سالم باش
زمان مطالعه : 5 دقیقه ۱۴۰۳ اردیبهشت ۵, چهارشنبه بازدید : 20 بار

0

چگونه عضلات قوی بسازیم؟

ساختن عضلات قوی با رژیم غذایی، ورزش، نوشیدن آب کافی و توجه به وضعیت سلامتی میسر می شود با عضلات سالم، بدن به درستی چربی سوزی خواهد کرد

مقدمه

عضلات یا دستگاه ماهیچه‌ای ما، بخشی از بدن‌مان است که اجاره تحرک و گردش خون را به‌ما می‌دهد، از اسکلت‌ها و ارگان‌ها مراقبت می‌کند و گاهی مثل قلب، حیات ما به آن وابسته است. بدن ما 639 ماهیچه دارد. بیشتر این ماهیچه‌ها تحت فرمان مغز کار می‌کنند. اما برخی مثل قلب می‌توانند خودشان عملکردهای جدایی داشته باشند.

ماهیچه‌های بدن ما انرژی را از کربوهیدرات و چربی‌ها می‌گیرند و آن‌را تبدیل به حرکت می‌کنند. این‌گونه است که بدن ما مواد غذایی را می‌سوزاند و آن‌را در ازای ایجاد حرکت، تبدیل به کربن دی‌اکسید می‌کند. کربن‌دی‌اکسید نیز به راحتی از طریق تنفس از بدن ما خارج می‌شود.

حالا اگر بخواهیم ماهیچه‌های قوی داشته باشیم باید چه کنیم؟ در این مقاله از سالم باش می‌خواهیم در این باره برای‌تان بگوییم.

چرا عضلات قوی مهم است؟

بدن هر انسانی ترکیبی از چربی و عضله است. هرچه مقدار چربی بیشتر شود، چاقی فرد بالا می‌رود، احتمال بروز بیماری‌ها وجود دارد و ضمنا بدن فرد نیز ضعیف خواهد بود. حال اگر بتوانیم با کاهش چربی، عضلاتی قوی داشته باشیم، بدن‌مان سالم و قوی می‌شود. می‌توانیم در زندگی روزمره انرژی بیشتری داشته باشیم، در حین حرکات، بدن‌مان آسیب نبیند؛ خواب بهتری خواهیم داشت و علاوه بر این‌ها متابولیسم بدن‌مان نیز تنظیم می‌شود. درواقع با داشتن عضلات قوی و به‌مقدار مناسب، می‌توانیم بدن‌مان را در شرایط خوبی نگه داریم و از بروز بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات دیگر جلوگیری کنیم.

عضله‌سازی با خوراکی‌ها

برای آنکه بدنی سالم با مقدار عضله مناسب داشته باشیم، باید به چیزهایی که می‌خوریم و می‌آشامیم توجه کنیم. مثلا غذاهایی ک ه پروتئین دارند برای ساختن عضلات عالی هستند. از شیر و ماست گرفته تا تخم‌مرغ، سینه مرغ، گوشت قرمز و حبوبات که می‌توانند برای عضله‌سازی بدن‌تان عالی باشند. شما باید وعده‌های حاوی پروتئین را در طول روز پخش کنید و ضمنا حواس‌تان به زمان مصرف پروتئین نسبت به زمانی که برای ورزش درنظر گرفته‌اید نیز باشد.

مثلا می‌توانید صبح یک عدد تخم‌مرغ آبپز بخورید، برای میان‌وعده شیر را انتخاب کنید. ظهر را با نصف سینه مرغ بگذرانید و شب هم بلغور گندم داشته باشید. اگر ورزش می‌کنید، بعد از تمرین، از کره بادام‌زمینی، انواع مغزها یا شیر کمک بگیرید تا بدن‌تان با جذب پروتئین، بتواند چربی را بسوزاند و عضلات بیشتری را بسازد.

بادام، کینوا، ماهی، لوبیاها و آجیل‌ها نیز می‌توانند برای عضله‌سازی کنارتان باشند و کمک کنند بدنی سالم و پرانرژی داشته باشید.

آب و عضله‌سازی

نوشیدن آب برای بدن بسیار مهم است. بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات بدن با نوشیدن آب بهبود پیدا می‌کنند. علاوه بر این آب می‌تواند متابولیسم بدن را بالا ببرد و کاری کند که بدن برای کسب انرژی سراغ چربی‌ها برود و به عضلات بدن‌تان دست نزند. درواقع شما باید با نوشیدن مقدار آب مناسب به بدن‌تان کمک کنید که از منبع درست انرژی‌اش را دریافت کند و سراغ عضلاتی که به‌سختی آنها را ساخته‌اند نرود.

ورزش و عضله‌سازی

بی‌شک برای داشتن بدنی سالم و پرانرژی باید به‌اندازه ورزش کنید. ورزش‌های هوازی (نه خیلی زیاد)، شنا، یوگا، پیلاتس و... می‌توانند در این مسیر به‌ بدن‌تان کمک کنند. ضمنا استفاده از وزنه و ابزار ورزشی نیز نقش مهمی در ساختن عضلات دارد. با ورزش از بدن‌تان در برابر بیماری‌ها و ضعف عضله مراقبت کنید.

صبوری در عضله‌سازی

هیچ تغییری ناگهانی رخ نمی‌دهد. بدن شما نیاز دارد که از عادات اشتباه و زیان‌ده خود فاصله بگیرد و بهتر از خودش مراقبت کند. پس در طی این فرآیند هر تغییر کوچکی را گرامی بدارید و از آن استقبال کنید تا بدن‌تان سالم و پرانرژی باقی بماند.

مشاوره با متخصص تغذیه

اگر بدنی لاغر یا چاق دارید، مدام مریض می‌شوید یا توان انجام کارها را بدون داشتن بیماری زمینه‌ای یا علل بیماری‌زا ندارید، باید حتما تحت نظر یک متخصص تغذیه قرار بگیرید. متخصص تغذیه همراه شماست و می‌تواند کاری کند که عادت اشتباه غذایی‌تان را کنار بگذارید. او با رژیم غذایی مناسب، به چربی‌سوزی بدن و عضله‌سازی کمک خواهد کرد. با رژیم خوب، بدنی سالم و پرانرژی خواهید داشت.

منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید