سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

چطور سالم پير شويم؟

5 شنبه 12 دي 1394
هيچ جادويي در سالم و سرزنده پير شدن در كار نيست. يهترين روش براي حفظ سلامت در هر سني، داشتن عادت هاي صحت مزاج و پايبند بودن به آن است.

هيچ جادويي در سالم و سرزنده پير شدن در كار نيست. بهترين روش براي حفظ سلامت در هر سني، داشتن عادت هاي صحت مزاج و پايبند بودن به آن است.

فعاليت بدني داشته باشيد:

مهم ترين كار براي حفظ سلامت هنگام پيري، داشتن تناسب اندام است. فعاليتي را كه از آن لذت مي بريد به طور مرتب انجام دهيد، مانند پياده روي، شنا يا حركات ورزشي. بسياري از فعاليت هاي روزمره مانند باغباني و انجام كارهاي منزل ضربان قلب را بالا مي برد و اگر به طور مرتب انجام گردد قلب و ريه را سالم نگه مي دارد، عضلات را تقويت مي كند و انعطاف پذيري را بهبود مي بخشد.

تغذيه مناسب داشته باشيد:

آنچه ميل مي كنيد بر بسياري از جنبه هاي سلامت تاثير مي گذارد. برنامه غذايي نقش مهمي در موارد زير ايفا مي كند:

  • تامين نيازهاي غذايي بدن
  • حفظ وزن سالم
  • پيشگيري از مسائلي مانند يبوست،بيماري قلبي، ديابت و بعضي سرطان ها
  • درمان بيماري هايي مانند ديابت و فشارخون بالا

حفظ وزن سالم بدن:

وزن سالم يعني چي؟ بدن سالم به شكل و اندازه هاي مختلف است. اگر فكر مي كنيد وزنتان شما را در معرض خطر مشكلات بهداشتي قرار مي دهد، با متخصص بهداشت مشورت كنيد تا از طرق مختلف كنترل وزن را بياموزيد.

دخانيات مصرف نكنيد:

علاوه بر انجام تمرين هاي منظم ورزشي و پيروي از يك برنامه غذايي سالم، عدم مصرف دخانيات يكي از مهم ترين كارها براي بهبود سلامت شما و اطرافيان است. استعمال دخانيات توسط شما ديگران را نيز در معرض خطر قرار مي دهد.

مشروبات الكلي و داروهاي مخدر:

مصرف مشروبات الكلي و داروهاي مخدر مشكلاتي در بدن ايجاد مي كند. مشروبات الكلي خطر صدمات و آسيب هاي وارده بر اثر تضعيف هشيار ذهني، قدرت تشخيص، حافظه و هماهنگي جسمي را افزايش مي دهد. مشروبات الكلي خطر ابتلا به بسياري از بيماري ها مانند بيماري كبدي، فشارخون بالا و بعضي سرطان ها را افزايش مي دهد. الكل به روابط و شغل خدشه وارد مي سازد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي بهداشت خانواده/ دونالد كمپر/ مترجم: معصومه صابرمقدم/ ناشر: اطلاعات/ ص 34