سالم باشیم

بهداشت و درمان

خانه/بهداشت و درمان

چه عواملي موجب بروز بواسير مي شود؟

5 چهار شنبه 31 شهريور 1395
عارضه هموروئيد كه به آن بواسير نيز گفته مي شود، در حقيقت گشاد شدن سياهرگ مقعد است

عارضه هموروئيد كه به آن بواسير نيز گفته مي شود، در حقيقت گشاد شدن سياهرگ مقعد است. اضافه وزن، حاملگي و سخت عبور كردن مدفوع از مقعد همگي مي توانند منجر به ابتلاي فرد به بواسير شوند. علايم اين عارضه بيرون زدن سياه رگ هاي ناحيه ي مقعد، احساس درد يا كشيدگي هنگام عبور مدفوع از مقعد، خارش، ترشح مخاط و خون ريزي هاي مقعدي را شامل شود. به محض مشاهده ي خون در مدفوع بهتر است به پزشك مراجعه شود تا از عارضه ي شديدتر روده جلوگيري شود. رعايت بهداشت نيز در اين موارد امري مهم است. پس از هربار قضاي حاجت خود را بشوييد و كاملا خشك كنيد.

سلولز: براي حجم دار و نرم شدن مدفوع و در نتيجه راحت تر عبور كردن آن از مقعد بايد از يك رژيم غذايي پرسلولز پيروي كنيم. علاوه بر اين، حركت مدفوع حجم دار نوعي ماساژ دستگاه گوارشي محسوب شده كه براي سلامت اين دستگاه لازم بوده و هم چنين كيفيت حركات دفع مدفوع را بهبود مي بخشد.

مايعات: نوشيدن مايعات و آب كافي در افراد مبتلا به اين عارضه امري ضروري است. اين كار باعث نرم شدن مدفوع شده و عمل دفع را آسان تر مي كند.

ويتامين c: مواد غذايي حاوي ويتامين c و فلاونويدها به برقراري چرخه ي دفع كمك كرده و از بروز اختلال هاي بيش تر در اين چرخه جلوگيري مي كند.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دارو درماني مؤثر/ اسكات واكر/ مترجم: دكتر امير هوشنگ زرگرزاده/ ناشر: چهارباغ/ ص: 346