سالم باش
زمان مطالعه : 7 دقیقه ۱۴۰۳ اردیبهشت ۵, چهارشنبه بازدید : 30 بار

0

سرطان‌های متداول در ایران

سرطان‌های متداول در ایران شامل سرطان سینه، رحم و تخمدان برای خانم‌ها، سرطان پروستات، روده بزرگ و معده برای آقایان است در اینجا بیشتر درباره این سرطان‌ها بخوانید

مقدمه

جغرافیا، عادات غذایی، اقلیم،ژن‌ها و... می‌توانند سبب اشاعه برخی بیماری‌ها باشند. در این بین سرطان‌ها نیز می‌توانند به دلایل گوناگون ترویج پیدا کنند و فراوانی برخی از آنها از دیگری بیشتر باشد. وقتی بدانیم چه سرطان‌هایی در جغرافیای ما پراکندگی بیشتری دارند، می‌توانیم بیشتر مراقب باشیم و بدانیم که چه عواملی ممکن است سبب بیماری ما باشند. در این مقاله از سالم باش بیشتر درباره سرطان‌های متداول در ایران برای‌تان گفته‌ایم.

سرطان‌های شایع در میان مردان و زنان

بنابر جنسیت، نوع سرطان می‌تواند متفاوت باشد. درواقع مردان در مقایسه با زنان ممکن است با بیماری‌های متفاوتی مواجه باشند. درواقع فراوانی سرطان می‌تواند با جنسیت تغییر کند. پس پیش از هرچیز باید بدانید که جنسیت شما و تفاوت‌هایی که دارید می‌تواند راهنمای شما برای مراقبت بیشتر باشد. حالا می‌خواهیم ببینیم چه سرطان‌هایی می‌تواند در بین مردم شایع باشد.

سرطان‌های شایع در زنان

خانم‌های ایرانی در معرض بروز بیماری‌های گوناگونی هستند و شیوع برخی سرطان‌ها نیز در بین آنها بیشتر است. حالا ببینیم چه سرطان‌هایی در بین خانم‌ها شیوع دارد.

سرطان سینه

متاسفانه سالانه بیش از 30000 خانم در ایران به سرطان سینه مبتلا می‌شوند. این سرطان در بین خانم‌های بالای 50 سال متداول‌تر است اما ممکن است در سنین پایین‌تر نیز این سرطان بروز کند. درنتیجه اگر سابقه خانوادگی دارید یا ژنتیک شما در بروز سرطان سابقه دارد، باید از 35 سالگی به بعد نیز هر سال سونوگرافی انجام دهید. حتی ممکن است پزشک تشخیص دهد که پس از 30 سالگی نیز باید سونوگرافی‌های منظم را انجام دهید.
به‌یاد داشته باشید که تشخیص سرطان سینه می‌تواند به درمان سریع آن کمک کند و نگذارد لنف‌ها و دیگر ارگان‌ها آسیب ببینند.

سرطان دهانه رحم

بیماری بعدی دیگر که در بین زنان شایع است، سرطان دهانه رحم است. این سرطان نیز می‌تواند با غریالگری سالیانه به‌سرعت تشخیص داده شود. ضمنا این سرطان در صورت تشخیص سریع، قابل درمان است. اگر احساس درد و ناراحتی دارید، ترشح غیرعادی می‌بینید یا دچار مشکلاتی در عادات ماهیانه خود شده‌اید، حتما و به‌سرعت توسط یک پزشک زنان ویزیت شوید. 

سرطان تخمدان

اگر در خانواده خود سابقه سرطان تخمدان و سرطان سینه داشته‌اید، باید مراقب سرطان تخمدان باشید. این سرطان به‌سرعت رشد می‌کند و می‌تواند ارگان‌های حیاتی از جمله روده، کلیه، کبد و حتی ریه‌ها را درگیر کند. سرطان تخمدان اگر زود تشخیص داده شود، درمان آن دشوار نیست. اما اگر هر سال چک‌آپ نکنید، ممکن است خیلی دیر متوجه بیماری خود شوید. در آن زمان روند بیماری دشوار می‌شود. پس حتما حتی اگر هیچ مشکلی ندارید، یائسه شده‌اید، درد و ترشح ندارید هم هر سال چک‌آپ کنید و نگذارید یک بیماری خاموش، درد و رنج را بر شما تحمیل کند.

سرطان‌های متداول در بین مردان

مردان ایرانی نیز در معرض بروز انواع سرطان‌ها هستند. برخی از این سرطان‌ها مربوط به سبک زندگی هستند، برخی نیز به استرس چنین واکنشی نشان می‌دهند. در اینجا درباره سرطان‌های متداول بین مردها گفته‌ایم.

سرطان پروستات

مردان در همه جای دنیا و ازجمله ایران، در معرض سرطان پروستات هستند. هرچه سن بالا میر‌ود، احتمال بروز این بیماری بیشتر می‌شود و باید مردان نسبت به آن هشدار باشند. مشکلات در دفع ادرار، تکرر ادرار، خونریزی و مشکل ادرار کم می‌تواند نشانه‌ای از سرطان پروستات باشد. این سرطان می‌تواند موجب درد در لگن، کمر و حتی قفسه سینه باش. پس باید برای درمان آن اقدام کنید تا بیماری با سرعت کمتری توسعه پیدا کند.

سرطان روده بزرگ

عدم توجه به عادات غذایی، مصرف الکل و کشیدن سیگار می‌تواند عاملی برای بروز سرطان روده باشد. همچنین مردهایی که از فیبر و سبزیجات کمتری استفاده می‌‌کنند و در معرض آلودگی‌های محیطی هستند، ممکن است این بیماری را تجربه کنند. 

سرطان پوست

سرطان پوست به دلیل ماندن طولانی زیر آفتاب و عوامل دیگر می‌تواند شکل بگیرد. این سرطان با مراقبت از پوست و عدم استفاده از ضدآفتاب‌ها شکل می‌گیرد. برای پیشگیری از این سرطان حتما از ضد آفتاب استفاده کنید. نسبت به لکه‌ها و خال‌های پوستی حساس باشید و اگر تغییری در آنها دیدید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

سرطان معده

خوردن غذاهای ناسالم، فست‌فودها، غذاهای چرب و... می‌تواند موجب سرطان معده باشد. برای جلوگیری از این سرطان، الکل ننوشید، غذاهای سالم و غذای گیاهی بخورید، ورزش کنید و سیگار و قلیان را کنار بگذارید.

در این مقاله از سالم باش به بررسی سرطان‌هایی پرداختیم که در ایران فراوانی بیشتری دارند. اگر شما اضافه‌وزن دارید، سیگار می‌کشید و ورزش نمی‌کنید، احتمال بروز انواع سرطان‌ها را دارید. ضمنا اگر در ژنتیک شما نشانه‌هایی از سرطان باشد ممکن است با عدم توجه به بدن‌تان، این بیماری حتی در جوانی به‌سراغ‌تان بیاید. اگر مشکوک به وجود سرطان هستید و می‌خواهید سریع‌تر از وضعیت سلامتی  خود آگاه شوید؛ سالم باش برای ویزیت فوری آنلاین کنار شماست.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید