سالم باشیم

بهداشت و درمان

خانه/بهداشت و درمان

چطور روغن ضدچروك تهيه كنيم؟

5 سه شنبه 23 شهريور 1395
لازم است بدانيد كه مصرف مواد پروتئيني كافي و غذاهاي ويتامين دار به بهبود پوست و جوان كردن آن كمك مؤثري مي كند

روغن ضدچين و چروك

تركيب:

روغن جوانه گندم 30ميلي ليتر- روغن هسته زردآلو 30ميلي ليتر- روغن بادام 30ميلي ليتر

طرز استفاده:

روغن هاي مذكور را در يك بطري كوچك ريخته، دهانه آن را به خوبي ببنديد و به شدت تكان دهيد تا كاملا مخلوط شوند. مخلوط روغن هاي مذكور را مي توان هر روز به پلك ها، اطراف دهان و چشم و پوست ناحيه گردن ماليد و به ملايمت كمي مالش داد. ضمنا در هر نقطه از پوست صورت كه چين هاي كوچك يا خط هاي باريك در شرف ايجاد شدن است مي توان آن را ماليد. اين عمل بهتر است همواره در هنگام شب، قبل از خوابيدن انجام گيرد.

لازم است بدانيد كه مصرف مواد پروتئيني كافي و غذاهاي ويتامين دار به بهبود پوست و جوان كردن آن كمك مؤثري مي كند.

 

روغن ضدخراش و شكاف لب

به منظور رفع شكاف و خراش لب ها مي توانيد روغن تركيبي زير را به آساني تهيه كرده و با استفاده از آن از تاثير سرما، باد و گرماي خورشيد به پوست لب جلوگيري به عمل آوريد.

مواد لازم براي تركيب:

موم سفيد 15گرم، بوردو كاكائو 15گرم، لانولين 15گرم، روغن هسته زردآلو 15ميلي ليتر، روغن جوانه گندم 15ميلي ليتر

طرز استفاده: موم و روغن ها را در يك ظرف كوچك ريخته و آن را در داخل ظرف بزرگ تر و محتوي آب جوش قرار مي دهند. گرماي آب جوش ظرف بزرگ، باعث ذوب شدن موم و روغن ها مي شود كه در اين هنگام مخلوط رار بايد با يك قاشق چيني يا ميله شيشه اي تا مواد مذكور ضمن حرارت ديدن، به خوبي مخلوط شوند. پس از انجام اين كار، ظرف را از گرما دور مي نمايند تا مخلوط محتوي ظرف كوچك تر، به تدريج ضمن به هم زدن مداوم سرد شود. پس از سرد شدن، هنگامي كه گرماي مخلوط را به خوبي به هم مي زنند تا اسانس به طور يكنواخت در همه قسمت ها نفوذ كند. مخلوط حاصل را بعدا در يك ظرف دهانه دار شيشه اي يا چيني وارد كرده و دهانه ظرف را مي بندند و در محلي مناسب با گرماي كم نگهداري مي كنند. بايد توجه داشت كه پوست لب ها در مقابل گرماي خورشيد، سرما و باد آسيب مي بيند و ترك و شكاف پيدا مي كند. استفاده از مخلوط روغن مذكور، از پيدايش اين ناراحتي ها جلوگيري مي كند و به علاوه لب ها را هميشه نرم نگه مي دارد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب ماسك هاي زيبايي پوست، صورت، مو/ كاظم كياني/ ناشر: زرقلم/ 326