سالم باش

مجله اینترنتی سلامت سلامت

زمان مطالعه : 10 دقیقه 1402/04/06 10:06:45 بازدید : 22 بار

1

0

افزایش امنیت خون‌های اهدایی ایران با اضافه شدن روش جدید غربالگری خون

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون ایران از اضافه شدن آزمایش جدید به غربالگری خون‌های اهدایی خبر داد و گفت: با انجام این آزمایش امنیت خون‌های اهدایی از نظر ویروس‌های موجود در آنها، بالاتر می‌رود.

مقدمه

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، عباداله سالک مقدم امروز در نشست خبری سازمان انتقال خون ایران از پیگیری اضافه شدن آزمایش‌های «NAT» به غربالگری‌ خون‌های اهدایی خبر داد و اظهار کرد: اضافه شدن آزمایش‌های NAT به سیستم‌ غربالگری خون‌های اهدایی از مسائلی است که در دستور کار سازمان انتقال خون ایران قرار دارد و تا پایان سال 1402 همه خون‌های اهدایی تحت این نوع آزمایش قرار می‌گیرند.

وی افزود: آزمایش NAT بخش ماده ژنتیکی(DNA) ویروس را شناسایی می‌کند و سبب می‌شود دوران پنجره‌ای (مدت زمان ورود ویروس به بدن تا شناسایی آن در خون) کاهش پیدا کند و امنیت خون‌ افزایش یابد. برای مثال در آزمایش شناسایی ویروس ایدز(HIV) دوره پنجره‌ای 19 تا 21 روز است که با انجام آزمایش NAT به حدود سه روز تقلیل می‌یابد و برای شناسایی HCV (ویروس هپاتیت C) این مدت از 60 روز به 1.3روز کاهش می‌یابد و برای شناسایی ویروس "هپاتیت ب" نیز دوران پنجره‌ای از 30 روز به 10 روز کاهش می‌یابد که این موضوع باعث افزایش ذخایر خونی کشور و ارتقای امنیت خون‌های اهدایی خواهد شد زیرا آلودگی‌های ویروسی زودتر شناسایی می‌شوند.

معاون فنی و فناوری‌های نوین سازمان انتقال خون ایران ادامه داد: در حال حاضر ایران یکی از کشورهای شاخص در زمینه اهدای خون است‌ و در امنیت خون و فرآورده‌هایی که از خون کامل تولید می‌کنیم بسیار موفق هستیم.

وی همچنین از تعیین گروه خونی و غربالگری خون‌های اهدایی به صورت اتوماتیک خبر داد و گفت: تا قبل از سال 1400 تعیین گروه خونی افراد به صورت دستی انجام می‌شد اما پس از سال 1400 دستگاه‌هایی برای تعیین اتوماتیک گروه خونی به‌کار گرفته شد، اما از سال 1401 تعداد 20 مرکز انتقال خون مجهز به این دستگاه اتوماتیک شدند و امسال هم امیدوریم همه استان‌ها تجهیز شوند.

منبع : خبرگذاری تسنیم
به این مقاله امتیاز دهید
_ دریافت نوبت از:
میخواهم بدانم که ...از مطلب شما بسیار لذت بردم اما ...مفید بود ولی ...ای کاش ...
در حال حاضر دیدگاهی برای این مقاله ثبت نشده است

برای اینکار ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید