سالم باشیم

پوکی استخوان

خانه/پوکی استخوان

پوكي استخوان فقط زنان را مبتلا نمي سازد

5 چهار شنبه 19 خرداد 1395
گرچه پوكي استخوان و شكستگي آنها در زنان بيشتر است، ولي مردان نيز در اين باره ريسك ابتلاء به آن را دارند.

گرچه پوكي استخوان و شكستگي آنها در زنان بيشتر است، ولي مردان نيز در اين باره ريسك ابتلاء به آن را دارند. در حقيقت، پوكي استخوان در مردان جدي تر است. با عدم توجه به بهداشت عمومي يك ميليون و نيم از مردان مبتلا به پوكي استخوان مي باشند و بيش از 3و نيم ميليون نفر از آنان در ريسك ابتلا به ان قرار دارند. مردان معمولا داراي استخوان هاي قوي تري نسبت به زنان هستند، اما در سن 65 سالگي اغلب مردان در مقايسه با زنان به ميزان مشابهي به كاهش تراكم استخوان مبتلا مي باشند.

سن مهم ترين عامل ريسك در ابتلا به پوكي استخوان در مردان است. درحالي كه مردان در ميانسالي يكدفعه مانند زنان به كاهش تراكم استخوان مبتلا نمي شوند، ولي ميزان نرم شدن استخوان ها جبران آن را مي نمايد. در حقيقت هرچه مرد بيشتر عمر كند، شانس ابتلا به شكستگي استخوان در آنان بيشتر مي شود. پس از 80 سالگي، از هر 4مرد يكي به شكستگي استخوان لگن، و از هر 7مرد يكي در مدت زندگي به شكستگي استخوان هاي ستون فقرات مبتلا مي شوند.

فراموش نشود كه با بالا رفتن سن مقدار كمي از تراكم استخوان و نازك شدن آن ها طبيعي است، ولي در پوكي استخوان قسمت زيادي از استخون ها از دست مي رود و استخوان ها را به اندازه اي ظريف مي كند كه شكستگي آنها را ممكن مي سازد.

عوامل زيادي شانس ابتلا به پوكي استخوان در مردها را افزايش مي دهد، از قبيل بيماري هاي ريوي مانند انفولانزا و برونشيت مزمن، ميزان كاهش هورمون تستسترون، سيگار كشيدن، نوشيدن مواد الكلي زياد، سرطان پروستات و درمان آن، و بعضي از داروها، مانند كورتون مي توانند مردان را در سال هاي پايين تر عمر به پوكي استخوان مبتلا سازند. مانند هورمون استروژن در زنان، تستسترون در مردان نيز نقش مهمي در حمايت از استخوان ها دارد. در مردان مسن، معمولا ميزان تستسترون پايين مي آيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري و درمان پوكي استخوان/ دكتر هريس ماكميان/ مترجم: دكتر فروغ شفيعي/ناشر: عبادي فر/ص: 8