سالم باشیم

سلامت پوست

خانه/سلامت پوست

چروك هاي صورت خود را محو كنيد

5 چهار شنبه 2 دي 1394
برخي از ما اخم مي‌كنيم، برخي به هنگام شادي چشم‌ها را به هم مي‌فشريم، برخي عضلات صورت را منقبض مي‌كنيم و همه اينها تاثير زيادي در بروز چين و چروك در پوست صورت دارد.

در طبيعت گياهان دارويي، دانه‌هاي روغني و ميوه‌هاي متنوعي وجود دارد كه تأثير خواص درماني و شفابخش آنها در درمان و پيشگيري از ابتلا به بيماري‌ها و عارضه‌هاي پوستي نه تنها بر درمانگران طب سنتي در سراسر جهان، بلكه براي متخصصان پوست و پزشكان طب مدرن نيز آشكار شده است.

به گونه‌اي كه امروز بسياري از داروسازان در طب مدرن از گياهان دارويي، دانه‌هاي روغني و مواد معدني براي تهيه انواع كرم‌ها، لوسيون‌ها و مواد بهداشتي و آرايشي استفاده مي‌كنند. اگر چه استفاده از اين مواد بهداشتي و آرايشي با منشأ گياهي در مقايسه با محصولات شيميايي مفيدتر است اما درمانگران طب سنتي همچنان نسخه‌هاي طبيعي خود را كه از تركيب موادطبيعي و گياهان دارويي تهيه مي‌شود به مراجعه‌ كنندگان خود توصيه مي‌كند. آنچه مي‌خوانيد طبيعي‌ترين نسخه‌هاي عطارباشي براي پيشگيري از بروز چين و چروك است.

در كمتر از يك ساعت چروك ها را محو كنيد

اگر به يك مهماني دعوت شده‌ايد و مي‌خواهيد در كوتاه‌ترين زمان ممكن چين و چروك‌هاي سطحي پوستتان را برطرف كنيد، پيشنهاد مي‌كنيم به توصيه عطارباشي عمل كنيد و از ماسك گليسرين و مغز خيار براي برطرف كردن چين‌ها بهره بگيريد. استفاده از اين ماسك به مدت ۷ روز علاوه بر تقويت سلول‌هاي پوستي و آب رساني مناسب به برطرف شدن خشكي پوست و چين و چروك‌هاي ايجاد شده در سطح پوست كمك مي‌كند. اين شيوه ساده‌ترين، كاربردي‌ترين و يكي از اورژانسي‌ترين شيوه‌هاي درمان چروك پوست و پيشگيري از پيري زودرس پوست است. براي استفاده از اين ماسك كافي است يك خيار متوسط را بدون پوست رنده كنيد و آن را با يك قاشق غذاخوري روغن گليسيرين تركيب كرده و به مدت ۲۰ دقيقه هر شب روي پوست خود قرار دهيد. استفاده از اين ماسك يك هفته پيش از مهماني و مراسم عروسي به شما كمك مي‌كند تا پوستي با نشاط و بدون چروك داشته باشيد.

سلول ها و بافت هاي خشك را ترميم كنيد

اگر فرد اخمالويي هستيد يا زياد مي‌خنديد حتما خط اخم‌ يا لبخندتان روي پيشاني يا اطراف لب‌ها و چشم ظاهر شده است. برخي از ما اخم مي‌كنيم، برخي به هنگام شادي چشم‌ها را به هم مي‌فشريم، برخي عضلات صورت را منقبض مي‌كنيم و همه اين ها تأثير زيادي در بروز چين و چروك در پوست صورت دارد. به اعتقاد درمانگران سنتي يكي از بهترين شيوه‌هاي مبارزه با بروز چين و چروك‌هاي ناشي از شادي و غم در زندگي استفاده از حمام‌هاي گياهي است. اين حمام ها با تأثير گذاشتن بر اعصاب بدن و ريلكس كردن آنها و همين طور با آبرساني دقيق به سلول‌هاي پوست كمك مي‌كنند تا از ميزان آسيب وارد شده به سلول‌هاي پوستي به مرور كم شود. از اين رو درمانگران طب سنتي حمام كردن با عصاره يا اسانس گياهان دارويي مانند عصاره گل رز، عصاره اسطوخودوس، عصاره بادام شيرين، عصاره گل پامچال و عصاره ليمو يا روغن آواكادو را يك بار در هفته و به مدت ۳۰ دقيقه به مراجعان خود توصيه مي‌كنند. اين حمام موجب ترميم بافت‌هاي خشك و سلول‌هاي آسيب‌ديده مي‌شود.

از معجزه روغن‌ درماني غافل نشويد

ماساژ صورت و عضلات اطراف چشم، پيشاني و دهان از جمله كاربردي‌ترين شيوه‌هاي پيشگيري از ابتلا به چروك پوست است. در صورتي كه خانم‌هاي جوان از سنين ۲۵-۲۶ سالگي ماساژ شبانه صورت را به شيوه صحيح و به صورت مداوم داشته باشند، مي‌توانند از بروز چين و چروك در صورت خود تا پايان مراحل ميانسالي و اواخر دهه ۵۰ اميدوار باشند. استفاده از روغن ماهي به عنوان روغن ماساژ براي اين منظور يكي از مناسب‌ترين شيوه‌هاي درماني است كه توسط بسياري از درمانگران طب سنتي چين به آن توصيه شده است. براي اين منظور كافي است با مقدار اندكي از روغن ماهي سرانگشتان دست خود را آغشته كرده و عضلات صورت كنار لب‌ها، عضلات گونه، ابروها و اطراف چشم‌ها را به آرامي ماساژ دهيد. بهتر است براي ارائه ماساژي دقيق و مناسب به عضلات صورتتان از مشاور يا كتاب‌هايي كه در اين زمينه منتشر شده كمك بگيريد.

هر روز بخور درماني كنيد

درمانگران شيوه‌هاي طبيعي درمان در مكتب آيورودا و چين، بخوردرماني را بهترين شيوه براي آبرساني و تقويت سلول‌هاي پوستي مي‌شناسند. در اين شيوه احتياجي به اضافه كردن هيچ گياه دارويي و ماده طبيعي وجود ندارد. بخار آب به تنهايي براي افزايش ميزان رطوبت، درمان چروك‌هاي سطحي و ايجاد لطافت پوست مؤثر است. در اين حالت تنها كافي است هفته‌اي دو تا ۳ بار از بخار آب براي آبرساني به سطح پوست و پاكسازي آلودگي‌ها و سلول‌هاي مرده پوست اقدام كنيد. تنها بايد مراقب باشيد كه به هنگام استفاده از اين روش فاصله مناسب را با ظرف بخور حفظ كنيد تا بخار آب پوست صورتتان را نسوزاند.

نكته مهم

آبرساني و تغذيه مناسب سلول‌هاي پوست به مرور زمان موجب افزايش مقاومت اين سلول‌ها در مقابل پيري زودرس پوست مي‌شود.

با اين عرق گياهي، لوسيون ضد چروك بسازيد

يكي ديگر از نسخه هاي طبيعي و گياهي درمان چروك پوست و پيشگيري از بروز چروك‌هاي بيشتر در سطح پوست استفاده از مخلوطي رنده پوست خيار و گلاب است. بهترين شيوه براي تهيه اين ماسك اين است كه پوست خيار را به كمك رنده ريزريز كنيد و آن را به مدت ۳۰ دقيقه درون گلاب مرغوب خيس كنيد. سپس پوست خيار خيس شده در گلاب را به مدت ۲۰ دقيقه روي پوست صورتتان ماسك كنيد. استفاده از اين ماسك به صورت روزانه تأثير زيادي در افزايش آبرساني و برطرف شدن زبري پوست‌هاي خشك دارد. آبرساني و تغذيه مناسب سلول‌هاي پوست به مرور زمان موجب افزايش مقاومت اين سلول‌ها در مقابل پيري زودرس پوست مي‌شود.

با زبري‌ هاي پوست خداحافظي كنيد

اگر با سرد شدن هوا به مرور با خشكي و زبري پوست‌ روبه‌رو شده‌ايد كرم تهيه شده از نشاسته و شير را از دست ندهيد. با يك بار تجربه اين كرم خانگي مي‌توانيد كل پاييز و زمستان از شر زبري و خشكي پوست در امان باشيد. براي تهيه اين كرم طبيعي كه از آن با عنوان خمير نشاسته نيز ياد مي‌شود، لازم است نصف قاشق غذاخوري نشاسته پودر شده را با يك فنجان شير تازه پرچرب تركيب كنيد تا خميري نرم و لطيف از آن به دست آيد. سپس اين خمير را روي پوست صورت خود ماسك كرده و اجازه دهيد به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقيقه روي پوستتان بماند. پس از اين مدت پوست را با آب نيمه ولرم بشوييد و شاهد تأثيرات معجزه‌آساي اين ماسك طبيعي باشيد.

اسفناج درماني به سبك بوعلي‌سينا

ماساژ صورت با اسفناج تأثير زيادي در فرم‌گيري عضلات صورت و آبرساني و تغذيه سلول‌هاي پوستي دارد. اين ماسك از آن جهت كه با برگ‌هاي تازه اسفناج و شير تازه پرچرب تهيه مي‌شود علاوه بر آبرساني به سلول‌هاي پوست به افزايش نشاط و شادابي آنها نيز كمك كرده و پوستي با نشاط و جوان به خانم‌ها هديه مي‌كند. براي تهيه اين ماسك كافي است ۲ برگ اسفناج بزرگ و تازه را در نصف ليوان شير جوشيده و داغ بريزيد و آن را به مدت ۵ دقيقه روي حرارت ملايم قرار دهيد. اين كار موجب مي‌شود تا برگ‌ها نرم و لطيف شود. بعد از اين مدت برگ‌ها را از شير خارج كرده و آنها را به كمك قاشق يا هاونگ به صورت خمير درآوريد و روي صورتتان ماسك كنيد. اجازه دهيد اين تركيب ۲۰ دقيقه تا نيم ساعت روي صورتتان بماند. سپس آن را با كمك آب نيمه ولرم بشوييد.

مي‌توانيد از روش ديگري نيز براي تهيه اين ماسك استفاده كنيد و به جاي تهيه ماسك اسفناج از شير، از ماست استفاده كنيد. اسفناج را ابتدا بخارپز كنيد و سپس آن را با گوشت‌كوب چوبي خوب بكوبيد و اجازه دهيد اسفناج خنك شود. بعد از اين مرحله ۲ تا ۳ قاشق غذاخوري ماست پرچرب به آن اضافه كنيد و اين مخلوط را خوب هم بزنيد. اين تركيب براي آبرساني به پوست افرادي كه دچار چربي پوست هستند و زياد جوش مي‌زنند توصيه نمي‌شود. اين گروه بهتر است از شير كم‌چرب براي اسفناج درماني استفاده كنند.

 

منبع: زيباشو دات كام