته در یک راستا قرار بگیرند و بعد آن‌را با بستن محکم می‌کنند. در مواردی اگر خیلی درد داشته باشید، به شما مسکن می‌دهند تا بتوانید این روال درمانی را تحمل کنید.

در برخی موارد، پزشک به‌شما دارو می‌دهد. این داروها برای کنترل تورم و ورم هستند. ضمنا می‌توانند به پیشرفت بهبودی‌تان کمک کنند.

 

خوراکی‌های مناسب برای جوش خورد استخوان

با وقوع شکستگی در استخوان بدن‌تان برای بهبود وضعیت نیاز به مواد غنی دارد. به‌همین دلیل باید با خوردن کلسیم، ویتامین دی و خوراکی‌های غنی، به بافت استخوان کمک کنید.

خوردن انواع گوشت از جمله گوشت سفید و قرمز، ماهی، میگو، میوه و سبزی، حبوبات، کشمش، جگر، غلات و دانه‌ها، برای استخوان‌ها واجب است. از سوی دیگر، نوشیدن مایعات و استراحت هم به شما کمک می‌کند.

 

چقدر طول می‌کشد استخوان جوش بخورد؟

جوش خوردن استخوان نیاز به طول زمان دارد. از سوی دیگر، سن، وزن و شرایط بدنی شما می‌تواند باعث شود استخوان زودتر یا دیرتر جوش بخورد. پس رفتار شما در قبال عضو آسیب دیده مهم است و باید به گونه‌ای مراقب آن نیز باشید که فشار و کشش به استخوان وارد شود.

 

ویزیت آنلاین پزشک

برای درمان شکستگی استخوان و بهبود شرایط بعد از آن نیاز به ویزیت پزشک حاذق دارید. اگر برای ویزیت پزشک و ادامه درمان خود باید ویزیت شوید. در این شرایط سالم باش با بهترین پزشکان کنار شماست تا بتوانید روند درمان خود را به‌خوبی پیگیری کرده و توسط بهترین کادر درمان ویزیت شوید.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید