سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

چه بخوريم تا قلبي سالم داشته باشيم؟

5 سه شنبه 26 مرداد 1395
اگر بخواهيم بدن سالمي داشته باشيم بايد اول از همه قلبمان مثل ساعت كار كند. با تغذيه سالم و سبك صحيح زندگي مي‌توانيم جلوي 80 درصد از بيماري‌هاي قلبي را بگيريم.

اگر بخواهيم بدن سالمي داشته باشيم بايد اول از همه قلبمان مثل ساعت كار كند.
با تغذيه سالم و سبك صحيح زندگي مي‌توانيم جلوي 80 درصد از بيماري‌هاي قلبي را بگيريم.

متهم رديف اول مشكلات قلبي چربي‌ها هستند. البته از سوي ديگر، چربي‌ها از مهم‌ترين منابع تأمين انرژي بدن به شمار مي‌روند كه براي عملكرد بدن هم ضروري هستند. به‌طور كلي چند گروه چربي داريم كه بنا به عملكردي كه در بدن انجام مي‌دهند مفيد و مضر شمرده مي‌شوند.

روغن‌هاي حيواني، گوشت گاو و گوسفند، انواع لبنيات مانند كره، سرشير، خامه و پنير پرچرب همگي از جمله روغن‌ها و چربي‌هايي هستند كه بايد تا جايي كه مي‌توانيد از غذاي خود حذف كنيد و يا به حداقل برسانيد و از انواع كم چرب آن استفاده كنيد.

بهتر است حتي‌الامكان به جاي سرخ كردن غذاها از كباب كردن، آب پز كردن و پختن استفاده كنيد.

كره چه گياهي باشد و چه حيواني حاوي چربي‌هاي اشباعي است كه براي قلب ضرر دارد ولي نوع گياهي آن به دليل نداشتن چربي‌هاي ترانس نسبت به نوع حيواني بهتر است ولي مقدار مصرف آن كم باشد. اما به ياد داشته باشيد كه همه روغن‌ها به صرف روغن بودنشان خاصيت چاق‌كنندگي دارند چون چربي‌هاي غيراشباع دارند.

يكي از راه‌هايي كه مي‌توانيد براي كاهش كلسترول خون و كاهش خطر بيماري‌هاي قلبي انجام دهيد، كاهش مصرف چربي‌ها و جايگزين كردن آنها با مواد نشاسته‌اي است كه هم چربي كم‌تري دارند و هم انرژي بدن را تأمين مي‌كنند. انواع نان‌ها كه بهترين آنها نان سنگك و نان جوي سبوس‌دار است، ماكاروني، سيب زميني، برنج و انواع غلات و جو بهترين جايگزين‌ها هستند. البته نبايد در مصرف اين مواد هم زياده روي كنيد.

سيراب شيردان و دل و جگر و قلوه گوسفند هم طرفداران خاص خودش را دارد ولي حواستان باشد، اين مواد غذايي سرشار از چربي و كلسترول هستند. البته چربي آنها همانند گوشت قرمز است ولي كلسترول بسيار بالايي دارند و مصرف آن‌ها توصيه نمي‌شود و حداقل در صورت مصرف، به مقدار كم و در فواصل طولاني مصرف كنيد.

نمك جزو مواد طعم‌دهنده‌اي است كه مضرات آن بيشتر از فوايد آن است و مصرف زياد آن باعث بالا رفتن فشار خون بخصوص در سالمندان مي‌شود. پس تا مي‌توانيد از مصرف آن خودداري كنيد.

بيشتر ميوه‌ها و سبزيجات مواد كم چربي هستند كه سرشار از فيبرند و با آنتي اكسيداني كه دارند نقش مهمي در پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي ايفا مي‌كنند.

نكته: در ميان گوشت‌ها پزشكان هميشه گوشت سفيد مرغ و ماهي را بيشتر توصيه مي‌كنند.

 

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:202