سالم باش
زمان مطالعه : 5 دقیقه ۱۴۰۳ اردیبهشت ۵, چهارشنبه بازدید : 151 بار

0

ضد آفتاب واقعا کار می‌کند؟

ضد آفتاب وسیله‌ی مهمی است که تابستان و زمستان نباید از آن غافل شوید ضدآفتاب ها انواع گوناگونی دارند و می‌توانند از پوست شما در برابر آسیب ها مراقبت کند

مقدمه

تابستان‌های گرم، می‌تواند اثرات سو بسیاری را در سلامتی انسان‌ها داشته باشد. از گرمازدگی و کم‌آبی بدن گرفته تا مشکلات پوستی جدی که گاهی عامل ایجاد سرطان هم هستند. به همین دلیل مراقبت از بدن و پوست در تابستان بسیار اهمیت دارد. یکی از بهترین راه‌ها برای حفاظت از پوست، استفاده از ضد آفتاب است. ضد آفتاب‌ها در برابر اشعه‌های مضر خورشید از شما مراقبت می‌کنند و نمی‌گذارند پوست‌تان تحت تاثیر آنها قرار بگیرد. در این مثاله از سالم باش برایتان گفته‌ای که چرا باید ضد آفتاب بزنید و نباید این روتین پوستی را کنار بگذارید.

 

ضد آفتاب چیست؟

ضد آفتاب می‌تواند یک کرم، اسپری، ژل و لوسین‌هایی باشد که از پوست شما در برابر اشعه‌های مضر خورشید مراقبت می‌کند. اولین ضد آفتاب‌ها در سال 1932 در استرالیا ساخته شدند و بعد هم ارتش آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم برای مقابله با آفتاب سوختگی، ضد‌آفتاب‌هایی را اختراع کردند.
با گذشت سال‌ها، ضد آفتاب تبدیل به یکی از مهمترین سپرهای دفاعی شده که حالا می‌گویند می‌تواند از سرطان پوست جلوگیری کند و جلوی بسیاری از بیماری‌های پوستی دیگر را نیز بگیرد.

ضد آفتاب چگونه عمل می‌کند؟

پرتوهای نامرئی فرابنفش از سمت خورشید به زمین می‌آیند. فرابنفش دارای دو نوع A و B است. نوع B روی پوست اثر آفتای سوختگی می‌گذارد اما اگر در محیطی با پنجره‌های بسته باشید، دیگر نمی‌تواند به پوست‌تان آسیب بزند. اما اشعه نوع A قوی‌تر است و می‌تواند از شیشه هم رد شود. این اشعه به عمق بیشتری در پوست نفوذ می‌کند و در نتیجه آثار مخرب بیشتری هم خواهد داشت.
با این حال هر دو این اشعه‌ها می‌توانند روی کلاژن پوست اثر بگذارند و از ترمیم پوست جلوگیری کنند. این اثر، به مرور باعث کک و مک، چروک شدن پوست و سرطان پوست خواهد شد.

ضد آفتاب درواقع سپری است که باید از پوست شما در برابر این اشعه‌ها مراقبت کند و اجازه ندهد که کلاژن‌ها آسیب ببینند و مسیری برای ورود اشعه‌های خطرناک ایجاد شود.

چگونه یک ضد آفتاب خوب انتخاب کنیم؟

حالا اگر بخواهید بهترین ضدآفتاب را بخرید، چگونه باید از بین صدها برند و مدل، یک ضدآفتاب خوب را انتخاب کنید؟ برای خرید ضدآفتاب خوب، این موارد را حتما بررسی کنید:

1-شاخص حفاظت در برابر نور یا SPF

PF یا Sun Protection factor عددی است که نشان می‌دهد کرم ضد آفتاب شما تا چه میزانی می‌تواند از پوست شما مراقبت کند. هرچقدر عدد Sun Protection factor بالاتر باشد، قدرت بالاتر محصول را نشان می‌دهد. 
عدد SPF نشان می‌دهد که با زدن ضد آفتاب، چقدر می‌توانید زیر آفتاب باشید.
طبق یک اصل کلی، شما نهایتا 10 دقیقه، بدون ضد آفتاب می‌توانید در معرض نور خورشید باشید. حالا اگر یک ضد آفتاب با SPF 20 داشته باشید، این 10 دقیقه ضرب در 20 می‌شود و حالا می‌توانید 200 دقیقه را زیر آفتاب بگذرانید.
پس اگر برای سفر و طبیعتگردی می‌روید یا شغل‌تان به‌شکلی است که مدام در معرض نور خورشید هستید، باید ضد آفتاب با SPF 50، 70 یا حتی بالاتر را انتخاب کنید. با ضرب این عدد در عدد 10، می‌توانید مدت زمان امنی که می‌توانید در آفتاب بگذرانید را پیدا کنید. با کمک این عدد می‌توانید بهترین ضد آفتاب را انتخاب کنید.

2-انواع ضد آفتاب

ضد آفتاب‌ها انواع گوناگونی دارند و به 4 دسته ضد آفتاب شیمیایی، ضد آفتابی فیزیکی، ضد آفتاب فیزیکی-شیمیایی و ضد آفتاب معدنی تقسیم می‌شوند.
در ضد آفتاب شیمیایی، با تابش آفتاب، مواد داخل ضد آفتاب، اشعه را تبدیل به گرما می‌کنند و با این روش، اثر آنها خنثی می‌شود.
در ضد آفتاب فیزیکی، ضد آفتاب موادی دارد که اشعه خورشید را برمی‌گرداند و آن‌را منعکس می‌کند.
ضد آفتاب‌های شیمیایی-فیزیکی، هر دو قابلیت را با هم دارند و همزمان از دو مکانیسم استفاده می‌کنند
آخرین نوع ضد آفتاب‌ها هم، از نوع معدنی هستند و بیشتر برای پوست‌های حساس پیشنهاد می‌شوند. همه این‌ها بسته به نوع پوست شما و شرایطی که دارند می‌توانند در دسته بهترین ضد آفتاب قرار بگیرند.

اهمیت ضد آفتاب در دیگر کشورها

اگر فکر می‌کنید که فقط ما هستیم که ضد آفتاب می‌زنیم، خوب است بدانید با بالا رفتن آمار سرطان پوست در کشورهای اروپایی و به‌خصوص هلند، دولت این کشور به توزیع رایگان ضدآفتاب روی آورده است. هلند ضد آفتاب‌ها را در سواحل، پارک‌ها، مسیرهای پیاده‌روی، کنسرت‌های روباز و هرجایی که ممکن است مردم در معرض اشعه مضر خورشید باشند قرار می‌دهد. این کشور در تلاش است عادت ضد آفتاب زدن را در ذهن مردم جا بیاندازد تا از مشکلات گوناگون در حوزه سلامتی جلوگیری کند.
در کشورهای دیگر نیز دولت‌ها با کمک افراد معروف و سلبریتی‌هایی که گاها گرفتار سرطان پوست شده‌اند نیز تلاش می‌کند مردم را با اهمیت ضد آفتاب آشنا کرده و کاری کند که آنها بدون ضد آفتاب بیرون نیایند.

روزهایی با UV بالا و اهمیت ضد آفتاب

علاوه بر تمام مواردی که ذکر شد، لازم است بدانید که در روزهایی از سال، میزان اشعه UV بالاتر می‌رود. در نتیجه ریسک ابتدا به بیماری‌ها و انواع سوختگی‌ها، بیشتر خواهد بود. پس لازم است که در این روزها و ساعات کمتر در بیرون از خانه تردد کنید و فعالیت‌های طبیعتگردی را هم به حداقل برسانید. از سوی دیگر، حتما ضد آفتاب بزنید و در طول روز نیز ضد آفتاب خود را تمدید کنید. طبق یک قانون کلی، اگر UV بالاتر از 3 بود، حتما ضد آفتاب بزنید و ترجیحا بین ساعت 11 صبح تا 3 عصر از خانه بیرون نیایید. چرا که حتی بهترین ضد آفتاب هم با این شرایط قدرت کمتری برای حفاظت از پوست شما دارد.

آیا ضد آفتاب برای روزهای آفتابی است؟

بی‌شک خیر! ابرها در بهترین حالت حدود یک چهارم از اشعه‌های UV را فیلتر می‌کنند و بقیه آنها به پوست‌تان خواهد رسید. علاوه بر این اگر باران باریده باشد یا کنار ساحل باشید نیز، انعکاس UV بیشتر شده و پوست‌تان بیشتر صدمه می‌بیند. اگر در استخر روباز شنا می‌کنید، باز هم اشعه به پوست‌تان می‌رسد و به آن آسیب خواهد زد.
در روزهای سرد زمستان نیز، میزان اشعه می‌تواند بالا باشد. دمای محیط ربطی به قدرت اشعه‌ها ندارد و چه بسا قدرت تخریبی آنها بیشتر هم بشود. اگر برف ببارد، انعکاس  UVچند برابر خواهد شد و شما به تمدید ضد آفتاب برای هر 2 تا 3 ساعت نیاز خواهید داشت.

ویزیت آنلاین دکتر پوست

اگر در پوست خود نشانه‌هایی از بیماری می‌بینید، دچار زخمی شده‌اید که خوب نمی‌شود، لکه‌هایی دارید که در حال رشد هستند را می‌بینید و یا هر مشکل دیگری را حس می‌کنید، می‌توانید در سایت سالم باش برای ویزیت آنلاین دکتر پوست اقدام کنید. در سالم باش با بهترین پزشکان در کنارتان هستیم تا بتوانید خیلی سریع متوجه نوع بیماری و مشکل خود شوید و درمان را آغاز کنید. ویزیت آنلاین دکتر پوست مزیتی عالی است که در زمان و هزینه شما صرفه‌جویی کرده و کمک می‌کند خیلی سریع درمان شوید.

   
منبع : سالم باش
به این مقاله امتیاز دهید
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
not found
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید