سالم باشیم

چربی خون

خانه/چربی خون

ويژگي افراد مستعد به چربي خون

5 چهار شنبه 9 دي 1394
اگر شغل شما پشت ميز نشيني است و فرصت اجراي برنامه ورزشي را نداشته و يا به طور كلي از فعاليت بدني كمي برخورداريد، احتمال ابتلا به چربي خون در شما بالاست.

اگر از خصوصيات زير برخوردار هستيد، رژيم غذايي كم چرب را با جديت بيشتري رعايت كنيد:

1-   اگر شغل شما پشت ميز نشيني است و فرصت اجراي برنامه ورزشي را نداشته و يا به طور كلي از فعاليت بدني كمي برخورداريد.

2-   اگر در آزمايشاتي كه تا كنون انجام داده ايد، قند و چربي نسبتا بالا گزارش شده و يا دچار سندروم متابوليك مي باشيد.

3-   اگر سابقه بيماري قلبي- عروقي، ديابت، فشار خون و يا سرطان دستگاه گوارش (سرطان روده بزرگ) در خود يا خانواده تان وجود دارد.

4-   اگر علاقه ي وافري به غذاهاي چرب داشته و يا ميزان مصرف روغن در خانواده شما بيش از حد معمول مي باشد. همچنين اگر پرخوري در شما و اطرافيانتان يك افتخار محسوب مي شود.

5-   اگر توده بدني شما (BMI) بيشتر از 25 بوده و يا با كمي فعاليت دچار تنگي نفس يا خستگي زودرس مي شويد و يا اندازه شكم شما بزرگتر از معمول مي باشد.

6-   اگر اهل ورزش و فعاليت بدني نبوده و از ماشين سواري بيشتر از پياده روي لذت مي بريدو حتي در خانه براي خوردن چاي يا آب، زحمت جا به جا شدن به خود نمي دهيد.

7-   اگر عادت به استفاده از سيگار، قليان، پيپ و كلا دخانيات داريد و يا مقدار زيادي الكل مصرف مي كنيد.

8-   اگر شيوه زندگي شما با استرس فراوان بوده و هميشه عجله مي كنيد، كمبود وقت در هنگام صرف غذا داشته و يا غذا را بدون كنترل مقدار آن مصرف مي كنيد. همچنين اگر وعده هاي غذايي را حذف و يا بطور نامنظم و با ششتاب يك وعده در روز غذا ميل مي كنيد. وقت كافي را براي صرف غذا تعيين كنيد.

اگر هر كدام از خصوصيات بالا و يا چند خصوصيت با هم در شما وجود دارد، بهتر است در شيوه ي زندگي خود بازنگري كرده و براي تغيير آن برنامه ريزي كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب درمان و كنترل چربي خون با طب گياهي/ كاظم كياني- بهزاد خراد/ ناشر: انتشارات زر قلم/ص 52