سالم باشیم

پوکی استخوان

خانه/پوکی استخوان

6 راهكار براي داشتن استخوان هايي فنا ناپذير

5 يکشنبه 8 آذر 1394
استفاده از خوراكي هاي مختلف يا فعاليت هاي خاص مي تواند به تقويت استخوان ها يا ضعيف شدن آن ها كمك كند.

استفاده از خوراكي هاي مختلف يا فعاليت هاي خاص مي تواند به تقويت استخوان ها يا ضعيف شدن آن ها كمك كند به همين سبب شما مي توانيد با رعايت تعدادي نكته ساده به حل اين موضوع پرداخته و از ضعيف شدن استخوان ها جلوگيري كنيد.


1. استفاده از ويتامين D اولين گزينه براي تقويت استخوان هاست و اين ويتامين هميشه هم در اختيار شما خواهد بود. شما مي توانيد از نور آفتاب براي دريافت اين ويتامين استفاده كنيد اما دقت داشته باشيد كه بايد توجه كنيد در هواي گرم بهتر است روزانه زمان كمي را زير افتاب باشيد. ويتامين D مورد نياز بدن در ۲۰ دقيقه به حد نصاب خود خواهد رسيد.

2. افرادي كه به هر دليلي لازم است داروي كورتوني مصرف كنند، حتماً بايد به متخصص تغذيه مراجعه كنند، زيرا عوارض اين داروها بسيار زياد است و الگوي غذايي نامناسب مي‌تواند اين مشكلات را تشديد كند. علاوه بر اختلال در متابوليسم كلسيم و استخواني، يكي ديگر از عوارض داروهاي كورتوني، دادن اشتهاي كاذب به فرد است كه باعث مي‌شود زياد غذا بخورد و به اين ترتيب مشكلات استخواني و متابوليكش تشديد مي‌شود، اما با برنامه غذايي مناسب مي‌توان احتمال بروز اين عوارض را به حداقل رساند.

3. استفاده از كافئين را تا حد زيادي كاهش دهيد. چاي وقهوه در تنظيم سيستم هاي مختلف بدن مفيد هستند اما بايد دقت داشته باشيد كه استفاده بيش از اندازه از آن ها مي تواند پوكي استخوان و همچنين شكنندگي آن ها را به همراه داشته باشد. در كنار چاي وقهوه نوشابه هاي انرژي زا نيز منابعي از كافئين هستند كه بايد تا حد زيادي مصرف آن ها را كاهش دهيد.

4.  مشكلات تغذيه از هر جهتي كه باشند براي استخوان ها نابود كننده خواهد بود. استفاده بيش از حد از خوراكي ها چاقي را به همراه دارد همچنين كم خوردن غذا باعث نرسيدن ويتامين لازم به سلول هاي استخواني است. هميشه وزن خود را در يك حد مجاز نگه داريد تا بتوان استخوان ها فشار زيادي را تحمل نكنند. 

5. چربي‌هاي اشباع، جذب كلسيم را كه يكي از املاح ضروري براي استخوان‌سازي است، كاهش مي‌دهد بنابراين فرد، مستعد ابتلا به پوكي استخوان خواهد شد.

6. خورد و خوراك خود را به سمت امگا۳ حركت دهيد و كمي به فكر سبزي هاي خوشمزه و ماهي و گردو باشيد. اين خوراكي ها مي توانند به سرعت استخوان ها را تقويت كرده و از شكستگي جلوگيري مي كند. هفته اي يك وعده از ماهي و استفاده از زيتون در كنار غذا مي تواند راهي عالي براي تقويت استخوان ها باشد.

 

منبع: بيتوته