سالم باش
زمان مطالعه : 7 دقیقه ۱۴۰۲ اسفند ۱۲, شنبه بازدید : 47 بار

0

آلودگی نوری و تاثیر آن بر بدن

آلودگی نوری مشکلی مهم است که می‌تواند سلامت جوامع انسانی و دیگر موجودات زنده را به‌خطر بیاندازد.

مقدمه

این روزها، انواع آلودگی افراد شهرنشین را تهدید می‌کند. اما شاید اسم این نوع آلودگی را کمتر شنیده باشید، آلودگی نوری! یک نوع آلودگی که گریبان شهرهای بزرگ و اطراف آن‌را گرفته و از جنبه‌های گوناگونی سلامتی انسان‌ها را تهدید می‌کند. در این مقاله از سالم باش می‌خواهیم از آلودگی نوری و نقش منفی آن در بدن انسان، گیاهان و حتی پرندگان بگوییم.

آلودگی نوری چیست؟

با اختراع برق و لوازم روشنایی، روزبه‌روز، زندگی ما روشن‌تر شد. خانه‌ها، کارخانهها، فرودگاه‌ها، شرکت‌ها و ساختمان‌های بلند تجاری، با میلیون‌ها چراغ روشن در سراسر دنیا، کم‌کم پدیده‌ای را خلق کردند که حالا آن‌را به‌عنوان آلودگی نوری می‌شناسیم. این آلودگی درواقع شامل وضعیتی می‌شود که در آن نور، شب‌ها را آن‌قدر روشن کرده که حتی نمی‌توانیم ستاره‌ها را ببینیم. درنتیجه، ما در فضایی همواره روشن زندگی می‌کنیم که متاسفانه اثرات خوبی بر بدن‌مان ندارد.

چرا تاریکی مهم است؟

همه موجودات زنده از جمله انسان‌ها، نیاز به ساعاتی برای خواب و استراحت دارند. اگر خواب کافی و عمیق نداشته باشید و به بی‌خوابی دچار شوید، مشکلات زیادی را تجربه خواهید کرد. از جمله اینکه، فرآیندهای مغزتان به‌درستی کار نمی‌کند و در زندگی روزانه خود نیز با مشکلاتی مواجه خواهید شد.

درواقع برای خواب خوب شما نیاز به فضایی تاریک دارید. جایی که مغزتان بتواند آرام بگیرد و به‌خواب برود. اما اگر آلودگی نوری فضای شما را پر کرده باشد، مغزتان هشیار است و نمی‌تواند خواب خوبی داشته باشد.

عدم خواب کافی می‌تواند مقصر ایجاد تصادف‌ها، مشاجره‌ها و حتی قتل باشد. افرادی که خوب نمی‌خوابند در عرض مدت کوتاهی دچار فروپاشی می‌شوند و بدن‌شان آسیب‌های جدی را تجربه خواهد کرد.

آلودگی نوری و گیاهان

علاوه بر انسان‌ها، گیاهان نیز تحت تاثیر آلودگی نوری قرار می‌گیرند و ممکن است آسیب‌های جدی ببینند. مثلا درست رشد نمی‌کنند، محصولات خوبی ندارد یا دچار مشکلات دیگری خواهند شد. اما همین مشکل باز هم می‌تواند به زیان انسان‌ها باشد. چراکه آلودگی نوری درختان را سست می‌کند و در نهایت در پاییز و زمستان با یک وزش باد، درختان در خیابان می‌افتند و مخاطرات گوناگونی را در رقم می‌زنند.

آلودگی نوری و حیوانات

این شهرهای روشن، ساختمان‌های بلند و پرنور، برای پرندگان و حیوانات نیز دردسر درست کرده‌اند. مثلا پرندگان بسیاری هر روز به‌سبب وجود نور فراوان ساعت شبانه‌روز، موقع کوچ و زادآوری خود را گم کرده‌اند. از سوی دیگر آنها جذب نور ساختمان‌ها می‌شوند و متاسفانه با آنها برخورد کرده و کشته می‌شوند. این فرآیند واقعا خطرناک است و برای محیطزیست نیز مشکلات زیادی را ایجاد کرده.

علاوه بر این‌ها، آلودگی نوری بر خرس‌ها، ماهی‌ها و حتی خزندگان نیز آثار منفی بسیاری دارد و می‌تواند آنها را دچار مشکلات گوناگونی کند که در زنجیره زندگی انسان وحیات‌وحش بسیار اثرگذار است.

با آلودگی نوری چه کنیم؟

تا حد ممکن از چراغ‌هایی استفاده کنید که فقط محیط پایین خود را روشن می‌کنند و نور را به قسمت‌های بالایی بازتاب نمی‌دهند. از سوی دیگر بهتر است برای خانه خود، پرده‌هایی ضخیم را انتخاب کنید که نمی‌گذراند نور اضافی وارد خانه‌تان شود و تجربه خواب عمیق شما را به‌هم نمی‌ریزند.

اگر این امکان را ندارید، از چشم‌بند استفاده کنید تا حداقل بتوانید نور اضافی ورودی به پشت پلک خود را کنترل کنید. علاوه بر این‌ها اگر مشکل خواب دارید و عدم خواب عمیق آزارتان می‌دهد، حتما با یک پزشک متخصص گفتگو کنید تا او بتواند درمانی برای شما پیدا کند.

چراکه گاهی بدن نمی‌تواند هورمون خواب را به‌درستی ترشح کند و عوامل بیرونی نیز آن‌را تشدید می‌کنند. پس لازم است با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا بهترین و اصولی‌ترین درمان را برای‌تان انجام دهد.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید