سالم باشیم

پنير و اسفناج قالبي

5 سه شنبه 16 شهريور 1395
دم برگ هاي اسنفاج را جدا كنيد و برگ هاي را زير آب بشوييد. برگ ها را درحالي كه هنوز نم دار هستند درون يك قابلمه بچينيد و آن را براي 3تا4 دقيقه بپزيد

مواد لازم:

اسفناج تازه                 100گرم

پنير نرم بدون چربي       200گرم

سير رنده شده             2حبه

جعفري                     2قاشق غذاخوري

ترخون                       1قاشق غذاخوري

پيازچه                       2قاشق غذاخوري

نمك و فلفل                به مقدار لازم

 

روش تهيه:

1- دم برگ هاي اسنفاج را جدا كنيد و برگ هاي را زير آب بشوييد. برگ ها را درحالي كه هنوز نم دار هستند درون يك قابلمه بچينيد و آن را براي 3تا4 دقيقه بپزيد ( برگ ها را در بخاري كه از نم آن ها ايجاد مي شود بخار پز مي شونذ).

برگ ها را آبكش كنيد و با دستمال كاغذي آشپزخانه كه قابليت جذب دارد، خشك كنيد.

2- كف 4 كاسه كوچك دسرخوري يا بشقاب هاي غذاخوري يك نفره، كاغذ روغني مخصوص آشپزي را قرار دهيد. برگ هاي اسفناج را به نحوي در داخل كاسه ها قرار دهيد كه لبه آن ها از كاسه ها بيرون بيايند.

3- پنير را در كاسه بريزيد و به آن سير، جعفري، ترخون و پيازچه را اضافه كنيد. مخلوط را خوب به هم بزنيد و نمك و فلفل به آن اضافه كنيد.

4- مخلوط پنير و سبزي را با قاشق داخل كاسه ها يا ظرف هاي يك نفره بريزيد و لبه برگ هاي اسفناج را روي مواد برگردانيد تا روي پنير را بگيرد. يا از برگ هاي اضافي اسفناج روي پنير بگذاريد تا پوشيده شود. روي هر ظرف، يك كاغذ ضدروغن (موم دار)گرد بريده شده بگذاريد. روي هر ظرف يك وزنه 100گرمي بگذاريد و به مدت يك ساعت در يخچال قرار دهيد.

5- وزنه ها و كاغذها را از روي ظرف ها برداريد. سپس يك كاردك يا چاقو كوچك را دور از لبه هر ظرف گرداگرد بچرخانيد تا اسفناج از قالب جدا شود. سپس هر يك از قالب ها را در ظرف هاي پذيرايي يك نفره برگردانيد تا پنير اسفناج از قالب خارج و داخل ظرف ها قرار گيرد. آن ها زا با مخلوطي از برگ هاي كلم، كاهو و سبزي معطر تازه و نان پيتا گرم سرو كنيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب غذاهاي كم چرب جلد2/ كاترين هاوكينز/ مترجم: شايسته محتشمي/ ناشر: مبلغان/ ص: 28