سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

چه عواملي باعث سفيد شدن موها مي شود؟

5 پنج شنبه 10 دي 1394
رنگ مو و مطالب مربوط به آن موضوع جالب و پيچيده اي است و رنگ مو جدا از آن كه عامل زيبايي و جذابيت ظاهري است، محافظ و نگهبان سر در مقابل اشعه ماوراي بنفش هم به شمار مي رود.

رنگ مو و مطالب مربوط به آن موضوع جالب و پيچيده اي است و رنگ مو جدا از آن كه عامل زيبايي و جذابيت ظاهري است، محافظ و نگهبان سر در مقابل اشعه ماوراي بنفش هم به شمار مي رود. در پاياني ترين لايه پوست و در محل پايه و تكيه تار مو سلول هايي به نام ملانوسيت قرار دارند كه دايما تركيبي به نام ملانين را توليد مي كنند كه همين ملانين عامل رنگ داشتن تارموي رشد كرده است.

دلايل سفيد شدن مو:

در تعريف سفيد شدن موي انسان هاي سفيد پوست زودتر از بيست سالگي و افراد سياه پوست زودتر از سي سالگي را سفيد شدن زودرس مو مي گويند. البته حدود سني ذكر شده نسبت به عوامل تغذيه هاي ژنتيكي تغيير مي كند. از طرفي اگرچه سفيد شدن موها يكي از آشكار ترين نشانه هاي بالا رفتن سن است، اما هميشه سفيد شدن به علت بالا رفتن روزهاي زندگي نيست و در برخي افراد موها بسيار زود شروع به سفيد شدن مي كند، كه اين حالت زمينه ژنتيكي دارد و والدين اين افراد نيز معمولا دچار سفيدي زودرس مو مي باشند. برخي افراد تصور مي كنند، يك فشار عصبي شديد يا هول وهراس ناگهاني باعث مي شود موها ظرف مدت كوتاهي سفيد شود، اما ديدگاه هاي علمي چنين حالتي را تاييد نمي كنند. عواملي هم چون كمبود عناصر مختلف و ويتامين ب 12، بيماري هاي تيروئيد، مشكلات سيستم ايمني بدن، سيگار كشيدن، كم خوني، رژيم هاي سخت و طولاني مدت، عوامل ارثي، مشكلات عصبي دراز مدت، بيماري هاي خطرناك و افزايش چشم گير گلبول هاي سفيد خون باعث سفيدي زودهنگام و بيش از حد موها مي شود.

علايم سفيد شدن مو:

سفيد شدن موها با نمايان شدن رگه هايي از موهاي خاكستري در روي شقيقه ها خود را نمايان مي كند. اولين موي سفيد روي سر در شقيقه ها ظاهر مي شود و بعد از آن نوبت به تاج سر و بقيه نقاط پشتي سر مي رسد. هيچ رابطه اي بين طاسي سر و سفيد شدن آن نيست و تضميني وجود ندارد كه چون بسياري از موهاي شما ريخته است، موهاي باقي مانده سفيد نشود و يا بالعكس.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان3/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 143