سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

پيشگيري و درمان مشكلات پوستي دوران بارداري

5 سه شنبه 15 دي 1394
جهت درمان و يا پيشگيري از پيدايش خطوط كشش پوستي، در هنگام بارداري كرم هاي مختلفي وجود دارد كه مي توان از برخي از آن ها كه سنديت علمي بيشتري دارند، استفاده كنيد

به علت قرمزي هايي كه در پوست مناطق باز و در معرض آفتاب بدن مانند صورت ايجاد مي شود و هم چنين جهت جلوگيري از افزايش ملاسما در اثر آفتاب، بهتر است در زمان بارداري از ضدآفتاب مناسب پوست خانم هاي حامله استفاده كنيد. اين ضدآفتاب بايد عطر و مواد افزودني كم تري داشته باشد، به عنوان مثال، استفاده از كرم هاي ضد آفتاب مخصوص بچه ها در اين زمان مناسب تر است.

چنانچه مبتلا به ملاسما(لك صورت) شديد، در دوران بارداري بهتر است از كرم هاي دارويي ضدلك استفاده نكنيد. اما پس از زايمان در صورتي كه اين نوع لكه ها خود به خود از بين نرفت، مي توانيد از كرم هاي ضدلك و يا لايه بردار تحت نظر متخصص استفاده كنيد.

جهت درمان و يا پيشگيري از پيدايش خطوط كشش پوستي، در هنگام بارداري كرم هاي مختلفي وجود دارد كه مي توان از برخي از آن ها كه سنديت علمي بيشتري دارند، استفاده كنيد. اما بايد به خاطر داشته باشيد كه اين ضايعات، تنها با داروهاي موضعي كمي بهبود داشته و به طور كامل نيز نمي توانيد از بروز آن ها در هنگام بارداري جلوگيري كنيد. روش هايي مانند ليزر و ميكرودرم ابريژن نيز تا حدودي به درمان اين ضايعات مي تواند كمك كند كه البته بايد هر دو اين اعمال تنها توسط پزشك متخصص انجام گيرد.

در دوران بارداري از استفاده از مواد زيبايي كه مي تواند در موها ايجاد شكنندگي و خشكي بيش از حد نمايد، خودداري كنيد و همچنين، از سشوار كشيدن هاي حرفه اي، فركردن و رنگ نمودن مو پرهيز كنيد. به طور كلي بهتر است در زمان حاملگي از تحريك پوست و مو با مواد محرك كه اكثرا به عنوان آرايشي استفاده مي شود، خودداري كنيد تا دوران با كم ترين اثرات مضر بر پوست ومو طي شود.

جهت درمان خارش بارداري مي توانيد تحت نظر پزشك از داروهاي موضعي ضدخارش بي ضرر مانند كالامين استفاده كنيد. درصورت شديد بودن خارش مي توان با صلاح ديد متخصص زنان و زايمان از داروهاي خوراكي ضدخارش مانند آنتي هيستامين هايي مانند كلرفنيرامين و يا ديفن هيدرامين نيز استفاده كنيد. اما به هر حال بايد اين نكته را در نظر داشته باشيد كه به علت حاملگي نمي توانيد از خيلي از داروهاي خوراكي استفاده كنيد و بهتر است تاحدودي اين حالت و خارش ناشي از آن را تحمل كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان 1/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 119