سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

13 فعاليت محبوب براي تناسب اندام

5 چهار شنبه 6 آبان 1394
يكي از بهترين تمرينات كامل براي بدن شما، كه مي‌توانيد در آن شركت كنيد شنا كردن است. شنا از شانه تا پاشنه‌ي پاي شما را تقويت مي‌كند.

مردم در ساير نقاط جهان چه فعاليت هايي را بيشتر از همه انجام مي دهند؟

رقص

رقص‌هايي مانند سامبا، سوئينگ، والس يا هيپ هاپ، كالري مي‌سوزانند. رقص نه تنها يك روش عالي براي ورزش است، بلكه يك فعاليت تفريحي است كه مي‌توانيد آنرا به تنهايي يا با دوستانتان انجام دهيد. پس موزيك را روشن كنيد. 

شنا

يكي از بهترين تمرينات كامل براي بدن شما، كه مي‌توانيد در آن شركت كنيد شنا كردن است. شنا از شانه تا پاشنه‌ي پاي شما را تقويت مي‌كند. يك شناي ۳۰ دقيقه‌اي مي‌تواند تقريبا بين ۳۰۰ تا ۴۵۰ كالري بسوزاند (بستگي به وزنتان دارد) و شما را به اندامي كه هميشه آرزويش را داشتيد برساند. 

كيك بوكسينگ

آيا تمريني مي‌خواهيد كه واقعا در آن مبارزه كنيد؟ پس كيك بوكسينگ براي شما مناسب است. اين فعاليت، هنرهاي رزمي و حركات زد و خورد ايستاده (شامل لگد زدن، مشت زدن، ضربه زدن به زانو و آرنج) را با هم تركيب مي‌كند تا يك نبرد كالري سوز را ايجاد كند. كيك بوكسينگ به همان اندازه كه قدرت مي‌دهد، مفرح نيز هست. پس آماده‌ي مبارزه شويد. 

پيلاتس

پيلاتس براي تقويت ذهن و بدن طراحي شده است. اگر بدنبال عضلات خوش فرم و بدون چربي، انعطاف پذيري و مركز بدن قوي هستيد، حركت «صد» را امتحان كنيد، زيرا به ساختن هر سه مورد كمك مي‌كند. عضلات شكمتان را بداخل ببريد و نفس بكشيد. 

بالا رفتن از پله

نظرتان در مورد يك ورزش كم هزينه و بدون نياز به سالن ورزشي چيست؟ سري به ورزشگاه فوتبال محلتان بزنيد و از صندلي‌هاي ورزشگاه يا راه پله‌هاي عمودي بالا برويد. بعد از كمي بالا رفتن احساس مي‌كنيد كه كالري مي‌سوزانيد. بالا رفتن از پله باعث ايجاد استقامت، تقويت پاها و سوزاندن كالري بيشتري نسبت به دويدن مي‌شود. شما مي‌توانيد دشواري اين كار را با طي كردن دو پله با هم يا حمل دمبل افزايش دهيد. 

يوگا

مردم براي تناسب اندام درون و بيرون، يوگاتمرين مي‌كنند. اگر قبلا هرگز يوگا را امتحان نكرده‌ايد، بدانيد كه شوخي نيست. اين ترتيب مي‌تواند قدرت، انعطاف پذيري و صبر شما را به چالش بكشد.  بازوهاي تراشيده، مركز بدن قوي‌تر و تعادل بهتر فقط تعدادي از مواردي هستند كه مي‌توانيد از انجام تمرين يوگاي مكرر بدست بياوريد و البته خوشبختانه مقداري تمركز. 

تمرينات دايره‌اي

آيا مي‌خواهيد زودتر به اهداف تناسب اندامتان برسيد؟ تمرينات دايره‌اي به شما اين امكان را مي‌دهند كه با تركيب فعاليت‌هاي هوازي شديد با تمرينات مقاومتي، در زمان كمتر فوايد بيشتري كسب كنيد. نتيجه‌ي اين كار چربي‌ها را مي‌سوزاند و از طريق تمريناتي كه باعث پمپاژ قلب با حركت سريع مي‌شوند، عضلات را شكل مي‌دهد و مي‌تراشد. 

دوچرخه زدن در فضاي بسته

وقتي كه در فضاي بسته دوچرخه مي‌زنيد، نه برف و باران و نه گرما يا تاريكي نمي‌توانند مانع ورزش كردن شما شوند. اين تمرينات با دور بالا، معمولا با موسيقي‌هاي تند اجرا مي‌شوند و مي‌توانند باعث افزايش جريان خون و پمپاژ قلب شما شوند. اين كلاس‌ها به شما اين امكان را مي‌دهند كه دوست پيدا كنيد، رفاقت كنيد و در نتيجه بيشتر از ۵۰۰ كالري در ساعت بسوزانيد. 

دوچرخه سواري

چه فعاليتي كلاسيك‌تر از نشستن روي دوچرخه و سواري كردن است؟ از وقتي كه بچه بوديد اين كار مفرح بود و امروزه هنوز هم لذت بخش است. دوچرخه‌هاي كوهستان، دوچرخه‌هاي جاده‌اي و دوچرخه‌هاي دو نفره مي‌توانند شما را به هر جايي كه مي‌خواهيد برويد برسانند، و به شما كمك كنند در راه، مقدار زيادي كالري بسوزانيد. 

 دويدن

اينكه افراد معمولي براي هر مايل دويدن حدود ۱۰۰ كالري مي‌سوزانند، اين فعاليت را به يكي از موثرترين راه‌هاي موجود براي كساني كه مي‌خواهند وزن كم كنند يا وزنشان را ثابت نگه دارند، تبديل كرده است. ديگر مزاياي اين فعاليت اين است كه دوندگان مي‌خواهند كه فشار خون پايين، ريه‌هاي قوي و قلب سالم‌تري داشته باشند و به همين دليل با شدت زياد مي‌دوند. در نتيجه هورمون آندروفين ترشح مي‌شود كه مي‌تواند نشانه‌هاي افسردگيو اضطرابرا كاهش دهد. 

وزنه برداري

وزنه برداري بعنوان سومين فعاليت محبوب در سايت شناخته شده است و مي‌تواند به ساخت عضله و تراكم استخوان كمك كند، قدرت را افزايش دهد و از بيماري جلوگيري كند. شواهدي وجود دارد كه بلند كردن وزنه‌هاي آهني مي‌تواند سوخت و ساز شما را بالا ببرد و در نتيجه توده‌ي عضلاني شما افزايش مي‌يابد و ميزان چربي كه مي‌سوزانيد زيادتر مي‌شود. 

پياده روي

گاهي اوقات ساده‌ترين چيزها بهترين هستند. پياده روي بعنوان پايه‌ي اصلي تمام ورزش‌ها، يك شكل موثر از ورزش براي ايجاد استقامت قلبي عروقي است و لازم نيست كه حتما با شدت انجام شود تا موثر باشد.

قدم زدن گاه به گاه و تفريحي هم، نسبت به زماني كه بدون تحرك هستيد كالري بيشتري مي سوزاند.

الپتيكال

اين روزها مي‌توانيد دستگاه‌هاي الپتيكال را تقريبا در هر سالن ورزشي پيدا كنيد و به همين دليل، اين دستگاه يك تمرين كارديوي بسيار موثر برايتان فراهم مي‌كند. اين دستگاه بسيار متنوع است و مي‌تواند به شما كمك كند كه قوي شويد، چربي آب كنيد و با توجه به تنظيماتي كه روي دستگاه انجام مي‌دهيد وضعيت ايروبيك تان را بهتر كنيد.

شما مي‌توانيد با تغيير شيب، روي قسمت‌هاي مختلف پايين بدنتان تمركز كنيد مثلا سطح شيبدار را بالا بياوريد تا به عضلات باسن  فشار بيايد يا آنرا پايين بياوريد تا روي پا و ساق پايتان كار كنيد. اين دستگاه براي هركسي به نوعي مفيد و بدرد بخور است.

 

منبع: مجله سلامت