سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

9راه براي داشتن ناخن هاي محكم و زيبا

5 يکشنبه 19 مهر 1394
از ضعيفي ناخن هايتان شكايت داريد؟ آيا اندكي كه بلند مي شوند، مي شكنند؟ بهتر است بجاي شكايت كردن از آنها، اين نكات را براي محافظت از ناخن هاي خود مد نظر داشته باشيد.

از ضعيفي ناخن هايتان شكايت داريد؟ آيا اندكي كه بلند مي شوند، مي شكنند؟ بهتر است بجاي شكايت كردن از آنها، اين نكات را براي محافظت از ناخن هاي خود مد نظر داشته باشيد. 

از ناخن گير تيز استفاده كنيد

ناخن گيرهاي كند باعث مي شوند تا ناخن شما تحت فشار ناخن گير ترك بخورد. بهتر است آنها را به صورت مستطيل ببريد و سپس گوشه هاي آنها را كمي گرد كنيد تا دوام بيشتري داشته باشند. 

دستانتان را بيش از حد خيس نگاه نداريد

بعد از حمام و يا شنا سعي كنيد انگشتانتان را خشك كنيد، رطوبت بجا مانده بر رو ناخن ها خطر ابتلا به بيماري هاي قارچي را افزايش مي دهد. 

از ناخن هايتان سوء استفاده نكنيد

بهتر است به جاي اينكه آنها را بر روي هر سطحي بكشيد، با آنها در بزنيد و يا از آنها به عنوان پيچ گوشتي استفاده كنيد، كمي مراقبشان باشيد. 

ناخن ها را گاز نگيريد و پوست اطرافشان را نكنيد

پوست اطراف ناخن به منزله تخت خواب براي ناخن هاست، كندن پوست بيش از اندازه سبب مي شود تا جايگاه ناخن آسيب ببيند و احتمال ابتلا به بيماري هاي قارچي افزايش يابد. 

زمان انجام كارهاي خانه از دستكش استفاده كنيد

از شستشوي ظرفها تا تميز كردن سرويس هاي بهداشتي، همه و همه قاتلان ناخن هاي شما محسوب مي شوند.

مواد شوينده قوي اصلا رابطه خوبي با ناخن هاي شما ندارند. البته آلودگي هم باعث كاهش دوام ناخن ها مي شود.

براي اينكه ناخن هايتان را از شر اين بلايا در امان بگذاريد، بهتر است دستكش بپوشيد. 

ناخن هايتان را چرب كنيد

اين تنها پوست نيست كه از خشكي بيش از حد مي رنجد. ناخن هاي شما نيز به رطوبت و چربي نيازمندند. سعي كنيد آنها را با روغن كرچك كه حاوي ويتامين اي است چرب نماييد. روغن زيتون نيز مي تواند براي دوام آنها مفيد باشد. 

شير و تخم مرغ آب پز بخوريد

كلسيوم و روي را مي توان به عنوان عناصر حيات بخش ناخن ها برشمرد، اضافه كردن تخم مرغ و شير به وعده هاي روزانه مي تواند از شكستن ناخن ها و پيدايش لكه هاي سفيد بر روي آنها جلوگيري كند. 

ناخن هايتان را لاك بزنيد

يك لايه نازك از لاك بر روي ناخن ها مي تواند به استحكام آنها كمك كند، ولي به خاطر داشته باشيد كه لاك را بيشتر از يك هفته بر روي ناخن هايتان قرار ندهيد.

بهتر است كه بعد از ۷ روز آنها را پاك كرده و به ناخن هايتان چند روز استراحت بدهيد و بعد از آن دوباره لاك جديد بزنيد. 

از مصرف استون خودداري كنيد

استون به سبب ساختار مولكولي اش، باعث خشكي ناخن ها و پوست اطرافشان مي شود. بهتر است كه از محلولهايي كه بر پايه استاتيت هستند براي پاك كردن لاك ناخن استفاده كنيد.

 

منبع: بيتوته