سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

چند نمونه گياه ضدپيري

5 سه شنبه 26 مرداد 1395
بعضي از خواص آلو مربوط به فيبر آن است. فيبرها سرعت جذب مواد مغذي، به‌ خصوص قندها را كاهش و ميزان حساسيت انسولين را افزايش مي‌دهند؛ به همين دليل آلو باعث كاهش نسبي قند خون مي‌شود

آلـو

داروشناختي و اثرات مهم
بعضي از خواص آلو مربوط به فيبر آن است. فيبرها سرعت جذب مواد مغذي، به‌ خصوص قندها را كاهش و ميزان حساسيت انسولين را افزايش مي‌دهند؛ به همين دليل آلو باعث كاهش نسبي قند خون مي‌شود. از طرفي، فيبرها توسط باكتري‌هاي روده بزرگ تخمير شده و حجم مدفوع زياد مي‌شود و مواد سريع‌تر دفع مي‌گردند.آلو همچنين حاوي مشتقاتي از «هيدروكسي فنيلياتين» است كه باعث تحريك عضلات روده بزرگ شده و به حركت و سرعت دفع مدفوع كمك مي‌كند. سوربيتول موجود در آلو كه خاصيت ملين دارد، باعث مسهل بودن آلو مي‌شود.
يكي ديگر از اثرات آلو، افزايش جذب آهن در بدن است كه آن را مربوط به ويتامين C موجود در آلو مي‌دانند. ويتامين C همچنين به افزايش مقاومت و ايمني بدن كمك مي‌كند و به‌خصوص در فصول سرد براي مقاومت در برابر سرماخوردگي و ابتلا به آنفلوآنزا مفيد است.
خاصيت ضد سرطان آلو به دليل وجود تركيبات آنتي‌اكسيدان، از جمله فلاونوئيدها، آنتوسيانين‌ها، ويتامين C و تركيبات فنلي، ثابت شده است.
آلو به دليل داشتن فيبر، پتاسيم و مقدار كمي سديم، مي‌تواندبه طور نسبي قند و فشار خون را كاهش دهد.
يكي ديگر از خواص آلو جلوگيري از كم‌خوني است. آلو حاوي تركيبات آهن بوده و آلوي خشك منبع مناسب «آهن گياهي» است؛ همچنين به دليل داشتن ويتامين C، در جذب بيشتر آهن به بدن كمك مي‌كند.

مهم‌ترين اثرات گزارش‌شده
ضدپيري، آنتي‌اكسيدان، ضدتب، ضدويروس، ملين، مسهل، قابض، هضم‌كننده غذا، صفراآور و داراي خاصيت استروژني.

احتياط
با توجه به اينكه آلوي تازه و به‌خصوص خشك، حاوي اگزالات‌هاست، مصرف زياد آن در افرادي كه مشكلات كليه و كيسه صفرا دارند، توصيه نمي‌شود. همچنين با توجه به اينكه آلو داراي طبيعت سرد مي‌باشد، افراد سردمزاج بايد در مصرف آن اعتدال را رعايت كنند.

 

توت سفيد

موارد استفاده توت
برگ توت سفيد غذاي خوبي براي كرم ابريشم و حيواناتي نظير گاو و گوسفند است. همچنين، به صورت خشك به عنوان علوفه براي فصول خشك مصرف مي‌شود. ميوه توت در بعضي كشورها در طب سنتي چين براي رفع يبوست استفاده مي‌شود و خشك‌شده آن (توت خشك) براي افراد ديابتي مناسب است.
در بررسي‌هاي آزمايشگاهي، برگ توت باعث كاهش قند خون در حيوانات آزمايشگاهي شده و در تحقيقات ديگري، چربي خون را پايين آورده است.

مهم‌ترين اثرات گزارش‌شده
ضد درد، ضد پيري، ضد باكتري، ضد التهاب، آنتي‌اكسيدان، ضد تب، خنثي‌كننده راديكال‌هاي آزاد، ضد سرطان خون، ضد اسپاسم، معرق، ادرارآور، كاهش‌دهنده قند خون، پايين‌آورنده فشار خون، ملين، خلط‌آور، قارچ‌كش، مسهل، شيرافزا، مسكن و كرم‌كش.

طريقه و ميزان مصرف
مخلوط ۶ تا ۱۲ گرم ريشه، ۳ تا ۱۲ گرم برگ و ۳۰ تا ۶۰ گرم شاخه را به صورت جوشانده يا عصاره مي‌توان استفاده كرد. ميوه، ۹ تا ۱۵ گرم و شربت ۲ تا ۴ ميلي‌ليتر در روز مي‌تواند مصرف شود.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دارو درماني مؤثر/ اسكات واكر/ مترجم: دكتر امير هوشنگ زرگرزاده/ ناشر: چهارباغ/ ص: 198