سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

6 عارضه غير منتظره ديابت

5 دوشنبه 25 آبان 1394
همه ي ما وقتي با واژه "ديابت" روبرو مي شويم، اين نكته در ذهنمان تداعي مي شود كه علت اين بيماري فقدان انسولين كافي و افزايش ناگهاني قندخون مي باشد.

همه ي ما وقتي با واژه "ديابت" روبرو مي شويم، اين نكته در ذهنمان تداعي مي شود كه علت اين بيماري فقدان انسولين كافي و افزايش ناگهاني قندخون مي باشد. اين دليل درستي است، اما عوارض بيشتري در پي ظهور بيماري ديابت گريبان گير افراد مبتلا مي شود كه يكي از آن ها افزايش بيش از حد قند خون مي باشد.

بسياري از افراد ديابت را به يك "موريانه" تشبيه كرده اند كه آهسته و در سكوت، بدن را نابود مي كند. بيماري ديابت همچنين باعث افزايش فشار خون و كلسترول خون، چاقي، سندرم متابوليك، بيماري عروق كرونر قلبي، نارسايي كليه و آسيب هاي عصبي مي شود كه مي تواند به از دست دادن اندام، آب مرواريد و از دست دادن بينايي و همچنين كاهش توانايي بدن براي مبارزه با عفونت و التهاب منجر شده و همچنين مشكلاتي در دوران بارداري ايجاد نمايد.

ديابت مي تواند سبب ايجاد اختلال در سيستم عصبي و مغز برخي افراد مبتلا نيز گردد.

افراد مبتلا به ديابت نوع دوم در سازماندهي و برنامه ريزي و اولويت بندي وظايف شان دچار مشكل هستند و تا حدودي عملكرد ذهني شان دچار آسيب مي شود كه اين مشكل با افزايش سن نيز تشديد مي گردد.

با اين وجود خودتان سعي كنيد با فعاليت هايي مانند حداقل 30 دقيقه ورزش در روز، رژيم غذايي مناسب، خواندن كتاب و انجام بازي هاي ذهني و مثبت انديشي جلوي اين مشكل را بگيريد. 

بيماري لثه

افراد مبتلا به ديابت آن هم ديابت نوع دو، ممكن است با مشكلات مربوط به لثه مانند عفوت لثه ها مواجه شوند كه سبب درناك شدن عمل جويدن و غذا خوردن مي شود.

اين مشكل به دليل افزايش سطح قند خوندر بدن و تغيير كلاژن (نوعي پروتئين) در بافت ها ايجاد شود كه گاها منجر به از دست دادن دندان خواهد شد.

نه تنها ديابت سبب ايجاد مشكلاتي در لثه ي افراد مي شود، بلكه بررسي ها نشان داده كه بيماري هاي لثه مي تواند باعث ابتلاي افراد به ديابت نوع دوم شود! براي جلوگيري از اين مشكل استفاده از نخ دندان، دهان شويه و مسواك زدن دقيق روزانه را جدي بگيريد. 

مشكلات جنسي

75 درصد از مردان مبتلا به ديابت دچار كاهش هورمون تستوسترون مي شوند كه خود مشكلات جنسي مانند اختلالات نعوظ را به دنبال دارد. اين مشكل به خصوص در مردان چاق شايع تر است.

مرداني كه از اين مشكل رنج مي برند، در صورتي كه سن بالاي 40 سال دارند، حتما بايد به پزشك مراجعه كنند تا ميزان تستوسترون در بدن شان بررسي شود. اگر ميزان آن متعادل باشد، حتما مشكلاتي نظير تغيير در سيستم عروق خوني و يا مشكلات عصبي مسبب آن هستند.

زنان مبتلا به ديابت نيز ممكن است دچار كاهش ميل جنسي شوند كه اين اتفاق مي تواند پس از بارداري و زايمان تشديد شود. 

كاهش شنوايي

با افزايش سن برخي افراد دچار كاهش شنوايي مي شوند، اما از دست دادن و يا كاهش شنوايي در جمعيت ديابتي دو برابر حد معمول مي باشد. اين مشكل در افراد دچار پيش ديابت هم مي تواند ايجاد شود.

كاهش و يا از دست رفتن شنوايي به دليل آسيب عروق خوني كوچك در گوش رخ مي دهد. براي جلوگيري از بروز اين عارضه، نسبت به كنترل قندخون خود حساس و دقيق باشيد. 

عفونت هاي پوستي

داشتن ديابت مشكلات پوستي زيادي از جمله عفونت هاي باكتريايي مانند كورك ، عفونت هاي قارچي و خارش ايجاد مي كند.

عفونت هاي قارچي، به ويژه عفونت مخمر، بسيار رايج هستند و حتي ممكن است اولين نشانه از ديابت در كسي كه هنوز تشخيص داده نشده است محسوب شود.

در برخي موارد نيز مي توان اين عفونت هاي قارچي را به چاقي مربوط كرد، زيرا منافذ مرطوبي در بين لايه هاي چربي در بدن وجود دارد كه مكان خوبي براي استقرار انواع ميكروب ها از جمله كانديدا آلبيكانز محسوب مي شود و چون به دليل ديابت، سيستم ايمني تضعيف مي شود، اين ميكروب ها به خوبي انتشار يافته و ايجاد عفونت مي كنند. 

عفونت ادراري

متأسفانه برخي از داروهاي ديابت باعث افزيش دفع گلوكز از طريق ادرار مي شوند كه باعث دامن زدن به رشد و تجمع باكتري ها و قارچ ها در مجاري ادراري خواهد شد.

اين نوع عفونت ادراري در زنان شايع است و براي درمان آن استفاده از كرم هاي واژينال و شياف تجويز مي شود. 

آپنه ي خواب

اين مشكل نوعي اختلال خواب ايجاد مي كند كه در آن ماهيچه هاي گلو، با انقباض و انبساط شديد و متناوب سبب بسته شدن راه هاي هوايي مي شود. اين مشكل متأسفانه 50 درصد از افراد ديابتي را درگير مي سازد و در افراد چاق بارزتر است.

متاسفانه آپنه مانند بيماري هاي لثه، كنترل ديابت را سخت تر مي كند. خوشبختانه راه هايي براي درمان اين مشكل وجود دارد.

 

منبع: آكاايران