سالم باش
زمان مطالعه : 8 دقیقه ۱۴۰۳ اردیبهشت ۵, چهارشنبه بازدید : 35 بار

0

درد روان‌تنی و درمان آن

درد روان تنی مشکلی است که ریشه در روح و روان فرد دارد این درد می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی باشد و باید توسط روان‌پزشک درمان آن پیگیری و اجرا گردد

مقدمه

گاهی دردهایی را تجربه می‌کنیم که هیچ منبع جسمانی ندارند. این دردها ریشه در استرس، اضطراب، تروما و مشکلاتی دارند که در روح و روان فرد ریشه دوانده است. درنتیجه این دردها به درمان دارویی جواب نمی‌دهند و عوارض دارو می‌تواند مشکلات جدیدی را برای‌تان پدید آورد. دردهای روان‌تنی با کمک یک تراپیست، ویزیت روان‌پزشک و کمک‌های روان‌کاو می‌توانند درمان شوند. درغیراین‌صورت ممکن است تا سال‌ها رنج و دردی را به‌دوش بکشید که کسی نمی‌تواند علت آن‌را پیدا کند. در این مقاله از دردهای روان‌تنی بیشتر برای‌تان می‌گوییم.

 

درد روان‌تنی چیست؟

درد سایکوسوماتیک یا روان‌تنی می‌تواند هر قسمت از بدن را درگیر کند. دردهای مزمنی که اگر شناخته و درمان نشوند، پایه‌ای برای بروز بیماری‌های جدی ازجمله دیابت، اختلا‌ل‌های گوارشی، بیماری‌های پوستی، میگرن بی‌خوابی، مشکلات جنسی، ریزش مو و... خواهد بود. درواقع درد روان‌تنی می‌تواند آنقدر جدی شود که مشکلات ریشه‌داری شکل بگیرد و درنهایت فرد بیمار دچار مشکلات بسیاری باشد.
پس اگر دچار دردهای مزمن هستید که پزشکان نتوانسته‌اند علت آن‌را پیدا کنند یا در هیچ آزمایشی علت آن پیدا نمی‌شود، باید به روان‌پزشک مراجعه کنید و ریشه این مشکل را بیابید.

 

درد روان‌تنی، خودبیمار انگاری است؟

شاید فکر کنید کسی که درد روان‌تنی دارد خود به این موضوع دامن می‌زند. مثلا با یک دل‌درد کوچک فکر می‌کنید که بیماری ترسناکی گرفته و قرار است به‌سرعت بمیرد. این موضوع خودبیمارانگاری است و برای درمان آن باید راه و روش دیگری را پیش گرفت. اما درد روان‌تنی اینگونه نیست. درواقع فرد بیمار خود نمی‎داند که ریشه این درد می‌تواند در روح و روانش باشد. ممکن است فرد سال‌ها به‌دنبال درمان خود باشد و حتی از استرس بیماری، درد روان‌تنی‌اش چندبرابر شود.
گاهی یک حادثه یا رویداد ناگوار نیز می‌تواند ترومای فرد را فعال و درد روان‌تنی را تشدید کند. پس برای پیدا کردن ریشه دردها لازم است که بیمار با روان‌پزشکی حاذق گفتگو کند و دارویی مناسب برای التیام روحش بگیرد.

 

چگونه دردهای روان‌تنی را درمان کنیم؟

اگر بخواهیم برای درمان دردهای روان‌تنی کاری کنیم، چند مسیر شاخص برای بهبود وجود دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد

1- مراجعه به روان‌پزشک
مهم‌ترین کاری که باید انجام دهید، مراجعه به روان‌پزشک است. کسی که بتواند ریشه مشکل شما را پیدا و آن‌را درمان کند. روان‎پزشک می‌داند که درد روان‌تنی چیست و چگونه می‌توان آن‌را بهبود بخشید.

2- ورزش منظم
ممکن است عجیب به‌نظر برسد اما ورزش نقش کلیدی در بهبود دردهای روان‌تنی دارد. ورزش منظم سبب ترشح هورمون‌های شادی و آرامبخش است. ضمنا عضلات و استخوان‌ها نیز در وضعیت بهتری قرار می‌گیرند. از سوی دیگر ورزش کمک می‌کند، استرس‌تان را کنترل کنید و دچار اضطراب کمتری شوید.

3- رفع تروما
گاهی درد روان‌تنی ریشه در یک تروما یا حادثه وحشتناک دارد. مثلا فردی که به او تجاوز شده با یادآوری آن لحظات یا قرار گرفتن در محیط مشابه، دردهایی شبیه همان چیزی که در روز تجاوز تجربه کرده است را احساس می‌کند. پس اگر ترومای خاصی دارید باید آن‌را با روان‌کاو یا روان‌شناس خود مطرح کنید تا بتواند ریشه مشکل را پیدا و حل کند.

4- از یوگا کمک بگیرید
یوگا ورزشی عالی برای آرام کردن ذهن و جسم است. در عین حال یوگا می‌تواند عضلات بدن‌تان، حتی آنها که شما از آنها و کارایی‌شان خبر ندارید را قوی کند. پس باب کمک یوگا بدنی سالم و باطرات خواهید داشت.

5- ماساژ درمانی
استفاده از ماساژهای درمانی می‌تواند یک راه عالی برای بهبود بیماری‌های روان‌تنی باشد. با ماساژدرمانی بدن‌تان از برخی دردها رها می‌شود ومی‌تواند شرایط بهتری را تجربه کند.

در این مقاله از سالم باش از دردهای روان‌تنی برای‌تان گفتیم. این دردها می‌توانند ریشه در مشکلات روحی داشته باشند و برای درمان آنها باید از روان‌شناس کمک بگیرید. اگر نمی‌دانید که درد شما چرا و چگونه شکل گرفته و نیاز به کمک دارید، سالم باش با مجموعه‌ای کامل از بهترین پزشکان کنار شماست. پزشک شما می‌تواند راه درمانی مناسبی برای‌تان پیدا کند و در نهایت بیماری‌تان رفع خواهد شد. با سالم باش، حال خوب و بدنی سالم را تجربه می‌کنید.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید