سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

یک علت فشار خون بالا در کودکان

5 پنج شنبه 10 ارديبهشت 1394
یکی از شایع ترین علت های بیماری فشار خون بالای ثانویه، تنگ شدن سرخ رگ خون رساننده به کلیه است. اختلالات هورمونی و اختلالات خواب یا اختلالات تنفسی در خواب نیز می توانند عامل افزایش فشارخون باشند.

اختلالات هورمونی و اختلالات خواب یا اختلالات تنفسی در خواب نیز می توانند عامل افزایش فشار خون باشند.

یکی از شایع ترین علت های بیماری فشارخون بالای ثانویه، تنگ شدن سرخ رگ خون رساننده به کلیه است. یکی از دلایل ابتلای کودکان به بیماری فشارخون بالا و نیز افرادی که ناگهانی به این بیماری مبتلا شده اند، همین عامل به حساب می رود.

یکی از دلایل تنگ شدن سرخ رگ خون رساننده به کلیه آترواسکلروز یا تصلب شرائین می باشد. با تنگ شدن این رگ ها، خون کمتر از حد طبیعی به کلیه ها می رسد. در این حالت بدن انسان فشارخون را افزایش می دهد تا خون کافی به کلیه ها برسد و این مکانیسم، عاملی برای افزایش فشارخون می شود.

تنگ شدن مادر زادی قسمتی از رگ آئورت سبب می شود که خون به اندام های تحتانی از جمله کلیه، کمتر برسد. این عامل یکی از علت های مرگ و میر در سال اول زندگی کودکان محسوب می شود. در برخی موارد، جراحی رگ ها در کودکی سبب بهبود این عارضه می شود.

بدن انسان طبق مکانیسمی که در بالا توضیح داده شد، فشارخون را بالا می برد تا خون کافی به همه ی اعضای بدن برسد.
یکی از نشانه های این نوع فشارخون این است که فشارخون در اندام های فوقانی و دست ها، از فشار خون در پاها بیشتر است، هم چنین ممکن است در پاها نبض احساس شود البته در انواع خفیف این عارضه، تا مدت ها علایمی دیده نمی شود.


کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب فشارخون، پیشگیری و درمان/ دکتر محمد صادق کرمانی/ ناشر: یاس زهرا/ ص49