سالم باشیم

پاي گوشت گوساله و عدس

5 يکشنبه 10 آبان 1394
حبه هاي كوچك عدس از فوائد غذايي فراواني برخوردار است و اين ماده غذايي مملو از فيبرهاي غذايي است كه باعث كاهش كلسترول خون مي شود. بنابراين اگر دچار كلسترول هستيد پاي گوشت گوساله و عدس مي تواند به پايين آمدن كلسترول شما كمك كنيد.

با توجه به تنوع پاي ها، پاي عدس مي تواند جايگزين خوبي براي پاي پرچرب گوشتي باشد. اين غذا چربي كم و فيبر زيادي دارد. البته براي بالا بردن آهن اين غذا از مقداري گوشت قرمز نيز استفاده مي شود.

مواد لازم براي 4 نفر

عدس/ 1 پيمانه (175 گرم)

گوشت گوساله كم چرب چرخ كرده/ 225 گرم

پياز خرد شده/ 1عدد

كرفس خرد شده/ 2 ساقه

هويج بزرگ خرد شده/ 1 عدد

سير خرد شده/ 1حبه

گوجه فرنگي خرد شده/ 425 گرم

قرص مخمر جو/ 1 عدد

برگ بو/ 1 عدد

مواد لازم براي روي پاي

سيب زميني خرد شده/ 450 گرم

هويج خرد شده/ 450 گرم

ماست كم چرب پاستوريزه/ 4 قاشق غذاخوري

تره خرد شده/ 4 قاشق غذاخوري

پنير پيتزا/ 20 گرم (2 قاشق غذاخوري)

گوجه فرنگي خرد شده/ 2 عدد درشت

انواع مغز دانه ها (در صورت تمايل)/ 25 گرم

روش تهيه:

عدس ها را به مدت 10 دقيقه بجوشانيد، آبكش كنيد و 300 ميلي ليتر از آب عدس ها را نگه داريد و قرص مخمر جو را در آن حل نماييد.

گوشت را بدون اضافه كردن روغن تفت دهيد تا رنگ آن تغيير كند. پياز، كرفس، هويج و سير را به گوشت اضافه كنيد. مواد را به مدت 5 دقيقه بپزيد. سپس گوجه فرنگي ها را به آن اضافه نماييد. عدس، مخمر حل شده در آب عدس و برگ بو را به مخلوط گوشت اضافه نماييد. وقتي مواد به نقطه جوش رسيد، حرارت را كم نماييد. درب ظرف را بگذاريد، 20 دقيقه براي پخت مواد لازم است. پس از اتمام مرحله پخت، برگ بو را از مخلوط گوشت خارج كنيد.

روش تهيه روي پاي:

سيب زميني و هويج را در مقداري آب و نمك بپزيد. سپس آب كش كنيد و با ماست و تره پوره نماييد. مخلوط گوشت را در 4 ظرف كوچك بريزيد و مخلوط سيب زميني را روي آن اضافه نماييد. سپس پنير را روي مواد بريزيد و براي تزيين از گوجه فرنگي استفاده نماييد. اگر مايل بوديد دانه ها را روي پاي بپاشيد. سپس پاي را به مدت چند دقيقه در گريل (شعله بالاي فر) قرار دهيد تا روي آن ترد و طلايي شود.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب تغذيه و كلسترول/ تحريريه مجله دنياي تغذيه، زير نظر دكتر احمدرضا درستي/انتشارات دنياي تغذيه/ صفحه 52