سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

گياه گزنه و خواص آن

5 پنج شنبه 31 تير 1395
ريشه ي اين گياه براي درمان پرياختگي خوش خيم پروستات مورد استفاده قرار مي گيرند اما تمام گياه و نيز برگ هاي ان به عنوان داروهاي ضد بدمزاجي استفاده مي شوند

ريشه ي اين گياه براي درمان پرياختگي خوش خيم پروستات مورد استفاده قرار مي گيرند اما تمام گياه و نيز برگ هاي آن به عنوان داروهاي ضد بدمزاجي استفاده مي شوند. اين بخش ها حاوي نمك هاي معدني و نيز اسيد سيليسيليك مي باشند. موهاي موجود در بروي برگ ها حاوي آمين هاي بيوژنيك مانند هيستامين و سروتونين مي باشند. اين گياه خاصيت ادرار آوري در اين دارو به دليل وجود پتاسيم بالا در اين دارو است و به دليل اين اثر بايد در هنگام مصرف دارو آب زيادي نيز مصرف شود. براي شستشوي التهاب در دستگاه ادراري و نيز پيشگيري و درمان سنگ هاي كليوي، البته بايد توجه داشت كه اين فقط يك جنبه از خواص و اثرات دارويي برگ و گياه گزنه مي باشد و خاصيت ضد بدمزاجي، نيز ديگر خاصيت وسيع اين ماده مي باشد.

آماده ساري:

چاي برگ و گياه گزنه و شير افشره تازه، فرآورده هاي ايده آلي براي استفاده در اين گونه موارد مي باشند.

چاي:

يك فنجان آب داغ را بر روي دو قاشق چاي خوري از برگ ها يا گياه كاملا خرد شده ريخته و پس از 10 دقيقه مخلوط را صاف نمائيد. بيمار بايد يك فنجان از چاي را چند بار در روز و حداكثر به ميزان يك ليتر در روز مصرف نمائيد.

افشره تازه:

بيمار بايد يك قاشق سوپخوري از اين شيره را براي سه بار در روز مصرف نماييد.

در بسياري از نواحي برگ هاي گزنه بطور منظم در بهار و قبل از اينكه حالت گزش در برگ ها ايجاد شود چيده مي شوند. برگ هاي كاملا خرد شده اين گياه به صورت خام در سالاد يا به صورت پخنه و مثل سبزي اسفناج مصرف مي شوند. گزنه مانند قاصدك و ديگر گياهان بهاره در درمان هاي بهاره مورد استفاده قرار مي گيرد و بسيار مؤثر است.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گياه درماني/ رودولف فريتز/ مترجم: مهدي صفايي خرم/ ناشر: سخن گستر/ ص: 381