سالم باشیم

آرایشی

خانه/آرایشی

چرا سرب موجود در لوازم آرايشي خطرناك است

5 دوشنبه 27 مهر 1394
بيشتر خانم ها لوازم آرايش را دوست دارند و بر اين باورند به كمك محصولات آرايشي زيباتر مي شوند، ولي اگر به شما بگوييم با استفاده از لوازم آرايش نه تنها زشت تر مي شويد، بلكه عمرتان هم كم مي شود، باور مي كنيد؟

بيشتر خانم ها لوازم آرايش را دوست دارند و بر اين باورند به كمك محصولات آرايشي زيباتر مي شوند، ولي اگر به شما بگوييم با استفاده از لوازم آرايش نه تنها زشت تر مي شويد، بلكه عمرتان هم كم مي شود، باور مي كنيد؟
بله اين موضوع حقيقت دارد. گروهي از محققان فرانسوي با بررسي اثر مواد شيميايي و رنگ هاي موجود در لوازم آرايش دريافته اند بسياري از محصولات آرايشي به لحاظ داشتن بيش از ۴۰ درصد تركيبات سمي براي سلامت مضر است و علاوه بر اين كه مي تواند باعث تيرگي پوست، بروز لكه هاي قهوه اي و چين و چروك در نواحي چشم و دهان شوند، بلكه احتمال بروز سرطان را هم افزايش مي دهند.
البته بدون شك شما نمي توانيد ميزان سموم موجود در لوازم آرايش تان را حدس بزنيد، اما روش آزمايش جنس رژلب تقريبا براي همه خانم ها آشناست؛ براي اين كار بايد رژلب را روي مچ يا پشت دست بماليد و بعد قطعه اي از جنس طلا يا نقره (اصل) روي آن بكشيد.
حالا چند دقيقه صبر كنيد تا آزمايش شما كامل شود. اگر رنگ رژ تغيير كرد و تيره تر شد، مشخص مي شود حاوي سرب است و بايد بي خيالش شويد.
شايد بپرسيد چرا سرب خطرناك است؟ در يك كلام بايد گفت اين ماده شيميايي علاوه بر اين كه باعث سقط يا بروز مشكلات ژنتيكي جنين مي شود، بلكه مي تواند زمينه بروز انواع سرطان را فراهم كند و حتما مي دانيد سرطان از بيماري هايي است كه مي تواند مرگ زودرس را رقم بزند.
بايد بدانيد ريمل و خط چشم دشمنان شماره يك سلامت شما محسوب مي شوند، زيرا در تركيب بسياري از آنها جيوه و قطران زغال سنگ به كار رفته كه اولي مسموم كننده سيستم اعصاب و دومي سرطان زاست البته اين كه بگوييم مصرف روزانه محصولات آرايشي سلامت ما را به خطر مي اندازد و نبايد از آنها استفاده كرد، تنها پاك كردن صورت مساله است، چرا كه بسياري از خانم ها راضي به انجام چنين كاري نيستند، اما مي توان با رعايت نكاتي آسيب ناشي از مصرف مداوم محصولات آرايشي را كاهش و به تبع آن طول عمر را افزايش داد.
مثلا مي توان به جاي استفاده از ده ها محصول آرايشي در طول روز از لوازم آرايش محدودتري استفاده كرد و تنها با استفاده از يك كرم ضدآفتاب رنگي، پوست را يكنواخت كرد و به كمك مقدار كمي ريمل، يك رژگونه كمرنگ و برق لب چهره زيبايي را رقم زد و استفاده از لوازم آرايش بيشتر را به مهماني ها موكول كرد.

در عين حال، هر شب قبل از خواب بايد به كمك شيرپاك كن هاي مناسب و استاندارد آرايش را از روي صورت پاك كنيد و در مرحله بعدي با استفاده از صابون هاي حاوي مواد مرطوب كننده صورت تان را بشوييد و پس از خشك كردن از يك كرم مرطوب كننده مناسب استفاده كنيد تا پوست فرصت تنفس و تغذيه را پيدا كند.
همچنين هنگام خريد محصولات آرايشي ـ بهداشتي حتما از استاندارد و غيرتقلبي بودن آنها مطمئن شويد و به برچسب وزارت بهداشت روي آنها توجه كنيد.

 

منبع: بيتوته