سالم باش
زمان مطالعه : 8 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 14 بار

0

محافظت از خود در برابر آلودگی هوا

روزهای آلوده در شهرهای بزرگ، باید بیشتر مراقب سلامتی خود باشید، کمتر تحرک کنید، ماسک بزنید و غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان بخورید.

مقدمه

آثار آلودگی هوا

آلودگی هوا معضل مهمی در شهرهای بزرگ است. رویدادی که می‌تواند مدارس را تعطیل، بیمارستان‌ها را پر از بیمار و مشکلات اقتصادی و اجتماعی بسیاری را ایجاد کند. متاسفانه آلودگی هوا آثار بلندمدت زیادی دارد و محدود به همان روزهای آلوده که می‌بینیم و می‌شنویم نیست. چراکه آلودگی نهایتا توسط باد پراکنده و به‌مناطق دیگر می‌رود یا توسط باران، شسته شده و چون سمی اسیدی به روی زمین ریخته خواهد شد. آلودگی هوا از مقصرین اصلی در تولید و بدتر شدن بیماری‌هاست. از سودی دیگر، بناهای تاریخی متعددی در سراسر دنیا، به‌خاطر آلودگی هوا، آسیب‌های جدی دیده‌اند. اگر در مناطق آلوده زندگی می‌کنید، در این مطلب از سالم باش کنار ما باشید. می‌خواهیم برای‌تان از راه‌کارهایی بگوییم که کمی از آسیب‌های روزهای آلوده را کاهش می‌دهد.

 

در خانه بمانید

این توصیه واقعا مهم است و می‌تواند تا حدی از پیشرفت آسیب‌های آلودگی در بدن‌تان جلوگیری کند. وقتی در خانه باشد، تحرک کمتری خواهد داشت و بدن‌تان در شرایط بهتری می‌ماند. ضمنا اگر بیماری قلبی و آسم دارید، فرزندتان خردسال است یا سالمند در خانه دارید، این توصیه را جدی‌تر بگیرید و تا حدممکن از تردد به‌خصوص در مناطق شلوغ شهر اجتناب کنید.

 

هوای خانه را داشته باشید

آلودگی هوا می‌تواند به داخل خانه‌ها هم بیاید. پس شما باید کاری کنید  که آلودگی تشدید نشود. مثلا، تا جای ممکن پنجره‌ها را باز نکنید و به‌جای آن از هواکش، برای بهبود هوای منزل کمک بگیرید. وسایل گرمایشی را روی درجه کمتر قرار دهید. شمع و عود روشن نکنید و کمتر اسپری و عطر را در داخل خانه استفاده کنید.

یادتان باشد برخی گیاهان آپارتمانی می‌توانند اکسیژن تولید کنند. از جمله آنها می‌تواند به پتوس، سانسوریا و اسپاتی‌فیلوم اشاره کرد. با کمک این گیاهان، هوای داخل خانه را بهبود ببخیشد.

 

نسبت به علائم آلودگی در بدن‌تان هشیار باشید

گاهی شما فکر می‌کنید مریض شده‌اید یا سرما خورده‌اید، اما درواقع فقط در معرض آلودگی هوا بوده‌اید. درد گلو، سوزش چشم، حالت تهوع، سرگیجه و حتی مشکلات گوارشی، می‌تواند علائم و شانه‌هایی از ازدیاد آلودگی هوا در بدن‌تان باشد.

اگر این علائم در حال افزایش است، باردار هستید یا مشکلاتی چون سرفه، درد ریه و استفراغ دارید، خیلی سریع به یک مرکز درمانی مراجعه کنید.

 

ورزش نکنید

همیشه برای‌تان گفته‌ایم که ورزش کنید تا سالم باشید اما در روزهای آلودگی، دور ورزش کردن به‌خصوص در محیط‌های باز را خط بکشید. دویدن، فوتبال و ورزش‌های هوازی در آلودگی هوا، سم زیادی را به‌ بدن‌تان وارد خواهد کرد و می‌تواند آسیب‌های جدی به ریه‌ها، قلب و دیگر ارگان‌های حیاتی بزند.

اگر ورزش برای‌تان واجب است، در خانه، حرکات آرام انجام دهید و کششی کنید تا بدن‌تان دچار مشکلات مضاعف نشود.

 

ماسک بزنید

تا قبل از شیوع کرونا، ماسک زدن برای‌مان سخت بود. اما حالا احتمالا راحت‌تر بتوانید برای چند روزی، ماسک را روی صورت خود تجمل کنید. از ماسک‌های چند لایه و مناسب استفاده کنید. اگر در محیط آلوده هستید، پس از چند ساعت ماسک‌تان را عوض کنید.

خوراکی‌های مناسب بخورید

در روزهای آلودگی هوا باید بیشتر به غذاها و نوشیدنی‌های خود توجه کنید. چراکه بدن‌تان در شرایط خوبی نیست و درنتیجه اگر غذای بدی به آن برسانید، اوضاع بدتر می‌شود. سعی کنید، سبزیجات، میوه، دانه‌های غلات، نان‌های سبوس‌دار و آنتی‌اکسیدان‌ها را بیشتر مصرف کنید.

چای سبز و مایعات فراوان بنوشید و تا جای ممکن از خوردن کنسرو، فست‌فود و غذاهای خیلی چرب، بپرهیزید. با این کارها، می‌توانید کمی از آثار مخرب آلودگی هوا را بر بدن‌تان کاهش دهید.

 

سخن آخر

در این مقاله از سالم باش به بررسی راه‌کارهایی پرداختیم که در روزهای آلودگی هوا می‌تواند آثار مخرب کمتری را بر بدن‌تان باقی بگذارد. اگر به‌سبب آلودگی هوا دچار مشکلات سلامتی شده‌اید، در خانه بمانید و به‌صورت آنلاین با پزشکان حاذق ما گفتگو کنید. با سالم باش می‌توانید نسخه الکترونیکی بگیرید، دارو دریافت کنید و خیلی سریع، مراحل بهبود را پشت‌سر بگذارید.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید