سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

چه برسي به موهايمان بزنيم و چطور بزنيم؟

5 شنبه 9 آبان 1394
برس زدن جريان هوا را بهتر به موها مي رساند، پوست سر را نرم كرده و آب رساني و تغذيه ريشه هاي مو را آسان تر مي كند. بيشتر ما موهايمان را بسيار با عجله و سريع شانه مي كنيم اما واقعيت اين است كه برس زدن آرام و روزمره براي موها بسيار سودمند است.

برس زدن جريان هوا را بهتر به موها مي رساند، پوست سر را نرم كرده و آب رساني و تغذيه ريشه هاي مو را آسان تر مي كند.

برس زدن مو يكي از معمولي ترين و ابتدائي ترين كارهايي است كه توسط افراد انجام مي شود، اما آيا تا به حال به اين مسئله فكر كرده ايد كه ممكن است انتخاب نامناسب برسي كه به كار مي بريد، باعث ايجاد موخوره، ريزش مو و مشكلات ديگرتان شده باشد؟ آيا برس سرتان را با دقت و آگاهي انتخاب كرده ايد يا مي دانيد كه چه نوع برسي براي موهايتان مناسب تر است؟

بيشتر ما موهايمان را بسيار با عجله و سريع شانه مي كنيم (البته اگر وقت كنيم كه آن ها را شانه كنيم) اما واقعيت اين است كه برس زدن آرام و روزمره براي موها بسيار سودمند است.

اين كار باعث مي شود روغن هاي طبيعي موجود بر سطح موها گسترش يابند و مو را تغذيه كنند، ضمن آنكه موها پس از آن، درخشنگي خاصي مي يابند. همچنين برس زدن باعث تحريك جزئيات بر سطح پوست سر شده و انواع آلودگي و سلول هاي مرده را مي زدايد.

نكته مهمي كه بايد به آن توجه داشته باشيد اين است كه با موي خود به ملايمت رفتار كنيد. غلاف اطراف هر تار مو به سمت پائين رشد مي‌كند.

موهايتان را پيش از شست وشو با شامپو برس كنيد تا خوب از هم جدا شوند.

وقتي كه مو خيس است شكننده تر است، بنابراين از خشك كردن خشن مو با حوله و شانه زدن و برس كشيدن سفت و سخت بايد جدا خودداري كنيد.

برس زدن بايد دو بار در روز (صبح و شب) و هر بار دست كم يك دقيقه انجام شود.

براي از هم جدا كردن موها، ابتدا شانه را روي نقاطي كه گره‌هاي احتمالي وجود دارد بگذاريد‌ و گره‌ها را باز كنيد. موها را نكشيد و به تدريج دسته هايي از مويتان را شانه كنيد.

بهترين راه برس زدن موها اين است كه سر به طرف پايين باشد و از پشت گردن به طرف پيشاني موها برس شوند و سپس از كناره ها به طرف بالاي سر اين كار را ادامه دهيد و در انتها با بُرس كردن از پيشاني به طرف پشت سر كار را خاتمه دهيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب فرهنگ زيبايي و درماني پوست و مو/ مهدي ضيايي/ ناشر: عصر جوان/ ص110