سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

چگونه حسادت را در نطفه خفه كنيم

5 سه شنبه 1 دي 1394
اتفاقات مختلفي ممكن است حسادت را تحريك كنند؛ براي به حداقل رساندت تاثير يك محرك و از بين بردن آن راه هاي مختلفي، از قبيل دوري از آن، مثبت بافي وجود دارد.

انواع و اقسام اتفاقات و موقعيت ها ممكن است حسادت را تحريك كنند؛ از اينكه همسرتان جواب تلفنش را نمي دهد گرفته تا اينكه ببينيد در مهماني با كسي بگو و بخند مي كند و...

در اينجا پنج راه براي به حداقل رساندن تاثير يك محرك و از بين بردن آن به طور كلي و در طول زمان ذكر شده اند:

از آن محرك دوري كنيد:

مي دانم كه چنين كاري هميشه ممكن نيست. اما اگر محرك هاي خاصي وجود دارند كه مشكا ساز مي شوند ببينيد آيا مي توانيد از آنها دوري كنيد. مثلا از همسرتان بخواهيد اگر قرار است دير بگردد هميشه با شما تماس بگيرد، به مكان هايي كه مي دانيد ممكن است در آن با همسر سابقش مواجه شويد نرويد و از گفتگو درباره ي موضوعات جنجال برانگيز بپرهيزيد. اين راه ها ممكن است در دراز مدت محدود كننده باشند اما در كوتاه مدت كمك مي كنند اعتماد خود را بازيابيد.

حقايق را بررسي كنيد:

وقتي حس مي كنيد حسادتتان برانگيخته شده، با ديدي باز به موقعيت بنگريد و از خودتان بپرسيد تهديدي كه حس كرده ايد تا چه حد واقع بينانه است. چه شواهد معتبري داريد كه نشان مي دهد رابطه تان در خطر است يا همسرتان ديد مثبتي نسبت به شما ندارد؟ ايا احساسات شما كاملا مناسب با شرايط فعلي است يا نشانه هايي از گذشته در خود دارد؟

به خودتان چيزهاي مثبت بگوييد:

وقتي از حسادت شروع به مورمور شدن كرديد بلافاصله به خودتان حرف هاي مثبت بزنيد. به خودتان يادآوري كنيد كه همسرتان عاشق شماست، به شما وفادار است و برايتان احترام قائل است. فقط روي نقاط مثبت رابطه تان متمركز شويد و بابت اينكه جذاب و دوست داشتني هستيد خودتان را تحويل بگيريد.

به احساسات خود اقرار كنيد:

وقتي حسادتتان فوران مي كند، ممكن است وسوسه شويد تقصيرها را به گردن همسرتان بيندازيد، اما اين كار اوضاع را بدتر مي كند. اگر مسئوليت احساسات خود را بپذيريد و آنها را با همسرتان درميان بگذاريد، مي توانيد براي غلبه بر حسادت تان از او، به جاي دشمن يك هم پيمان بسازيد.

به دنبال اطمينان خاطر باشيد:

وقتي درباره ي حسادت تان روراست باشيد مي توانيد از همسرتان تضمين بخواهيد. اين يكي از قوي ترين راه هاي خفه كردن حسادت در نطفه است. بدون اينكه غرغر كنيد يا زور بگوييد از همسر خود بخواهيد تا آنجا كه ممكن است موجبات اطمينان خاطر شما را فراهم كند و كمك كند از شر آن محرك خلاص شويد و فراموشش كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب بهبود روابط زناشويي به زبان آدميزاد/ پائولا هال/ مترجم: ليلا رسولي/ناشر: هيرمند/ ص270