سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

پرپشت كردن مو با مواد طبيعي

5 دوشنبه 16 آذر 1394
پياز، حاوي سولفور است، تركيبي كه توليد بافت‌هاي كلاژن را افزايش مي‌دهد. كلاژن، يك ماده‌ي ضروري براي رشد مو است. اما با بالا رفتن سن، سطح كلاژن به مقدار قابل توجهي كاهش مي‌يابد.

در حالي كه صدها محصول مو وجود دارد كه براي بازگرداندن حجم و بلندي مو به كار مي‌روند، اما مواد كاملاً طبيعي بهتر از آنها هستند. هم اكنون چند درمان خانگي به شما معرفي مي‌كنيم كه ضخامت، بلندي و رشد مو را افزايش مي‌دهد.

عصاره‌ پياز قرمز

پياز، حاوي سولفور است، تركيبي كه توليد بافت‌هاي كلاژن را افزايش مي‌دهد. كلاژن، يك ماده‌ي ضروري براي رشد مو است. اما با بالا رفتن سن، سطح كلاژن به مقدار قابل توجهي كاهش مي‌يابد. عصاره‌ پياز، كلاژن را به بدن باز مي‌گرداند و به رشد مجدد موها كمك مي‌كند. يك مزيت ديگر: عصاره‌ پياز، موها را هم براق مي‌كند.

به منظور استفاده از پياز قرمز براي رشد مو، ۲ يا ۴ عدد پياز برداريد. پيازها را پوست بكنيد و رنده كنيد تا آب بيفتند.

پيازهاي رنده شده را در يك پارچه‌ كتان قرار دهيد و دو طرف آن را گره بزنيد. حالا اين عصاره را روي پوست سرتان مالش دهيد. روي جاهاي بدون مو تمركز كنيد و سپس بگذاريد حداقل به مدت ۱۵ دقيقه روي سرتان بماند.

عصاره‌ سيب زميني

عصاره‌ سيب زميني، يك درمان مؤثر براي آلوپسيا يا ريزش موي سر و بدن است. اين گياه ريشه‌اي داراي ويتامين‌هاي C، B و A بوده و از مو در برابر شكنندگي و آسيب محافظت مي‌كند. همچنين با تزريق ويتامين‌ها به هر تار مو، درخشش را به موهايتان باز مي‌گرداند.

به منظور استفاده از عصاره‌ سيب زميني به عنوان درماني براي طاسي، ۲ تا ۳ سيب زميني بزرگ را پوست بگيريد و رنده كنيد. سيب زميني‌هاي رنده شده را در يك پارچه‌ كتان جمع كنيد و دو طرف آن را ببنديد. پارچه‌ كتان را روي موهاي كم پشت مالش دهيد و بگذاريد حداقل به مدت ۱۵دقيقه روي سرتان بماند و سپس با يك شامپوي سرشار از مواد مغذي، سرتان را بشوييد. همچنين مي‌توانيد سيب زميني‌هاي رنده شده را با زرده‌ تخم مرغ و عسل در يك كاسه مخلوط كنيد و اين ماسك را مستقيما روي پوست سر خشك بماليد.

سفيده‌ تخم مرغ

تخم مرغ‌هاي تازه، سرشار از پروتئين با كيفيت بالا هستند. يك ماسك سفيده‌ تخم مرغ، ضخامت موها را باز مي‌گرداند و به رشد مو سرعت مي‌بخشد. به منظور استفاده از سفيده‌ تخم مرغ به عنوان يك درمان مو، سفيده‌هاي تخم مرغ را در يك كاسه بهم بزنيد. اجازه دهيد كه سفيده‌ تخم مرغ حداقل به مدت يك ساعت در دماي اتاق بماند.
مي‌توانيد از سفيده‌ تخم مرغ به تنهايي استفاده كنيد يا براي افزايش قدرت موهايتان به سفيده‌ تخم مرغ، عسل و روغن زيتون اضافه كنيد. اين ماسك را روي پوست سر خشك بماليد و بگذاريد حداقل به مدت ۲۰ دقيقه بماند. سپس سرتان را با آب ولرم و يك شامپوي ملايم بشوييد.

سركه‌ سيب

سركه‌ سيب به غير از بازگرداندن PH طبيعي پوست سر، فوليكول‌هاي مو را تحريك خواهد كرد، رشد مو را افزايش مي‌دهد و تجمع مواد را روي هر تار مو از بين مي‌برد. براي استفاده از سركه‌ سيب، قسمت‌هاي مساوي آب و سركه‌ سيب را در يك كاسه‌ تميز بريزيد.

بعد از شستن موهايتان با شامپو، با اين مخلوط موها را آبكشي كنيد. اگر بوي آن برايتان ناخوشايند است، مي‌توانيد براي پنهان كردن بوي آن، اسانس مورد علاقه‌تان را اضافه كنيد. بعد از اين كار، ديگر موها را آبكشي نكنيد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا از قديم براي افزايش ضخامت و طول مو مورد استفاده قرار مي‌گرفت. آلوئه ورا حاوي تركيبات گياهي تسكين دهنده است كه فوليكول‌هاي مو را تحريك مي‌كند. همچنين موي نواحي كم موي پوست سر را ضخيم مي‌كند.
به منظور استفاده از آلوئه ورا براي بازگرداندن حجم مو، ژل را از گياه آلوئه ورا جدا كنيد. ژل تازه را روي پوست سر بماليد و بگذاريد حداقل به مدت ۲۰ دقيقه بماند. اگر مي‌توانيد بوي گياهي ژل آلوئه وراي تازه را تحمل كنيد، ديگر آن را نشوييد. اگر نمي‌توانيد، اول ژل را با آب ولرم بشوييد، و سپس از يك شامپوي ملايم استفاده كنيد.

البته براي رسيدن به نتيجه مناسب تر، بهتر است با دكتر خود مشورت كنيد.

 

منبع: سلامت نيوز