سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

9 عادتي كه بايد در 30 سالگي آغاز كنيد

5 پنج شنبه 7 آبان 1394
در سال هايي كه جوان تريد، سالم، خوش اندام، لاغر ماندن، و همچنين عضله سازي بسيار راحت تر است. اما از آنطرف هر چه پا به سن بگذاريد، سخت تر و سخت تر خواهد شد.

در سال هايي كه جوان تريد، سالم، خوش اندام، لاغر ماندن و همچنين عضله سازي بسيار راحت تر است. اما از آن طرف هر چه پا به سن بگذاريد، سخت تر و سخت تر خواهد شد. 

اگر دوست داريد زماني كه به ۴۰ سالگي رسيديد سالم باشيد (و البته حتي تا ۶۰ يا ۷۰ سالگي تان)، وقتش رسيده تا هنوز كه جوانيد، عادات تناسب اندامي را در زندگي تان شكل دهيد.

آب بيشتري بنوشيد

كمبود آب، باعث ذخيره ي آب در بدن، سالخوردگي پوست، سوخت و ساز كند و بسياري مشكلات ديگر مي شود. اگر به خودتان عادت دهيد تا وقتي هنوز جوانيد آب بيشتري بنوشيد، خواهيد توانست سرعت روند سالخوردگي تان را كاهش دهيد.

مرتب با وزنه تمرين كنيد

به مرور كه پيرتر مي شويد، هم حجم عضلاتتان را از دست خواهيد داد و هم قدرتشان را. از طرفي هرچه عضلات كمتري داشته باشيد، در روز كالري كمتري خواهيد سوزاند. اگر دوست داريد تا خوش اندام بمانيد، حالا وقتش است كه بصورت منظم با وزنه تمرين كنيد. مقداري تمرينات كارديوتان را كاهش دهيد و به سمت تمرين با وزنه يا تمرينات قدرتي با استفاده از وزن بدن برويد.

فرم صحيح را ياد بگيريد

سر خودتان را شيره نماليد كه تمرينات قدرتي تان را صحيح انجام مي دهيد! درست است كه وقتي جوانيد، زياد نگران آسيب ديدگي ها نيستيد، اما به تدريج كه پا به سن مي گذاريد، اگر با فرم صحيح تمرين نكنيد، بدنتان آسيب خواهد ديد. پس حالا وقتش است كه فرم صحيح تمرينات را دقيقا ياد بگيريد.

تغييرش دهيد

اگر مرتبا تمريناتتان را تغيير دهيد، بدنتان را در مسير صحيحي نگاه خواهيد داشت. پس بجاي اينكه به يك روتين تمرين با وزنه و كارديوي خاص بچسبيد، هر ماه تمريناتتان را تغيير دهيد.

پس از ورزش ذخايرتان را پر كنيد

شايد پر كردن دوباره ي ذخاير انرژي بدن پس از ورزش، به نظرتان مهم نرسد، اما حقيقت اين است كه رساندن كربوهيدرات و پروتئين به بدن تا ۳۰ دقيقه پس از ورزش، كمك خواهد كرد تا دوباره انرژي بگيريد و رشد عضلاتتان بدون عيب و نقص باشد.

كفش ورزشي تان را مدام عوض كنيد

ممكن است با كفش ورزشي تان راحت باشيد، اما پس از ۶ ماه دويدن بايد آنها را عوض كنيد. به خودتان عادت دهيد كه پس از هر ۶ تا ۸ ماه استفاده از كفش هايتان آنها را عوض كنيد تا از فشارهاي بيهوده و آسيب هايي كه بين دوندگان متداول است در امان بمانيد.

در برنامه قرارش دهيد

اگر در حال حاضر سختتان است كه وقتي براي تمرينتان باز كنيد، تصور كنيد كه وقتي سنتان بيشتر شود، چقدر سخت تر خواهد شد. اصلا مهم نيست چقدر برايتان سخت است كه وقتي برايش پيدا كنيد، ورزش را به بخشي از زندگي تان تبديل كنيد.

به سراغ پيلاتس و يوگا برويد

فقط نبايد عضله بسازيد، بلكه بايد تعادل، وضعيت قرارگيري بدن، و البته انعطاف پذيري تان را نيز بهبود ببخشيد. هم پيلاتس و هم يوگا، انتخاب هايي عالي براي داشتن اندامي متناسب در هر مرحله اي از زندگي هستند. پس حداقل يك يا دو روز در هفته را به اين تمرينات اختصاص دهيد.

از آن لذت ببريد

اگر ياد بگيريد كه از ورزشتان لذت ببريد، برايتان خيلي راحت تر خواهد بود كه براي سال هاي پيش رو به برنامه تان بچسبيد. پس به دنبال راه هايي باشيد كه چاشني تمرينتان كنيد، مثلا گوش دادن به موزيك يا كتاب هاي صوتي، انجام ورزشي كه عاشقش هستيد، يا مطالعه ي كتاب هنگامي كه روي دوچرخه ثابت نشسته ايد.

 

منبع: آكاايران